Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Nemrég (kb. másfél órája)...

Nemrég (kb. másfél órája) véletlen hozzáértem egy kondenzátorhoz és megvágott. Lehet valami bajom?

Figyelt kérdés
Olyan 400-500V és 25mA lehetett benne. Az ujjam kicsit kicsattant, mintha gyújtóval megégettem volna, de semmi más. Eddig még semmi és a cucc a hálózatba se volt bedugva, tehát csak rajtam sült ki. Fatert is megvágta azt mondta nem lesz semmi gáz. Neki sincs baja.

2014. okt. 22. 18:20
1 2 3 4
 21/32 anonim ***** válasza:

10-es! Ez pedig a három :)

Szóval 25mA nem is halálos.

Pár száz mA lehet halálos!


[link]

2014. okt. 23. 20:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/32 anonim ***** válasza:

Ha már folyamatosan kérkedsz őőő fölemlegeted a villamosmérnöki végzettséged...

el tudom képzelni, hogy villamosmérnök végzettséged van tényleg, de azért remélem, hogy nem...


Kondenzátorról volt szó a kérdésben... 25mA worst case... naná 50uF kondenzátornál... De próbálom magam visszafogni és nem "okoskodni". Okoskodás= tárgyi tévedések/pongyola megfogalmazás kijavítása.


A lényeg: a kérdezőnek kutya baja.

2014. okt. 23. 22:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/32 anonim ***** válasza:
100%

Önmagában az áramerősség semmit nem jelent, mert nem is létezik önmagában. Csak feszültséggel együtt értelmezhető. Így aztán az áramerősség mellett a feszültség függvénye is a dolog, így jön ki az áram teljesítménye. Márpedig nagy teljesítményű áram lehet halálos, akár mikroamperek mellett is, ha elég nagy a feszültség mellé, és akár többszáz amper is túlélhető, ha megfelelően kicsi a feszültség mellette. Tehát a #30 által linkelt táblázat önmagában semmit nem jelent, ha nincs megadva, hogy milyen feszültség mellett érvényesek a feltüntetett adatok.


Továbbá, az élettani hatás függvénye annak is, hogy adott feszültség ÉS áramerősség EGYÜTTESEN mennyi ideig halad át az emberi szervezeten. Minél tovább, annál nagyobb bajt okoz(hat). Megfelelően nagy feszültség és áramerősség mellett akár mikromásodpercek is elegendőek lehetnek a halálhoz. Egy kondenzátornál persze nem igazán tart sokkal hosszabb ideig a kisülés, tehát a "rázás" nem tart másodpercekig, csak amíg a kondi fegyverzetei közötti feszültség ki nem egyenlítődik.


Ezek a paraméterek közvetlenül az árammal állnak kapcsolatban. Azonban ez még mindig kevés, ugyanis - ahogy már írták korábban - az sem mindegy, hogy merre vezet az áram útja a testen keresztül. Lehet óriási teljesítményű is a testen keresztülfolyó áram, ha az áram útja mondjuk a mutatóujj-középsőujj útvonalon halad át, attól csak nagyon ritkán hal meg a delikvens, viszont jó eséllyel elfüstöl ez a két ujja, esetleg a fél kézfeje. Ellenben relatíve kis teljesítmény is elegendő lehet a halálhoz, ha az áram a fejen vagy a szíven halad keresztül. Épp ezért, a falunkban dolgozó elektronikai műszerész műhelyében egy tábla lógott a falon, a következő felirattal:

"A zsebre dugott bal kezem nem az Ön iránti tiszteletlenségemet, hanem az áram iránti tiszteletemet fejezi ki."


Mindezeken túlmenően, az áramütésnek nem csak azonnali hatása van. Ha valakit megráz az áram, és ott helyben nem is hal meg, attól még keletkezhet a véráramban vérrög, amely akár órákkal később eljutva megfelelő helyre, trombózist, érelzáródást okozva halálos is lehet. Ezért javasolják a villanyszerelők, hogy áramütés esetén mindenképpen menjünk el azonnal orvoshoz, biztos ami biztos. Senki sem szeretne lebénulni fél kezére, lábára, felére, vagy agyvérzésben, tüdőemblémában meghalni, csak mert könnyelműen vette az őt ért áramütést.


Szóval kedves 68%-os villamosmérnök, jól tennéd, ha elővennéd a főiskolai vagy egyetemi tankönyveidet, jegyzeteidet, és pótolnád a hiányosságaidat, mert ha ennyire telik a tudásodból, akkor ott komoly problémák adódhatnak még az életedben. Ráadásul ha a villamosság egyéb területeit is annyira vágod, mint az áram élettani hatásait, akkor talán jobb lenne, ha más szakma után néznél, mielőtt esetleg másokat is veszélybe sodorsz a tudatlanságod folytán.


Mindenesetre jó lenne, ha írna valamit még a kérdező, hogy lássuk, biztosan minden rendben van vele, és tényleg nem történt semmi baja a "lórúgástól".

