Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Az igaz, hogy az információnak...

Az igaz, hogy az információnak is van tömege?

Figyelt kérdés

Mondok egy példát. Van egy izolált szoba, aminek a tömegét kívülről mérik. Ekkor ha a szobában egy van helyezve 100 db 1 grammos golyó, akkor az a szoba nehezebb, mintha 1 db 100 grammos golyó lenne, mert maga az információ több a 100 db 1 grammos golyó esetében.


Amúgy már régen hallottam, és már nem tudom hol, de valami neves professzor egyik írásában is olvastam hasonlót. Azt nem tudom, mi igaz ebből.


2015. máj. 5. 21:46
1 2 3 4 5 6 7
 41/69 anonim ***** válasza:

#12:


Az információ a hordozó vagy átvivő közeg vagy konkrétum (ami energiaféleség vagy anyagi formáció) struktúrájában keresendő. Az informálódás egyben belső és/vagy külső változást, átrendeződést (átstrukturálódást) jelent, ami nem egyenlő a tömegnövekedéssel.


Információ szó jelentése: in formáció, azaz, ami a létező formában rejlik, van.

2015. máj. 9. 09:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 42/69 anonim ***** válasza:

#12:


Információ a látható, érzékelhető, vagy pedig azon túli, mögöttes tartalom, jelzés-jelképezés. Főleg ez utóbbi.

2015. máj. 9. 10:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 43/69 anonim ***** válasza:
Hagyjátok, nem fogja fel...:D
2015. máj. 9. 10:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 44/69 anonim ***** válasza:

"A fény nyomás is az impulzusa miatt létező jelenség, többek között ezért mondják, hogy rendelkezik tömeggel, mert ugyan hogy képes valami nyomást kifejteni, ha nincs tömege? Hát így...impulzussal."

És mivel van impulzusa, van tömege is.


"Negatív tömegű információ? "

Igen pont ezt mondtam. A tömeg megváltozása információt hoz létre.


"Akármelyik csatornát nézzük, az nem az információ tömege! "

Hanem a tömeg alkot információt.


"Linkelj be ide légyszi wikipédiáról, vagy akármilyen SZAKLAPBÓL"

Institute of Electrical and Electronics Engineers szaklapjában megjelent cikk Kiss Béla László és Claes-Göran Granqvist fizikusoktól:

"So if a single optical photon with Ep ~ 1 eV ~ 1.6 * 10^-19 J carries one bit of information, the mass of the

carrier of the communicated bit is mp ~ 10^-36 kg, which is about a million times less than the electron’s rest mass."

[link]


De nézzünk egyszerűbbet - középiskolai tankönyv:

"A foton energiája:

e = h * f ,

így az Einstein-féle

e = m * c^2

tömeg–energia ekvivalencia egyenlet alapján a fotonhoz is rendelhető tömeg."

[link]


Vagy még egy Dr Radnóti Katalin főiskolai tanártól (ELTE TTK Fizikai Intézet):

"A tömeg energia kapcsolat alapján a foton tömege:

m = (h * f) / c^2,

amiből lendülete: p = m * c = (h * f) / c = h / lambda,

ahol lambda a foton hullámhossza. Ezt az összefüggést de Broglie –ról nevezték el, mivel ő általánosította minden részecskére 1924-ben."

[link]


Vagy még egy:

"A foton tömege: Már 1901-ben Lebegyev feltételezte majd később kísérletileg is igazolta, hogy a fénynek nyomása van, tehát meghatározott tömeggel egyenértékű.

...

Ebben az esetben az energiasűrűség (amely ugyanakkora mértékszámú nyomásnak felel meg):

n * h * f (J/m^^3 = n/m^2)

...

Mivel az A felületre dt idő alatt A * n * c * dt számú foton csapódik be, tehát teljes fényelnyelés esetén egy foton m * c, az összes foton pedig dt idő alatt:

p = a * n * c * m * c = a * n * m * c ^2

impulzust ad át a felületnek.


Ennek az idő- s felületegységre eső része a pf fénnyomás:

pf = p / (A * dt) = n * m * c^2 = n * h * f


Az eredményekből következik, hogy az E = h * f energiájú foton tömege:

m = E / c^2 = (h * f) / c^2,

az impulzusa pedig:

p = E / c = (h * f) / c"

Forrás: Dr Szalay Béla: Fizika (Műszaki könyvkiadó, Budapest, 1979, ISBN: 9631026612)


"A pendriveban nem igazán futkosnak elektronok amikor kihúzom a gépből, pedig ott van rajta az információ... Mégsem lett nehezebb. "

Szép dolog is lenne ha csak protonok és neutronok alkotnák a pendriveokat, amikor kihúzod a gépből.

