Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Az igaz, hogy az emberi agy a...

Az igaz, hogy az emberi agy a hallott hangoknak megfelelő frekvenciára hangolj magát?

Figyelt kérdés
Olvastam. Ha metált hallgat valaki, techno-t, akkor magasabb lesz az agyi kativitása, és gyorsabban gondolkodik, míg amíg classic-ot, addig ellazult lesz az alany, nyugodt. Mi van, ha nagyon halk zajt hall? Lehet úgy hipnózisba/álomba esni, hogy egy magas frekvenciájú hangmagasságtól fokozatosan, lassan a mélyig halad, így követi az alany agya ezt a hangot, és elalszik/hipnózisba kerül, amikor a zene mér olyan halk, hogy az emberi agy alvási fázisának megfelelő Hz ű hangot hallat? Állatokkal vannak ilyen kísérletek?

2015. júl. 31. 14:22
 1/8 A kérdező kommentje:
hangolja*
2015. júl. 31. 14:24
 2/8 anonim ***** válasza:
100%

A technó és a metál tipikusan a mélyközép tartományba esik, inkább a klasszikus zene szélesedik ki a magasabb tartományok felé. Gondolom a BPM-re gondolsz, ami általában gyors, pörgős ütemű. Egyébként meg ember függő, aki utálja ezeket, az nem lesz tőle kreatívabb, csak frusztrált (gondolom a kísérlet is műfajkedvelők körében zajlott).

A hangosság megint más dolog, annak sincs köze a frekvenciákhoz.


A zeneelméletnek vannak olyan alapvető elméletei, amik a zenének az emberre gyakorolt hatásáról szólnak. A hangközök, a hangmagasság, a hangerő, a sebesség mind hatással van az emberre, a programzenéknél tulajdonképpen ezeket használják történetmesélésre.

Ami még fontos tényező, hogy milyen zenét kedvelsz. Pl. olyan kísérletekről tudok, hogy mondjuk a kedvenc zenéjét hallgatva az ember hajlamosabb gyorsabban, felelőtlenebbül vezetni; az extrém metál rajongókat stresszhelyzet után nyugtatják ezek a zenék.

Szóval most ez eléggé emberfüggő. Engem idegesítene, ha nekem nem tetsző számokra kéne kreatívan alkotnom, hassanak rám bármiféle élettani hatással.

2015. júl. 31. 14:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:
Én szeretem a techno-t. Bár, szerintem minden agy ugyanúgy működik abból a szempontból, hogy alkalmazkodik a zenéhez az agyhullámaival, nem?
2015. júl. 31. 15:21
 4/8 anonim ***** válasza:

Hát nem hiszem, hogy ez 100% mindenkinél ugyanúgy hat.

De most egy hangfrekvencia magában semmit nem jelent. Mondjuk mély hang tipikusan a lassúságot, komorságot érezteti, de ugyanakkor lehet vidám, nyugtató hatású is.

A hang frekvenciája (hangmagasság) önmagában csak egy dolog, erre jön rá ezer más is. Felharmónikusok (az adott frekvencia többszörösei), asszonancia, disszonancia, dallam, hangosság, tempó, más hangszerek, az ember hangulata, állapota, egyéb külső tényezők.


Amúgy sem úgy van ez, hogy van techno, meg van komoly zene, és akkor ez kétféle zene. Komolyzenéből is van zaklatott Wagner-féle zene, van expresszionizmus, meg van Vivaldi 4 évszak is:

https://www.youtube.com/watch?v=QNCIz-_QFrs

https://www.youtube.com/watch?v=l-dYNttdgl0

Rád ezek ugyanolyan hatással voltak?


Én például amikor mentem haza a suliból, és már teljesen meghalt az agyam, akkor sokszor csak a jumpup-ot fogadja be az agy, ez nyugtatja meg, pedig ez pörgetős táncparketti zene. Pl.

