Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Mi mindent csinálhat az...

Mi mindent csinálhat az emberiség a Marson 2100-ig?

Figyelt kérdés
Lesznek majd kolóniák ahol akár több tízezer ember is élhet? A vagyonosabb emberek el is mehetnek oda majd nyaralni? Tudom hogy majd a Mars-ot át akarják alakítani hogy olyan legyen mint a Föld, de gondolom 2100-ig ez nem fog sikerülni.

2016. szept. 29. 09:47
1 2 3
 1/22 Wadmalac ***** válasza:
90%

Szerintem nem sokkal többet fogunk ott produkálni, mint pár állandó személyzetű kutatóbázist, mintha letettünk volna oda pár ISS-t.

Várhatóan lesz külön amerikai, kínai és európai bázis.

Gondolom első ipari, főként bányászati próbálkozások meg fognak indulni, tehát esetleg magáncéges ipari bázisok is épülnek.

Nem hiszem, hogy külön vállalkozás keretében kialakulna ott a turisztika, gondolom az ipari vagy kutatási célú transzportokba, bázisokra vásárolhatja majd be magát pár miller.

A terraformálásnak szerintme még az elkezdésére is kevés ez az idő, esetleg a helyi növénytermesztés, állattenyésztés indulhat be béta szinten.

2016. szept. 29. 11:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/22 EagleHUN ***** válasza:
93%

Kb az lehet ennyi idő alatt amit Wad írt. Esetleg a nagyon veszélyes kutatások, vegyszerelőállítás egy részét is oda "száműzhetik".


A terraformáláshoz viszont először nem szabd ott bázisokat építeni. A kisbolygóöv anyagával kell növelni a tömegét az meg becsapódásokkal járna. Ezért nem szabad elsőre ott bázist építeni, megsemmisülnének. Plusz a kisbolygóöv legnagyobbjaiból "holdat" kreálni, a precesszió csökkentésére.

2016. szept. 29. 11:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/22 Wadmalac ***** válasza:
84%

"Esetleg a nagyon veszélyes kutatások, vegyszerelőállítás egy részét is oda "száműzhetik"."

Ez is igaz, bár erre talán űrállomások vagy a Hold praktikusabbak.


A meteoros, üstökösös bombázás több szempontból jó, plusz vizet hozhat, légkört szaporító gázokat.

De ez szerintem nem zárja ki a bázisokat.

Azért a Mars sem zsebkendőnyi, lehet biztonságos területekre irányítani a becsapódásokat.

2016. szept. 29. 12:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/22 anonim ***** válasza:
82%

Amit e pillanatban tudni lehet.

Elindult az USA-ban a Mars-projekt. A tényleges indulást mintegy 20 év múlva tervezik.

Elkészítettek egy elvi űrkompot, amellyel a mai technikai ismeretek szerint nagyobb tömegeket lehet oda szállítani, beleértve az első, főleg eszközöket szállító kompokat. Az egy főre eső költség 27 millió forint nagyjából. De még szükség van akaratra, hogy ezzel érdemben foglalkozzanak.

Számítások szerint nagyobb létszámú (pár tucat) embercsoport odaszállítása túl drága, amit ők tehetnek, azt robottal is el lehet végezni. Ezért elég 1-2 fős "telepítőbrigádok" néhány alkalommal való odaszállítása is. Tekintetbe véve az utazási időt és a lehetséges indulási időpontokat, ez minimum fél évszázadnyi időt igénybe vesz.

Nagyobb létszám (kolóniák) szállítása csak akkor rentábilis (és ezért csak akkor érdemes vele foglalkozni), ha legalább milliós létszámot tudnak odavinni, ugyanis ennyire teszik az önfenntartó képesség alsó határát). Ennyi ember szállítása (figyelembe véve a csillagászati, technikai lehetőségeket, de feltéve, hogy szánnának rá pénzt), nagyjából egy évszázadra tehető.


Fentiek alapján a következő 85 évben legfeljebb kutatóexpedíciókra lehet számítani. Ezt az írhatja felül, ha időközben olyan szállítási mechanizmust (üzemanyag és egyebek) találnak ki, ami töredékére viszi le a költségeket. Erre kicsi az esély.

2016. szept. 29. 13:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/22 anonim ***** válasza:
2016. szept. 29. 13:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/22 Wadmalac ***** válasza:
84%

Elon Musk épp most tartott előadást az ő verziójáról, ő a szokásos nagy léptékeiben haladva a századfordulóra akár egymilliós telepes létszámot feltételez.

[link]

2016. szept. 29. 13:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/22 anonim ***** válasza:
100%

Tömegnövelés kizárt, mert egyrészt beláthatatlan időre még élhetetlenebbé tenné a bolygót másrészt a kisbolygóöv összes anyaga is nagyon kevés ehhez.

Ha a Marsot és a Merkúrt összegyúrnánk még mindig távol állna a felszíni gravitáció a Földétől.

Víz és légkör alapanyagnak való kisbolygók viszont kellenek majd.

A sarki jég és széndioxid készletek megolvadása öngerjesztő folyamat lenne, a széndioxid üvegházhatást okoz, a melegedéstől még több széndioxid párolog el.

Összesen 2 bar nyomású főleg CO2-ből álló légkör jönne létre, a CO2 egy részét elnyelné a víz.

Ilyen terraformálással 100 év múlva meleg ruhában és oxigénmaszkban lehetne sétálni a Marson.

(Mars Society)

Ez is egy lehetőség, a másik lehetőség meg az h csak néhány kutatóbázis lesz ott mint az Antarktiszon.

2016. szept. 29. 14:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/22 anonim ***** válasza:
61%

"Amit e pillanatban tudni lehet.

Elindult az USA-ban a Mars-projekt."

Ez egyben azt is jelenti, hogy az oroszok sem fognak ölbe tett kézzel ülni, hanem ők is hasonlókban törik a fejüket. Ez látszólag előny, hiszen a verseny felgyorsítja a fejleményeket, valójában azonban inkább hátrány, mert hatalmas pénzeket emészt fel.

2016. szept. 29. 15:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/22 anonim ***** válasza:
"a verseny felgyorsítja a fejleményeket, valójában azonban inkább hátrány, mert hatalmas pénzeket emészt fel" - hát igen, jobb lenne, ha ahelyett, hogy párhuzamosan kifejlesztik ugyanazokat a technikákat, és versenyeznek, hogy kinek sikerül előbb/jobban, inkább összefoghatnának, és eloszthatnák a feladatokat. Pl: ti az odajutáshoz és hazajutáshoz szükséges technológiákat fejlesztitek, mi az ottlevéshez (most nagyon leegyszerűsített modellben). Arról nem is beszélve, hogy hány hadra fogható kiváló műszaki ember kallódhat azokban az országokban, amik túl szegények ahhoz, hogy űrprogramjuk legyen. (Személyesen is ismerek olyat, aki rendszergazdaként dolgozik, windowsokat installál, pedig az űrkutatásban lenne a helye, olyan kreatív műszaki zseni.)
2016. szept. 29. 17:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/22 anonim ***** válasza:
24%
Őszintén szólva elég pesszimistán állok a témához, még azt is kétségesnek tartom, hogy ember eljut-e odáig 2100-ra. A robotos missziók is ki tudja, meddig folytatódnak, mert simán kitörhet egy globális katasztrófa, akár atomháború, akár világméretű járvány, akár a óceánparti területek teljes eltűnése a vízszint növekedése miatt, és még lehetne sorolni. Akkor meg aztán kisebb gondja is nagyon lesz a kormányoknak annál, mint űrkutatásba invesztálni.
2016. szept. 29. 18:13
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!