Vannak ott elektronok bőven, szóval változhat is a számuk - így a tömeg is:

[link]

[link]


"A válaszod utolsó része mindent elárul arról, mennyire nem vagy tisztában azzal, amiről beszélsz: "

Argumentum ad hominem jellegű érveid sziporkázóak ;)

2015. máj. 9. 16:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 45/69 anonim ***** válasza:

Te és akérdező ugyan azt gondoljátok:


anyag = energia


és


energia = információ


akkor


anyag = információ


De ez nem igaz mert:


Tömeg: vektor hossza. Energia, impulzus: ezen vektor komponensei.

tömeg^2=energia^2 - impulzus^2.

Mivel a fotonnál az energia és az impulzus megegyezik (a mértékegységváltáshoz szükséges c együtthatótól eltekintve), ezért a tömeg az 0. Számokkal:


m^2= 1^2-1^2

m^2= 1-1

m^2= 0

Gyök 0= 0


Valamint nincs nyugalmi és mozgó tömeg. Egyféle tömeg van. Ez éppen az invariáns mennyiség. Tehát mindegy, hogy "mozgó" vagy "álló" rendszerben nézem az energiákat és az impulzusokat: a négyzetkülönbséges kifejezés (ami a tömeg^2) az invariáns. Skalár



Tömeg: az energia-impulzus négyesvektor hossza.

Energia: ennek a vektornak a 0. komponense

Impulzus: ennek a vektornak a másik három komponense.


Nem érdemes keverni ezeket. Mondok egy példát az euklideszi papírlapon. Legyen ez a vektorunk (Descartes koordinátarendszerben): (3,4).

Ennek a vektornak a hossza ugyebár 5.

Komponensei a 3 és a 4.


Amit a barátunk állított (tömeg=energia=információ) az szó szerint azt jelenti, hogy 5=3=4


Akkor mondok én is hasonlót:

tehén=tej=élet, erő, egészség=életcél=életmód.

Tehát mindenki tartson sok tehenet


"És mivel van impulzusa, van tömege is. "


Fent leirtam, hogy van eset( pl fény) amikor csak impulzusa és energiája van valaminek.


"

De nézzünk egyszerűbbet - középiskolai tankönyv:

"A foton energiája:

e = h * f ,

így az Einstein-féle

e = m * c^2

tömeg–energia ekvivalencia egyenlet alapján a fotonhoz is rendelhető tömeg.""


Hansúlyozd, hogy rendelhető!

Mégpedig azért mert az SI-mértékegységrendszerben a tömeg egyik egysége eV/c^2.


Az eV/c2 egység (kb. 1,783 × 10−36 kg) az elektronvolton alapul, amely energiaegység. Az energia és a nyugalmi tömeg közötti relativisztikus E = mc2 kapcsolat miatt lehetséges azonban bármely energiaegységet tömegegységgé konvertálni, így a fényt is.

Bevallom szószerint kimásoltam ezt a wikiről, de keresni is tudni kell. Én megtalálom a jó dolgokat, te csak azt amivel bizonyítani akarod az igazad..


De ez nem a tömege lesz, ez csak a hozzá rendelhető tömeg! Nincs neki, de tudunk adni neki, hogy tudjunk vele számolni.


"

Vagy még egy Dr Radnóti Katalin főiskolai tanártól (ELTE TTK Fizikai Intézet):

"A tömeg energia kapcsolat alapján a foton tömege:

m = (h * f) / c^2,

amiből lendülete: p = m * c = (h * f) / c = h / lambda,

ahol lambda a foton hullámhossza. "


Amit az előbb leirtam a tömeg energia kapcsolat az eV/c^2 miatt tudunk számításokat végezni a fotonnal. Ettől még nem lesz tömege, csak tulajdonítunk neki.


Mellékesen hozzáteszem, hogy az ELTE- én nincsenek főiskolai tanárok, egyetemi tanárok vannak!


"

Vagy még egy:

"A foton tömege: Már 1901-ben Lebegyev feltételezte majd később kísérletileg is igazolta, hogy a fénynek nyomása van, tehát meghatározott tömeggel egyenértékű. "


Ez azt jelenti hogy 1eV 1,783 × 10−36 kg

Tömegű testet képes megmozgatni, azaz Lebegyev bácsi nem meghatározta a tömegét, hanem annyi eV energiát küldött valamire, hogy megtudta mozgatni. Nem azért mert tömege, hanem mert energiája és impulzusa van a fénynek\fotonnak.


A további képletek az előbb említettek fényében irrelevánsak. Csak kimásolnám, és aláírnám, hogy annyi eV energiát használt hogy ez lehetséges. Ne növeljük fölöslegesen a weboldal"tömegét információval" :D


"Szép dolog is lenne ha csak protonok és neutronok alkotnák a pendriveokat, amikor kihúzod a gépből.