2014. okt. 23. 23:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/32 anonim ***** válasza:

Charlie... mi az hogy folyamatosan felemlegetem? Egyszer emlitettem meg. :)


A kérdező irta a 25 mA-t igy az már paraméter.

Nem tünt fel hogy a kérdésben megadta volna a kapacitást, de javits ki, ha tévedek... :) Muszáj visszafogni magad, ez jó taktika, ha nem értesz valamihez.


Igen, okoskodsz, mert butaságot irtál. A képfeltöltés egy releváns könyvből van. Villamos Biztonságtechnika.

2014. okt. 24. 00:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/32 anonim ***** válasza:

Végül is rögtön az első hozzászólásodban írtad, hogy villamosmérnök vagy, meg a 20-asban is úgy gondoltad, hogy ez egy fontos "érv".

(Szerintem NEM vagy te villamosmérnök egyáltalán, de az mindegy.)

Ezt egyébként soha nem értettem, hogy miért a végzettségüket írják, ahelyett, hogy szakmai érvet írnának. A tudomány nem tekintélyelven működik, hanem ÉRVEKET kell leírni, ez a szép benne.

(Ilyen alapon egy középiskolás csak tévedhet egy villamosmérnökkel szemben; aki meg egyetemen tanít fizikát, föltétlenül igaza kell legyen egy villamosmérnökkel szemben?? :) )


24-re.

-KONDENZÁTORRÓL volt szó, egy kondenzátor kisütésénél pont az a lényeg, hogy nincs 25mA-ban határolva a pillanatnyi áramerősség. Te beszélsz szamárságokat ha már témánál vagyunk. "25mA megadott paraméter" naná, a kérdező maga sem biztos benne szerintem, ráadásul a 25mA az a FOLYAMATOS TERHELÉSÉRŐL szól a tápegységnek, nem arról, hogy a kondenzátor után pillanatokra (pl egy "kis" áramütés erejéig) mekkora lehet... Többek között pont ez a pufferkondenzátor lényege...


- Ráadásul ez egy több száz voltra töltött pufferkondi volt egy erősítőben. És igen, megadta a kapacitást: 50uF volt, az sem kevés.


- Hogy konkréten mennyi, villamosmérnökként nyilván magad is utána számolhatsz. 400V 50uF kondi, a tárolt töltés: 0.02 As, nem is olyan kevés. Ha egy emberen át 0.1 másodpercig sül ki, akkor: 0.2 A. Na az azért nem olyan vicces.


Remélem föltűnt, hogy én vagyok, aki nem emlegeti a végzettségét (egyrészt mindenki azt mond, amit akar, másrészt erősen offtopic harmadrészt nem hiszek a tekintélylevűségben tudományos kérdésekben) és remélem föltűnt, hogy ebben a hozzászólásban SZAKAMI ÉRVEK vannak azza az állításoddal szemben, hogy a "25mA az semmi".

2014. okt. 24. 07:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/32 A kérdező kommentje:
Köszönöm a további válaszokat, így két napra rá semmi bajom. A kb. 25mA-t azt meg fater mondta.
2014. okt. 24. 09:21
 27/32 anonim ***** válasza:

Az lényeg, hogy jól vagy. Valóban egy kézzel nem olyan gáz. Egyébként nekem is van csöves erősítőm 2*25 Wattos és ma megnéztem 2*47uF kondi van abban is. Vigyáznék vele :D


A konkrét áramerősséget szinte lehetetlen megmondani, hiszen nem tudjuk, hogy mennyire volt kisülve a kondi, amikor hozzáértél, sőt azt sem, hogy meddig tartott pontosan az áramütés (de nyilván rövid ideig), sőt azt sem, hogy teljesen kisült-e a kondi rajtad keresztül (azt tippelném egyébként, hogy nem), tekintve, hogy 2*50uF kondiról van szó.


Ekkora kondi már tudna "bajt csinálni", különösen, ha két kézzel fogná meg az ember.

2014. okt. 24. 10:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/32 A kérdező kommentje:
Szerencsére nem tartott sokáig és a jobb kezem mutatóujja volt az áldozat. Előtte fater is sikeresen belenyúlt véletlen, pedig ő ért hozzá mert az erősítőt is ő rakta össze.
2014. okt. 24. 10:39
 29/32 A kérdező kommentje:
Ja mégy egy kérdés. Az hogy lehet hogy az én ujjamat megégette az övét nem?
2014. okt. 24. 10:52
 30/32 anonim ***** válasza:

Ha a fater szaki, akkor miért kérdezel bennünket itt? :D Nem bíztál benne?


Egyikőtök ujját jobban megb...ta az elektromos áram, ezért nem full egyforma az eredmény. :) lehet, hogy a kondi jobban ki volt sülve, vagy kevésbé szoros kontaktus jött létre.

2014. okt. 24. 14:48
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!