Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Lenne pár kérdésem a perióduso...

Lenne pár kérdésem a periódusos rendszerrel kapcsolatban?

Figyelt kérdés

Egyik hogy a relatív atomtömeget mièrt pont a C atomtömegének az 1/12-ed részéhez viszonyítjuk?

Másik: a periódusos rendszer mièrt "törik" meg a 57-es rendszámú latánnál és a 89-es rendszámú aktíniumnál? Oda "beékelődnek" az f-mező elemei.

és az utolsó: mit jelent a mellékcsoport? Vagyis a főcsoportszám megadja, hogy az adott elem hány vegyèrtèkelektronnal rendelkezik, de a mellékcsoprt elemeinek az atomszerkezetéről mit tudunk?

köszönöm előre is a válaszokat.



2016. jan. 18. 16:45
 1/9 anonim ***** válasza:
100%

" a relatív atomtömeget mièrt pont a C atomtömegének az 1/12-ed részéhez viszonyítjuk?"


Csak úgy. Ez egy teljesen önkényes egység. Azért van így, mert valaki így találta ki.


"a periódusos rendszer mièrt "törik" meg a 57-es rendszámú latánnál és a 89-es rendszámú aktíniumnál? Oda "beékelődnek" az f-mező elemei."


Hát ez elég bonyolult. Alapvetően a folyamatosan beékelődő dolgokat az okozza, hogy újabb elektronpályák alakulnak ki. Az első periódusban csak s, a másodikban s és p, a harmadikban s, p és d, a negyedikben s, p, d és f pálya kellene hogy legyen, stb. Tehát egy olyan rendszert kellene kapnunk, amiben folyamatosan lépcsőzetesen befelé egyre több az elem. De ekkor bejön az a probléma, hogy az újabb pályák energetikaliag hátrányosak, és ezért nem kezdenek el kiépülni a d pályák a 3. periódusban, csak a negyedikben -> átmeneti fémek. Az f pályák pedig egészen a 6. periódusig nem épülnek ki, ezért vannak csak onnantól az f mező elemei. Tehát röviden: azért van a folyamatos beékelődés ahogy megyünk lefelé, mert az újabb elektron héjakon újabb pálya lehetőségek vannak. És azért vannak a beékelődések között két periódus ugrások, mert ezek az új lehetőségek meglehetősen instabilak.

(Az f mező elemeit csak azért ábrázoljuk külön, mert túl hosszúkás lenne a periódusos rendszer, és nem férne szépen ki egy A4-es lapra)


"és az utolsó: mit jelent a mellékcsoport? Vagyis a főcsoportszám megadja, hogy az adott elem hány vegyèrtèkelektronnal rendelkezik, de a mellékcsoprt elemeinek az atomszerkezetéről mit tudunk?"


Mellékcsoportoknak az átmeneti fémek csoportjait szokás nevezni. A Sc-csoport a III. mellékcsoport, és egyesével nő a Mn-ig, ami a VII. mellékcsoport. Aztán a Fe-Co-Ni csoportok a VIII. mellékcsoport, és az utolsó kettő az I. és II. mellékcsoportok. Ja, elég nagy hülyeség, de ez a hagyomány. Próbálták megváltoztatni, de senki sem vevő az új fajta rendszerre, mert már megszoktuk ezt.

A mellékcsoport számból ugyanúgy a lehetséges vegyületekre tudsz következtetni, mint a főcsoport számból, csak sokkal bonyolultabb.

2016. jan. 18. 17:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%

Nem akármelyik szénhez, hanem a szén 12-es tömegszámú izotópja tömegének 1/12-éhez viszonyítunk! Miért? Mert az 1960-ban megrendezett IUPAC ( International Union of Pure and Applied Chemistry) konferencián így határoztak.


"Beékelődnek" az f mező elemei, és téged ez zavar? Értelek, engem is zavarna. Használj egy normális, nem helytakarékos periódusos rendszert, és minden szép és világos lesz:

[link]


Ha az általam linkelt periódusos rendszert nézed, az "A"-val jelölt oszlopok a főcsoportok. Van legbalra és legjobbra. Legbalra az "s" elektronok épülnek be, legjobbra a "p" elektronok. Ha a leggjobbra fönt lévő héliumról mint lépcsőről elindulunk balra, akkor lelépve a héliumról a "p" mező elemei vannak. Ezek főcsoportok, a legkülső héj elektronszerkezete épül. Egy lépcsőt lelépve a "d" mező elemei vannak. Ez mellékcsoport. Nem a legkülső, hanem az eggyel alatta lévő héj d pályái épülnek ki. Még egy lépcsőt lépve az "f" mező elemeit találod. Még jobban hasonlítanak egymáshoz, mert nem a legkülső héj épül, hanem a 2 szinttel lentebbi héj f alhéja.

2016. jan. 18. 22:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
És én kérek elnézést a táblázat készítője nevében, hogy a színmagyarázat-ban (fent) felcserélte a pirosat a kékkel. Természetesen a piros a légnemű, és a kék a folyékony.
2016. jan. 18. 22:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat!
2016. jan. 18. 23:18
 5/9 Tom Benko ***** válasza:

1; Azért a szénhez, mert azzal könnyű mérni. Általában ugyanis valami könnyű szénhidrogénnel mérnek, mert azok tömege elég kicsi a gyorsításhoz, de elég nagy, hogy mérhető távolságon belül legyenek a jelek a különböző tömegekhez.


2; Azért törik meg, mert a lapméret szabott.


3; Kicsit bonyolultabb a szerkezet. Itt az lép érvénybe, hogy elkezd kiépülni a 4. héj, de a harmadik még nem fejeződött be. Ennek köszönhetően egészen egyedi kémiai reakciói vannak az itteni elemeknek. Pont ezért az általános iskolai kémia gyakorlatilag véget ér a kalciumnál.

2016. jan. 19. 14:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:
Annyira érdekelnek ezek a dolgok, csak az a baj, hogy az iskolámban csak 2 évig tanuljuk, és ez nem tudományos iskola :/
2016. jan. 19. 16:32
 7/9 anonim ***** válasza:
100%
A kémiával sajnos az a baj, hogy igazából egyetemen kezdi el ténylegesen megérteni az ember. A középiskolai keretek között sehol nincs lehetőség arra, hogy eljussatok a megértésig, helyette ledarálnak pár dolgot amit meg kell tanulni, aztán ha érdekel menj egyetemre, ha nem akkor meg felejtsd el. Kb ez a mai közoktatás hozzáállása a kémiához.
2016. jan. 19. 16:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:
Szomorú...
2016. jan. 19. 23:04
 9/9 anonim ***** válasza:
Nem (csak) az a baj hogy hogyan állnak hozzá a közoktatáshoz, hanem az van hogy a kémia eredményei sokkal egyszerűbbek mint az alapjai. Tehát az egyszerű dolgok bonyolult elméletekből jönnek ki, ezért nincs lehetőség arra, hogy egy középiskolai szinten ezt elmagyarázzák, mert magas, egyetemi szintű matematikai tudás is kéne hozzá, mivel kvantumkémia az egész amin ezek alapulnak, az meg differenciálegyenletekből áll. Egyértelmű hogy ezt nem lehet tanítani bárkinek. Hanem ehelyett megtanítjuk csak a végeredményeket, és ha érdekel a mögöttes háttértartalom, menj egyetemre.
2016. jan. 20. 00:03
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!