Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Az igaz, hogy az információnak...

Az igaz, hogy az információnak is van tömege?

Figyelt kérdés

Mondok egy példát. Van egy izolált szoba, aminek a tömegét kívülről mérik. Ekkor ha a szobában egy van helyezve 100 db 1 grammos golyó, akkor az a szoba nehezebb, mintha 1 db 100 grammos golyó lenne, mert maga az információ több a 100 db 1 grammos golyó esetében.


Amúgy már régen hallottam, és már nem tudom hol, de valami neves professzor egyik írásában is olvastam hasonlót. Azt nem tudom, mi igaz ebből.


2015. máj. 5. 21:46
1 2 3 4 5 6 7
 61/69 anonim ***** válasza:

"Az invariáns tömeg hogy esne ki?? Nincs neki ilyen állapota!"

Éppen EZÉRT esik ki.


""mozgó állapota van, ezért a mozgás során értelmezhető tömege esik ki"

Az meg marad.


"mert olyan dologról beszélünk, aminek elméletben kellene lennie, de gyakorlatban nincs!"

A gyakorlatban nem mérték a foton tömegét.

Viszont kölcsönhatásaiból - lásd a fény elhajlását gravitációs mező hatására vagy a Compton-szóródást - lehet utalni a relativisztikus tömegére.

2015. máj. 10. 13:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 62/69 A kérdező kommentje:

A fotonnak nincs tömege. Csak lendülete. Ha lenne tömege, akkor nem mehetne az elérhető legnagyobb sebességgel. A fotonnak lendülete van, és a relativisztikus tömegnövekedés ellenére is egy bizonyos lendülettel (impulzussal) fog rendelkezni. A foton nem más, mint egy energiagóc, ami egy bizonyos területre korlátozódik, de nem alkot részecskét. Nem más, mint egy energianyaláb, amely nagyon apró, és egy bizonyos helyre koncentrálódik, mint mondjuk egy részecske kiterjedése, de mégsem részecske. Azaz 6*10^23 atom képes anyagot alkotni, de 6*10^30 db foton nem, és direkt írtam 23 helyett 30-at, mert így akartam érzékeltetni, hogy a foton nem tárgy, szimplán energia. 6*10^30 foton nem más, mint egy bazi nagy impulzuslöket. Mint egy tömeg nélküli erőhatás, és amivel érintkezik, annak átadja az impulzusát. Nem mehet c-nél lassabban, és a relativisztikus tömegnövekedése nem a nagy sebességétől van, tulajdonképpen nincs is relativisztikus tömegnövekedése, hiszen nincs minek növekednie. Szimplán X impulzussal rendelkezi, és mivel nincs tömege de impulzusa van, ezért nem tehet mást, mint a maximális sebességgel haladni. De a lendületét nem a sebességének köszönheti, hanem az impulzusának köszönheti a sebességét, amely persze semmit sem befolyásol, hiszen nincs tömege, így akármennyivel is menne, megmaradna neki az adott X lendület, csakhogy c-nél lassabban nem tud haladni.


Tehát a foton egy energiagóc, ami akkora mint egy részecske. De nem részecske, csak energia, anyag nélkül. Azaz az energia olyan formája, amely nem alkot kézzel fogható anyagot, nincs tömege szimplán lendület, de mivel ennek a láthatatlan "lendületnek" van határa, ezért veszik részecskének. De nem az. Nincs tömege, nem lehet megfogni, nem lehet belőle asztalt készíteni, ha téged meglöknek egy kiskocsin, és gurulsz előre, akkor neked "fotonjaid" vannak, azaz lendületed, kézzel megfoghatatlan "valamid", amit ha összegyűjtenél és kis gócokká gyúrnál, akkor fotonokat kapnál. 5*10^60 foton mondjuk nem más, mint az univerzum keletkezéből adódó lendület, amellyel rendelkeznek a galaxisok. A foton tehát lendület, nem lehet megfogni, csupán hat ránk, nem más, mint test nélküli lendületcsomagok, amiket érzékelünk. Mással meg nem mehetnek, csakis c-vel, és nem a c-vel való sebességük miatt van X lendületük, hanem fordítva. A lendületük miatt van a sebességük, és a nagy sebességüktől függetlenül a lendületük csakis annyi lehet, amennyi. A fotonnak tehát tulajdonképpen sem nyugalmi, sem relativisztikus tömege nincs, csupán lendülete van, amellyel olyan hatást gyakorol, mintha tömege lenne, pedig nem. A relativisztikus tömegnövekedés sem hat rá, ugyanis nem rendelkezik tömeggel. Impulzussal rendelkezik, amelyet átad annak a testnek, amivel találkozik, és ha c-vel megy, ha csak a felével, ő akkor is X mennyiségű impulzussal fog rendelkezni a sebességétől függetlenül, mert NEM NŐ a tömege, az impulzusa is annyi, amennyi, a sebessége meg azért van, mert nicns tömege, így hát nem mehet mással, csakis c-vel.

2015. máj. 10. 14:27
 63/69 anonim ***** válasza:

"A fotonnak nincs tömege."

INVARIÁNS tömege nincs.


"A foton nem más, mint egy energiagóc, ami egy bizonyos területre korlátozódik, de nem alkot részecskét."

Ennek ellenére részecskének nevezik.

