Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Mekkora erő kell egy, a víz...

Mekkora erő kell egy, a víz alatt levő 40000N súlyú acélgerenda tartásához?

Figyelt kérdés

ρ víz= 1000kg/m3

ρ acél=7800kg/m3


2016. dec. 9. 11:02
1 2 3
 1/28 anonim ***** válasza:
A súlyából kivonod a felhajtóerőt.
2016. dec. 9. 11:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/28 anonim ***** válasza:
Ahhoz, hogy tudd a felhajtóerőt, ki kell számolnod a gerenda térfogatát (a súlyból és a sűrűségből), és hogy ilyen térfogatú víznek a súlya mekkora (ez lesz a felhajtóerő).
2016. dec. 9. 11:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/28 anonim ***** válasza:
100%
A fentieknél jóval egyszerűbb: 40000 * 68/78 = 34871 N. Csak a hülye kezd el térfogatot meg felhajtóerőt számolni ilyenkor, egyszerűbb a sűrűségekre ránézve megállapítani a vízbe mártott és a kinti súly arányát.
2016. dec. 9. 13:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/28 Wadmalac ***** válasza:
83%

"Csak a hülye kezd el térfogatot meg felhajtóerőt számolni ilyenkor"


Nem, csak az, akinek mondjuk suliban még új anyag az egész és nem rázza ki a kisujjából az aránypárokat.

És annak a megoldást is saját szintjén kell adni és a tanár is a tömeg-térfogat-tömeg-felhajtóerő számítást fogja elvárni.


Úgyhogy az aránypárod igaz, csak a diákon, aki kérdezte, nem segít.

2016. dec. 9. 14:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/28 Mojjo ***** válasza:
100%
Amúgy csak egy ártatlan kérdés: azt a súlyt hol is mérték? Mert ha a vízben, akkor, hát értitek...
2016. dec. 9. 15:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/28 A kérdező kommentje:
Jo de akkor hogy van?
2016. dec. 9. 18:32
 7/28 dq ***** válasza:

Mojjo-nak van igaza, a súly eppen azt jelenti hogy mennyi erõ kell a tartásához. Tehát 40 000N a helyes válasz.


A többiek súly helyett tömeggel számoltak, azok rossz megoldások.


(gondolom direkt ezért van Newtonban megadva a gerenda súlya, és nem kilogrammban a tömege?)

2016. dec. 11. 10:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/28 dq ***** válasza:
Persze könnyen lehet hogy a tanár se tudja a különbséget a súly és a tömeg között, és, összekeveri mint a fönti válaszolók. A biztonság kedvéért érdemes azokat is megértened.
2016. dec. 11. 10:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/28 Wadmalac ***** válasza:

Eléggé meg lennék lepve, ha egy középsulis példa ilyen "beugratós" lenne.

Szerintem a súlyerő definíciója is csak a tömegvonzásból eredő erőé lehet, különben értelmetlenné válna a felhajtóerő szó illetve a kettő erő eredője.


Én is azon a véleménye vagyok, hogy csak a megfogalmazás hibája az, ami erre a gondolatra vezethet, itt igenis számolási feladatról van szó.

2016. dec. 12. 07:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/28 Mojjo ***** válasza:
100%

"Szerintem a súlyerő definíciója is csak a tömegvonzásból eredő erőé lehet"


Ennél bonyolultabb a helyzet. Az iskolában általában úgy definiálják a súlyt, hogy "az az erő, amivel egy test nyomja az alátámasztást és/vagy húzza a felfüggesztést". Ez esetben a súly az az egy testre ható inerciaerők összessége. Igen, az, hogy a jó öreg Föld nyomja a talpunkat, mert van egy jókora gravitációja, az inerciaerő. Ugyanakkor, ha megindulunk felfelé egy liftben, akkor egyből nő az az erő, amivel nyomjuk az alátámasztást, mert a lift gyorsulásából származó inerciaerő is hozzájön. Ha lefelé indul meg, akkor pedig lejön belőle. A forma1-es pilótáknak meg olyan görbe mentén változik a súlyuk egy-egy futam alatt, hogy olyat az ökör még vágtában sem tud hugyozni. Így ez az iskolás definíció elég érdekes eredményeket tud produkálni.


Az iskolapadon kívül ugyanakkor általánosabban használt definíciója a súlynak az, hogy simán az m*g szorzattal egyenlő. Ekkor a test súlyát nem érdeklik a gyorsulások. Ugyanakkor ennek is vannak érdekes következményei, pl ez esetben egy szabadon eső test nem súlytalan, ellentétben az előző definíció által adott esettel. Mivel az iskolában az első módon definiálják a súlyt, nem meglepő módon azt is tanulják mellé, hogy a szabadon eső test súlytalan.


És a feladat szempontjából mennyiben érdekes nekünk mindez? Ha nem rángatja senki semerre azt a testet, nem igazán. 40'000N kell annak a tartásához, csak épp annak egy részét a víz felhajtóereje állja. De attól még 40'000N kell. Értem én, hogy a tanár nem erre gondolt, és nem becsapós kérdés, de vazze, tanuljon már meg rendesen feladatot írni.


Ja igen, még érdekesebb a helyzet, ha a 40'000N-t valami súlymérővel - akármilyennel - a vízben mérték, mert akkor eleve már nem mérte bele a felhajtóerő által levonandó részt.


Na mindegy. Úgy sz@r a feladat, ahogy van. Az első pár válaszadó válasza lesz a megoldás, de nem azért, mert az a helyes, hanem mert a tanár nem tud feladatot írni normálisan...

2016. dec. 12. 11:16
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!