[link]

https://www.youtube.com/watch?v=BCLiKW2eK_Q

https://www.youtube.com/watch?v=A4yBa42yhgg

https://www.youtube.com/watch?v=HrHlwG6hZt8


Szóval az, hogy frekvencia az önmagában nem jelent semmit. Egy zenében sosem csak egy frekvenciát hallgatsz (hacsak nem valami Coronita ipari zajt hallgat az ember.. de még ott sem). Kár lenne csutkára leegyszerűsíteni a dolgot.

2015. aug. 1. 01:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

Magának a zenének viszont iszonyatos befolyása lehet a gondolataidra. Menj ki sétálni egy órát este 10 után, és figyeld a gondolataidat. Teljesen máshogyan gondolkozik az ember x zenénél, mint y-nál. Egyiknél világmegváltó gondolataid születnek, sötétebb zenéknél meg borúsabb, agresszívabb, sőt éjjel akár paranoid eszmefuttatásaid is támadhatnak.


A daydreaming/lucid dream-nél még durvábban beleszólnak az álmaidba a hallgatott zenék. Pl. az egzotikus, vagy kissé pszichedelikus zenék szinte egybe szövődhetnek az álmaiddal.

2015. aug. 1. 01:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
Ez nagyon érdekes, utolsó! Hol tudok erről a témáról többet olvasni? Nagyon érdekel!
2015. aug. 1. 16:17
 7/8 anonim ***** válasza:

Engem is nagyon érdekelne a téma, de konkrét szakirodalmat nem igazán tudok ajánlani. Nem tudom mennyire vagy képben a zeneelmélettel, de mindenképpel azzal érdemes kezdeni. A zene "nyelvtana", kis és nagy léptékben foglalkozik a zene legalavpetőbb szabályaival.

[link]

[link]

Esetleg a zenetörténet is jó kiindulási pont lehet. Ha úgy is érzed, hogy annyira nem érdekel téged a klasszikus zene, érdemes belevágni, mert nyomon követhető hogy az egyes korokban mit tartottak fontosnak, és hogy mit adott hozzá 1-1 irányzat hozzá az előtte lévő műfajokhoz. (Én azért is szeretem jobban az elektronikus zenét, mert pár évtizede kezdtük kb. a nulláról, és 50-100 év alatt le fog játszódni egy akkora fejlődés, mint a hangszeres zenében az elmúlt 1-2 évezredben.)


A zene pszichológiájának még sosem néztem igazán utána külön.

Ami érdekes lehet:

[link]

www.parlando.hu/Zenepszihologia200034.htm

(ennek a végét érdemes elolvasni; idézet:

"A további kísérletek Bach és Beethoven műveivel megerősítették, hogy minden darabra más-más koherencia - növekedés mintázat jellemző. Az egyes zenehallgatók idegrendszeri válasza meglehetősen állandó volt egy adott darabra több héten keresztül, azonban a koherencia - változások óriási egyéni különbségeket mutattak.")

[link]

[link]

(Az utolsó egy I Doser nevű programról szól, gondoltam érdekel a dolog. Én tudományos hitelt nem adnék neki, szerintem akinél működik is, annál is inkább a meditáció+pszichológiai placebo kombó az, ami mérvadó, és nem maga a hang.)

[link]

(Nálam ez 3-féle módon működik a leggyakrabban: 1. rögtön az ébredési álmoknál 2. buszon rövid 20 perces alvás, amikor tudom, hogy mikor kell felébrednem 3. délutáni többórás alvásnál.)

[link]

(nem életem legjobb filmje, de van benne pár érdekes adalék)


De amúgy komolyan, ha érdekel a téma, akkor a legjobb amit tudok ajánlani, hogy egyedül kimész este 10-11-kor az utcára telepakolva érdekes zenékkel. Ennél érdekesebb kísérletet keresve se találnál.

2015. aug. 1. 18:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Értem, köszi! Amúgy, minden este lemegyek sötétedés után sétálni, eddig 10 kor mentem, most már 21:40 felé, mert hamarabb sötétedik egy kicsit. :) Ma is megyek. Zenét hallgatni nem szoktam, ilyenkor elmélkedek, de mindenképpen kipróbálom majd!
2015. aug. 1. 19:28

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!