"A photon is an elementary particle, "

[link]

2015. máj. 10. 14:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 64/69 A kérdező kommentje:
Nincs tömege, nincs sűrűsége, nincs "keménysége", nem lehet belenyúlni, csupán tiszta lendület. Térfogata van, de az nem más, mint azon gömb, amelyben ez a lendület koncentrálódik, és melynek keresztmetszete annak a felületnek a nagysága, amelyre a foton lendülete hat, vagyis amellyel érintkezik a felülettel. Úgy is mondhatjuk, hogy a foton olyan részecske, melynek legjellemzőbb paramétere nem a tömege, hanem a lendülete. Tulajdonképpen egy olyan részecske, melynek lendülete van tömeg helyett.
2015. máj. 10. 15:39
 65/69 anonim ***** válasza:

Örömmel látom, hogy a kedves kérdező nem lett félre vezetve! Ennek ellenére nem minden úgy van ahogy leírta, de minden esetre Örülök neki!


Hamarosan hosszabb választ is küldök, amiben egyértelműen cáfolom a rel.tömeg létét is egy képlettel, amit abból a képletből vezettem le, amit barátunk írt, azaz:


E=mc^2= p^2*c^2+m^2*c^4


Az egyenlőség első részében már megvitattuk, hogy nincs tömeg amit barátunk is elismert, de az az inv.tömegre vonatkozott. A második résszel ott tartok, hogy nincs már benne olyan tényező, amia tömeggel összefüggésbe hozható lenne!!!


Alaki problémák vannak az eredménnyel, de ezt is megoldom, mert tudom, hogy a végeredmény valami E= c*p hez fog hasonlítani...


A magyarázatban igyekszem majd minnél szemléletesebb lenni, és elmagyarázni mi miért és hogy van.


Ezzel a vita eldőlni látszik. Legalábbis az én részemről már el is dőlt, de csinosítgatom még az egyenletet...


A kétkedőknek mondom, hogy az interneten minden összefüggés fent van/ legalábbis fent kell lennie.


Addig is minden jót srácok :)

2015. máj. 10. 18:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 66/69 anonim ***** válasza:

Te jó isten!!!!!!



Annyira akartam bizonyítani, hogy már azt a képletet is elkezdtem elemezni, ami nem ide való! Szószerint. A Wikipédia így vélekedik a képletről:



Összehasonlításul a nyugalmi tömeggel rendelkező részecskék esetén: E^{2} = c^{2} p^{2} + m^{2} c^{4} \! a speciális relativitáselmélet szerint.


Nyugalmi tömeggel ugyanis nem rendelkezik a foton...sikerül eltéríteni a figyelmem, de egyébként a vége az lett, hogy E*m=0


Mivel a tömeg nem, de az energia tényező változtatható, ezért a tömegnek 0 nak kell lennie. Szóval ha az energia 1eV és azt szorozzuk m-mel akkor is 0. Ez egy 2. Osztályos fuzetében is úgy van, hogy 1*0= 0 a fotonnak nincs tömege.


Egyébként Ahogy felírtad a 2egyenletet, a kettő között egyenlőség jel van. Azaz ha egyik esetben 0 a tömeg, akkor a másik esetben is!


A helyes képlet pedig E=c*p


Ebben nincs tömeg tényező. Vagyis van Mégpedig:


E=mc^2

ezért felírhatom ugy is az egyenletet, hogy


m*c^2=c*p


\ osztunk c-vel


m*c=p.


\ az m felírható úgy is, hogy eV/c^2; és p=eV/c


eV\c^2*c= eV\c


\egyszerűsítünk:


eV\c=eV\c


\osztunk eV\c vel


1=1


\-1


0=0


Azaz nincs tömege a fotonnak. Semmiesetre sincs!!!

2015. máj. 12. 15:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 67/69 anonim ***** válasza:

Mivel barátunk nem válaszolt, fel kell fednen egy " kis cselemet"


A fenti képletet senki ne tanulja meg ne vegye figyelembe! Csak a másik srác reakciójára voltam kíváncsi(mert ha tovább akadékoskodik a képletekkel, akkor nyilván való, hogy nem ért hozzá.)


Nem akarom bántani, de nagyon makacs...annyira, hogy a tényekkel szemben is mondja a magáét. Az ide tévedők ha kiváncsiak akkor az E=c*p képlettel győződhetnek meg arrol hogy nincs tömege a fotonnak. Egyrészről nincs benne m tényező, ami már nyilvánvalóvá teszi a nyilvánvalót. De ha a képletbe beirkáljátok az értékeket, akkor p=0 lesz Elvileg a végeredmény.

:)

2015. máj. 13. 20:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 68/69 anonim ***** válasza:

"Mivel barátunk nem válaszolt, fel kell fednen egy " kis cselemet"


A fenti képletet senki ne tanulja meg ne vegye figyelembe!"

Ez nem támasztja alá a tézisedet.


Pláne amikor mértékegységet osztod az állandóval és ebből következtetve azok egyezőségében látod a relativisztikus tömeg nem létét...


"az E=c*p képlettel győződhetnek meg arrol hogy nincs tömege a fotonnak"

Invariáns tömege nincs. A relativisztikus tömege nem esett ki - de az nem összekeverendő az invariáns tömeggel.

2015. máj. 14. 00:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 69/69 anonim ***** válasza:

"Pláne amikor mértékegységet osztod az állandóval és ebből következtetve azok egyezőségében látod a relativisztikus tömeg nem létét..."


Nincs benne ilyen, ez egy sima egyszerűsítés... Különböző tényezőket különböző módon írtam fel, majd azokat egyszerűsítettem. Ennyiről van szó.. Osztásról tulajdonképpen nem is beszélhetünk, mert a tényezők egy más alakját írtam fel. És mivel nem veszed észre, hogy mi a hiba a képlettel, mégis kiderül, hogy nem teljesen értesz hozzá.


El kell ismerni, hogy okos vagy, de azt is, hogy nincs igazad...

2015. máj. 14. 10:38
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6 7

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!