Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » A színek hőelnyelés szerint...

A színek hőelnyelés szerint milyen sorrendben vannak?

Figyelt kérdés

A vörös a legkisebb frekvenciájú, energiájú, a lila a legnagyobb. Ugye ha ilyen színű akkor a többit nyeli el.

Vagyis ha lila, akkor nem nyeli el a legnagyobb energiájú színt, de jobban elnyelheti az infrát. Ha vörös, akkor jobban elnyeli a nagyobb energiájú színeket. Oké, hogy a fekete a legjobb hőelnyelésre, de ha nem fed rendesen, szürke lenne, ami nem néz ki olyan jól. Gondolom, a matt festék a legjobb ilyen célra.



2013. júl. 3. 11:23
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:

A sugárzó hő eleve infravörös tartományban van, tehát a látható fény nem hordoz annyi hőt, hogy a színek ilyen szempontból mérvadók legyenek. Inkább az számít, hogy az adott szín milyen világos vagy sötét árnyalatú.

És igen, a matt jobban elnyeli a hőt, mint a fényes felület.

2013. júl. 3. 11:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 anonim ***** válasza:

semmilyenben. két különböző dologról beszélsz.


a szín, amit látsz a visszavert fényből származik. az azonban nem igaz, hogy amit nem ver vissza, azt elnyeli. lehet, hogy átengedi, lehet, hogy elnyeli, lehet, hogy gerjesztődik tőle és más hullámhosszon kisugározza (lásd fluoreszencia)


azt mond inkább, mit akarsz csinálni és akkor tudunk segíteni.

2013. júl. 3. 11:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 A kérdező kommentje:
Azt akarom tudni, hogy ha rásüt a Nap egy bizonyos színű tárgyra, milyen színűnek kell lennie, hogy a lehető legjobban felmelegedjen? Vagyis minden szín érdekelne, hogy mennyivel hatékonyabb egyik a másiknál. Vagy legalább, hogy a kék és piros közül melyik melegedne jobban? Van olyan festék is, hogy selyem - matt. Az ilyen szempontból rosszabb mint a sima matt?
2013. júl. 3. 12:15
 4/19 A kérdező kommentje:
Ha a színek nem befolyásolnák, a fekete, és fehér közt se lenne különbség.
2013. júl. 3. 12:43
 5/19 anonim ***** válasza:

a fekete és a fehér nem szín. (tudom, hogy az oviban azt mondták, hogy az, de nem az. sajnálom, ez van)

ha visszaverés szempontjából nézed, akkor meg ugyanaz a kettő, mert mindkettő ugyanúgy a teljes (legalábbis a mi érzékeink szerinti teljes) spektrumot visszaveri, csak az egyik többet, a másik kevesebbet. naná, hogy van különbség.


az a baj, hogy nem érted, miként keletkeznek a színek, mi az összefüggés aközött, hogy mi jön vissza egy tárgyról és aközött, hogy mi mit látunk.


egyébként sötét és matt, ennyi. legjobb, ha bekormozod.

2013. júl. 3. 13:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/19 A kérdező kommentje:
Nagyon tévedsz. Pont azért nem írtam, hogy a fekete, fehér nem szín, hogy ne legyen erről értetlenkedés, vita, mert a kérdésben teljesen lényegtelen, hogy minek nevezzük. De amúgy, ha már azért írsz, hogy kinyilvánítsd, hogy te mennyire tisztában vagy az én ismereteimmel, legalább hívhatnád valahogy, nem csak úgy, hogy nem az, nem csak úgy, hogy fekete, vagy fehér, hanem, hogy mi... Nyilván azt látjuk ami visszatükröződik. De ezt le is írtam vagy 3x, biztos nem tudsz olvasni, azért feltételezed, hogy nem tudom. Azt szintén kinyilvánítottam, hogy tudom, hogy fekete a legjobb, direkt azért, hogy ne kelljen most magyarázkodnom, de hiába...
2013. júl. 3. 13:59
 7/19 A kérdező kommentje:
A kérdés még mindig az, hogy a vörös szín körüli fényhullámok visszaverése, vagy a kék szín körüli fényhullámok visszaverése okoz nagyobb hőenergia veszteséget? Infra ide vagy oda, az UV magasabb frekvenciájú, és ezáltal nagyobb energiájú, ezért ha ugyanannyi % nyelődik el egy felületen UV, és Infra sugárzásból akkor az UV sugarak többet melegítenek rajta, mint az Infra nem? Ha nem, akkor miért nem a nagyobb frekvenciájú melegít többet?
2013. júl. 3. 14:14
 8/19 anonim ***** válasza:

ha értenéd, akkor tudnád, hogyha látsz két azonos színt, sőt, teljesen azonos színt, sőt az elektronikus színmérő szerint is teljesen azonos színt, akkor sem lehetsz benne biztos, hogy ez a két szín ugyanazokat a látható hullámhosszokat veri vissza, illetve nyeli el. (a nem láthatóakról meg nem is beszélve) azaz a franc se tudja, hogy melyik fog jobban melegedni. te meg különböző festékek között próbálsz pusztán a színük alapján sorrendet felállítani.


nincs ilyen sorrend. felejtsd el. sötét és matt. ennyit lehet mondani. a többi az csak mesebeszéd (vagy sokévnyi kutatómunka adott összetételű festékekre, amit aztán vagy tudsz venni, vagy nem).


(és akkor még olyan pitiáner dolgokkal nem is foglalkoztam, mint a nap színképe)

2013. júl. 3. 14:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/19 anonim ***** válasza:

Elméletileg(!) annak kellene jobban melegednie, amelyik többet ver vissza a nagyobb hullámhosszú fényből (pl. vörös), mivel akkor a kisebb hullámhosszúból (nagyobb energiájúból) többet nyel el.


DE..!

Ez függ a fény intenzitásától is, márpedig azt nem tudhatod, hogy pl. a napfényben a látható színspektrum egyenletes intenzitású-e. Tehát egy felület hiába veri vissza a vöröset, ha pl. kékből eleve kevesebb jön a Napból.

2013. júl. 3. 14:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 anonim ***** válasza:
A másik, hogy az elnyelt sugárzás energiája nem biztos, hogy hőenergia formájában fog megjelenni. Ha elkezdi lebontani a molekulákat, akkor arra fog fordítódni. Pl. hiába nagyobb energiájú a kék, ha esetleg kémiai hatása révén nem hőenergia lesz belőle.
2013. júl. 3. 14:58
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!