Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Hogyan lehetne otthon házilag...

EagleHUN kérdése:

Hogyan lehetne otthon házilag olyan erős "láthatatlan" fényű lézert készíteni ami pár száz méterről is átéget mondjuk egy vastag kartonpapírt is?

Figyelt kérdés

És lehetőleg mobil, hordozható berendezésként ez megvalósítható lenne?

Tápellátásával együtt.

Milyen frekvenciát kellene ehhez használni?

Milyen technológiát?

(Ledekből, szilárd vagy gáz halmazállapotú anyag valamilyen gerjesztéséből? Pl villanócsövekkel? Vagy ezek régi módszerek akkor ma hogyan csinálják azokat amiket ma használnak? Laborokban és egyéb helyeken?)

Fontos hogy láthatatlan legyen a sugár, és vágni (égetni) lehessen vele!

Nincs pénzem boltit venni, inkább építenék egyet!



2016. szept. 1. 11:53
1 2 3
 21/22 A kérdező kommentje:

A (fekete) sötét felületet még megértem hogy miért "bántja" jobban a lézer mint a világos fémszínűt.

De a rozsda a fentebbi videón gyakorlatilag eltűnt "elrobbant" onnan. Azért anyag meg nem semmisül, elpárologtatásához meg olyan hőmérséklet kellene hogy az kizárt ilyen gyors kivitelben, bár lehet alábecsülöm a lézereket... ?!

Akkor mit is tett a rozsdával? Mi történt?

2016. okt. 18. 18:46
 22/22 anonim ***** válasza:

Elvégeztem a kísérletet!


A gyári lézer egy 1000 Wattos, és 1000 nanométeres inra forrásból indult, ami egy kb 100 X 15 mm-es felületen elosztva fejtette ki a hatását.


Az én kísérletemben egy 200-400mW körüli zöld lézer pumpáló infra diódájának a fényét fókuszáltam nagyon kicsi pontba, kb 0,05 mm-es pontba.


A munkadarab egy lombfűrész szál volt, amit már hosszabb ideje a fürdőszobában felejtettem a fogíny zuhany alatt és rendszeresen víz érte. A borotva pengéinek a tisztítására használtam korábban. :)

Tehát eléggé rozsdás volt.


A lézernek a fókusz távolsága kb pár mm-re a kicsi optika előtt volt a legkisebb, kb. 5 század mm körüli.

Ezt rá irányítottam a rozsdás felületre és távolabbról néztem, mivel onnan ennyire kicsi energia már olyan mértékben szóródik, hogy nem okozhat gondot.


Amikor megtaláltam az optimális fókuszhoz tartozó távolságot, akkor a szemmel mélyvörösnek látszó nagyon kicsi pont felfénylett és utólag a felületet megvizsgálva kicsi olvadt fényes fém golyókat láttam a helyén. A vasoxid megolvadt és eltávozott a vassal vegyületet alkotó oxigén és hátra maradt a tiszta fém.


Ez sajnos annyira kicsi teljesítmény volt a kicsi méretű pont ellenére, hogy éppen elérte azt az energiát, ahol már kezd megindulni a folyamat.


Ha vissza számoljuk a feltételezett 5 század mm-es pontnyi és tegyük fel 200 mW teljesítményű pontot a 100 X 150 mm-es felületre, akkor az én kísérletem a jelentéktelenül kicsi aktív felülete miatt megfelelne egy ((100X150=1500)*(20*20=400))= 60.000


Tehát 60.000 pont fért volna el az én lézerem fényéből a gyári 1000 Wattos tisztító lézer megmunkáló nyalábjának a felületén.


Vagyis 60.000*0.2 Watt= 12000, ami az elméleti saccolásnál máris egy nagyságrendű hibát jelent.


Ebből az következik, hogy az én lézeremből a félvezető lézer teljesítményének csak kb egy tizedét tudtam a céltárgyra fókuszolni. A többi elveszett a kézzel, pongyolán össze állított optikai rendszeremben.


Ha legalább 200 mW teljes mértékben kilép, akkor már nagyobb mint egy tized mm-en jött volna létre a változás, a redukció a vas oxidban.


Csak gondold végig, hogy is működik a vaskohászat?

Ott is rozsdás vasat adnak hozzá a kohóban az olvadékhoz...


Egyébként ha a nagy lézernél megfigyelted, látszik ahogy a vasoxidból távozó oxigén elégeti a már fémessé olvadt vas részecskéit, közben látványos szikrákat szórva.


Nálam a szikrák helyett a felszabaduló oxigén csak erősebb izzást, felületi felfénylést tett láthatóvá, ahogy a kicsi koncentrált fény pontban a rozsdásodott felület egyre újabb részeit toltam elé.


Szóval nagyon komoly az a tisztító lézer!

2016. okt. 27. 02:02
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!