Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Ezt a statika feladatot hogy...

Ezt a statika feladatot hogy kell megoldani?

Figyelt kérdés

[link]


F egy eredő (itt 3 erő van egy támadás pontban, ezt kiszámoltam, értéke, összetevői, hajlásszöge megvan).

A és B támasztó erő kell, azok x és y összetevői, és hajlásszögei.

Elakadtam, nem tudom megoldani, pedig bizti, h nem bonyolult. Négy ismeretlen van, és úgy próbáltam, hogy A-ra írtam nyomatéki egyenletet, ott ugye benne volt Fby és Fbx, de ezeket úgy helyettesítettem, hogy Fb abszolút érték és a sin/cos 124 fok. De így nem jó, mert a program azt irja, h rossz az eredmény.


Hogyan kell megoldani? Ötlet?


Köszi a segítséget!


2011. okt. 18. 23:18
1 2 3 4 5 6 7 8
 51/73 anonim ***** válasza:

Az erő nem azért rúdirányú, mert a csuklóhoz csatlakozik, hanem azért, mert terheletlen a rúd. Ha lenne rajta teher, akkor már nem lenne igaz, hogy rúdirányú erő ébredne a B támasznál.

A mi kérdésünk az az, hogy miért a C pontban bontottad fel az erőt? Ha eltolható az erő, akkor miért nem Mindegy, hogy B pontban vagy C pontban bontjuk fel? Hiszen mi a B pontban bontottuk fel és nem azt az eredményt kaptuk, mint te.

A feladatot és az erőket mi is így értelmeztük eddig, ahogyan az ábrán rajzoltad.

2011. okt. 23. 18:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 52/73 anonim ***** válasza:
Kérdező: az erőkar ugyanaz marad, hiszen az Fb erőt a tengelyén toltuk el. Az erőkar pedig az Fb erő tengelyének és az A pontnak a távolsága. Csak mi komponensekre bontjuk az Fb erőt, mert a komponenseinek az erőkarját könnyebben meg tudjuk mondani, mint magának az Fb erőnek a karját.
2011. okt. 23. 18:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 53/73 anonim ***** válasza:

"Az erő nem azért rúdirányú, mert a csuklóhoz csatlakozik, hanem azért, mert terheletlen a rúd."


Ez csak részben igaz, de ezen most nem akarok vitázni.


Az Fb erő természetesen felbontható a B pontban is, ott is ugyanaz az erő hat. Csakhogy a B pontban a nyomatékkal nem tudunk mit kezdeni, ugyanis:


Ha az A pontra vagy a C-re felirjuk a nyomatékot, akkor a B pontbeli erő nem forgat, mivel C pont egy csukló.

Természetesen más lenne a helyzet, ha C pont befogás lenne, ekkor működne a ti módszeretek.


Tehát mivel most a rudban csak rudirányú erő ébred, ezért a B és C pontban ugyanaz az Fb erő hat.

2011. okt. 23. 18:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 54/73 anonim ***** válasza:
Én azt nem értem, hogy mi a különbség azon két eset között, hogy ha a B pontban vagy ha a C pontban hat az erő. Hiszen az erő hatásvonalának és a pontnak a távolságát nézzük, ami pedig a tengelyen végig ugyanaz.
2011. okt. 23. 19:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 55/73 anonim ***** válasza:
Abban igazad van, hogy, ha a C pontra írunk fel nyomatéki egyenletet, akkor a B pont nem fogja őt forgatni, viszont az A pontot miért ne forgatná?
2011. okt. 23. 19:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 56/73 anonim ***** válasza:

Most újra kiszámoltam és a mi módszerünkkel is ugyanezt az eredményt kaptam.


Ma=0=-3.2Fbx+5.38Fby+1.3Fex-6.8Fey

-3,2*Fb*cos56° + 5.38*Fb*sin56° + 1.3*8060.3336 - 6.8*3691.0170 = 0

2.67*Fb = 14661.2788

Fb = 5491.12 N

innen pedig ugyanaz.


Nem tudom, hogy eddig mit számoltunk el.. Az elv végig jó volt.

2011. okt. 23. 20:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 57/73 A kérdező kommentje:

De nem 5491, hanem 5471 az Fb


Logikusan végig gondolva tényleg nem tud B pontból Fb forgatni a C csukló miatt.


Akkor ilyen esetekben az a megoldás, h ha terheletlen a rúd, h eltolom a másik végbe az erőt?

2011. okt. 23. 21:36
 58/73 anonim ***** válasza:

Nem. Az én számításom csak pontatlan volt, mert 5,38-al számoltam.


Ha pontosabban számolod a B támasz helyét, akkor 5471-et kapsz ezzel a módszerrel is. Lehet, hogy akkor eddig nem számoltál elég pontosan, azért nem fogadta el a program.


A B támasz pontosabban 5.3816-nál van.


az utolsó egyenlet így:

-3,2*Fb*cos56° + 5.3816*Fb*sin56° + 1.3*8060.3336 - 6.8*3691.0170 = 0

2.6721 * Fb = 14620.4788

Fb = 5471.53



A B-ben ható erő pedig igenis tudja forgatni a szerkezetet. C-ben csak belső erő van, amit a B-ben ható erő okoz.

2011. okt. 23. 21:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 59/73 A kérdező kommentje:

"Ha az A pontra vagy a C-re felirjuk a nyomatékot, akkor a B pontbeli erő nem forgat, mivel C pont egy csukló. " - ezt Villanykörte írta.


Mostmár valaki tegyen igazságot.

2011. okt. 23. 22:20
 60/73 A kérdező kommentje:

Igen, tényleg ugyanazt adja két módszer.


És rá jöttem a hibámra. Annyira amatőr, h le se merem írni. Már szégyellem magam miatta:D


De ezt az Fb b-n forgat-nem forgat dolgot meg kéne beszélni.

2011. okt. 23. 22:29
1 2 3 4 5 6 7 8

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!