Vannak ott elektronok bőven, szóval változhat is a számuk - így a tömeg is: "


Ebben én vagyok a hibás, hiányosan fogalmaztam. Tehát a Pendrive -nak van egy meghatározott tömege, mert meghatározott számú p+ n0 és e- alkotja. Bedugom a gépbe, szépen megnő az elektronok száma, amígy az információ rákerül, és mikor kihúzom az információ méretétől függetlenül az eredeti p+n0és e- részecskék fogják alkotni, azaz a tömeg nem változik ha 0kb , 20mb vagy 2tb van rajta.


"Argumentum ad hominem jellegű érveid sziporkázóak ;)"


A te érveid aztán nagyon jók. Sajnos a te érveid miatt folyton válaszolgatnom kell, Nehogy a kérdező, -vagy más a témában érdeklődő személy aki idetéved- hülyeséget tanuljon tőled. Valaki bemegy az iskolába, és olyat mond a tanárnak hogy a fotonnak, vagy rádióhullámnak tömege van, meg is buktatja a p...ba.aztán ez kedvét szegi, pedig lehet hogy ő lett volna Einstein után Zweistein. Pláne ha azt mondja, hogy az információnak tömege van...fuuuu..

Kénytelen vagyok ovis példákkal magyarázkodni, hogy neked is érthető legyen, de csillámpónis szivárványos példát nem tudok erre. Remélem a kérdező megértette, Te meg ha nem, így jártál, és ha mégis valós dolgokról szeretnél nyilatkozni, kezdj el fizikát tanulni...ha meg van az 5-12 osztályos gimis anyag látogass el youtubera, és kezdd el Dávid Gyula őrült kozmológiák című videosorozattal, majd Regisztrálj a kozmoforum.hu ra, és ha kérdésed van tedd fel, még az is lehet, hogy személyesen Ő válaszol neked, és azt már tekintheted haladásnak, vagy tudásnak!

2015. máj. 9. 19:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 46/69 anonim ***** válasza:

"Te és akérdező ugyan azt gondoljátok:


anyag = energia


és


energia = információ


akkor


anyag = információ"

Téves.

A kérdező ezt feltételezi

információ ---> tömeg


Én azt mondom:

tömeg (annak változása/kölcsönhatása) --> információ


"Mellékesen hozzáteszem, hogy az ELTE- én nincsenek főiskolai tanárok"

Magáról állítja:

"Beosztás: Főiskolai tanár"

Forrás: [link]


"Valamint nincs nyugalmi és mozgó tömeg. "

Nyugalmi (invariáns) és relativisztikus van.

[link]

[link]


"Nehogy a kérdező, -vagy más a témában érdeklődő személy aki idetéved- hülyeséget tanuljon tőled"

Továbbra is arumentum ad hominem.

2015. máj. 9. 20:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 47/69 anonim ***** válasza:

A kérdező kommentjéből másoltam...


Eddig azt állítottad, hogy az információ tömeg. Emiatt mentek a képletek, amiknek semmi keresni valójuk itt mert némelyik klasszikus fizika amelyik helyes vonatkozásban lenne, az meg részecskékre érvényes.


A kölcsönhatás mindenképp információ, a tömeg változása is( pl tudhatjuk belőle, hogy megváltozott a hőmérséklete). Viszont az információnak nincs tömege.A fénynek sincs azaz nem feltétlenül kell tömeg az információ tárolásához, szállításához, közvetítéséhez. A befogadáshoz kell, és a feldolgozáshoz.


A tanárnő hogy minek vallja magát az irreleváns. Az ELTE egyetem, ott egyetemi tanárok vannak.


Ez alapján remélem egyetértésre jutunk végre.

2015. máj. 9. 21:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 48/69 anonim ***** válasza:
Kimaradt: Kvázi részecske esetén nincs értelme invariális vagy rrelativisztikus tömegről beszélni. A legjobb ha mindenki azt fogadja el, hogy egyik féleképpen sincs tömege, viszont ha képletbefoglaljuk akkor van neki. Ennyi a lényeg
2015. máj. 9. 21:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 49/69 anonim ***** válasza:

"Eddig azt állítottad, hogy az információ tömeg. "

Nem. Azt állítottam, hogy a tömeg információ. Nem ugyanaz!


"Emiatt mentek a képletek"

Nem. A miatt mentek, mert te azt állítottad - pontatlanul - hogy a fotonnak nincs tömege, Pedig van, csak relativisztikus.


"A tanárnő hogy minek vallja magát az irreleváns."

Mivel fennakadtál rajta, nem az.


Több helyen is annak van titulálva:

[link]

[link]

https://www.youtube.com/watch?v=LF9hp6Jb0ds

[link]

2015. máj. 9. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 50/69 anonim ***** válasza:

"Kimaradt: Kvázi részecske esetén nincs értelme invariális vagy rrelativisztikus tömegről beszélni. "

A foton elemi részecske.


Bár az invariáns tömege zérus, marad a lendületből származó relativisztikus tömege.

E = m(rel) * c^2 = p^2 * c^2 + m(inv)^2 * c^4

[link]

2015. máj. 9. 21:56
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6 7

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!