Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Ez milyen dolog már? Valós...

Ez milyen dolog már? Valós klóznozás a világunkban?

Figyelt kérdés
Képzeljétek el, most láttam egy műsort, amiben azt mutatták be, hogy klónoznak ilyen kutyákat. De ez már régóta működik, és eléggé frankónak tűnik a dolog. Most állítólag egy mamutot akarnak klónozni, és életre hozni! És azt is mondták, hogy minden élőlényt (szinte) ugyan azzal a technikával tudnak klónozni, és embert is tudnak! Mi erről a véleményetek? Ez milyen dolognak számít?

2019. dec. 19. 18:34
 1/10 anonim ***** válasza:
100%

Ezer éves sztori...


Dolly megvan?


Embernél is csak az a probléma hogy rossz a selejtarány. Mondjuk 10 klónból 4 defektes és beteg lesz, 5 meghal... 1 életben marad de a sejtjeinek az elszenvedett mutációs szintje és a telomerek hosszz is a klónozott emberé.

2019. dec. 19. 19:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
Egy kicsit még távol állunk a több (tíz)ezer éves fagyott állatok klónozásától, még ha csak évtizedekkel is. Ha van élő minta, valamint megtermékenyíthető test, akkor kinézetet lehet klónozni.
2019. dec. 19. 19:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
100%

"És azt is mondták, hogy minden élőlényt (szinte) ugyan azzal a technikával tudnak klónozni, és embert is tudnak!"


Nem. Ha ez így lenne akkor nem lenne komoly probléma a fajmegőrzés, és nem az állatkertek feladata lenne a veszélyeztetett egyedek szaporítása.


A klónozás nagyon eltérő lehet az adott fajtól függően.


Kezdjük azzal, hogy mit szeretnénk egyáltalán klónozni.

Egy növényt? Egy állatot?

Növényeknél sokkal könnyebb dolgunk van, mert sokkal nagyobb számú őssejt fordul elő a szervezetükben, mint az állatokéban.


A második probléma a kihordás. Ugye nem minden állat rak petéket, vagy tojásokat. Az emlősök embrióit értelemszerűen vagy egy béranya állatba kell beültetni, hogy ott kifejlődjenek, vagy egy mesterséges méhben kell őket fejlődni hagyni.


Rengeteg különbség van még, én csak a legfontosabbakat emeltem ki.


"Most állítólag egy mamutot akarnak klónozni, és életre hozni!"


Eléggé régi sztori. Hány éves film ez?

Mikor 12 voltam (12 éve) már hallottam ezt a hírt a híradóban.

Azóta se lett mamut, feltehetőleg túlságosan sérült a fagyott tetemekből kinyerhető DNS, esetleg olyan rettenetesen kicsi az esélye hogy az enukleált elefánt petesejtbe ültetett mamut sejtmaganyag működőképes lesz, és osztódásra bírható, hogy nem jutnak el vele semeddig.


A klónozás egyelőre eléggé élő állatokhoz-növényekhez kötött eljárás.

mindenképpen kell valamilyen élő sejt, aminek a sejtmagját eltávoilíthatjuk, és a helyére illeszthetjük a klónozni kívánt élőlény egy egyedének a sejtmag anyagát.

Aztán jönnek az olyan problémák, mint hogy hogyan fejlődjön az embrió.


"A reproduktív klónozás rendkívül gyenge hatásfokú eljárás: a klónozott állatok nagy része méhen belül elpusztul. A túlélő klónok gyakran súlyos tüdő, szív, agy, vese, máj rendellenességekkel születnek, az újszülöttek a normálisnál nagyobb méretűek, később elhíznak, korán öregszenek. (Dolly is idő előtt pusztult el.) A nehézségeket az okozza, hogy a klónozott sejtmagnak néhány óra alatt kell(ene) a zigóta stádiumnak megfelelő állapotba „visszaprogramozódnia”, ez a gyors kromatinátalakítás pedig kevés sikerrel kecsegtet. Az ember reproduktív klónozása jelen pillanatban nemcsak etikai, hanem szakmai szempontból is elfogadhatatlannak látszik. A terápiás klónozás megítélése is vitatott, de ennek elfogadása valószínűleg kevesebb akadályba ütközik majd."


[link]

2019. dec. 19. 21:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim válasza:
Már embert is klónoznak. Kb 10 évvel ezelőtti Frei dossziéban már benne volt.
2019. dec. 19. 22:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
84%
Na megérkezett a konteó császár...
2019. dec. 19. 23:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:

Ez az a film

[link]

2019. dec. 20. 01:20
 7/10 A kérdező kommentje:

Ez az a film


[link]

2019. dec. 20. 01:22
 8/10 anonim ***** válasza:
A technológia elvileg már megvan az ember klónozásához, de etikai okból nem csinálják. Nem úgy néz ki a klónozás hogy beteszik egy "klóngépbe" és kész, hanem a testsejtből kinyert DNS-t injektálják be egy előkészített petesejtbe és azt ültetik be abba aki kihordja.
2019. dec. 20. 21:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:

8# Igen én is így tudom kb. :)! De etikailag meg én nem hiszem el, hogy olyan dolgok megtörténnek, amiért bizonyos (kivételes) esetekben, igen is kéne, hogy legyen már ilyen... Ez relatív, de vannak esetek, amikor egy jó esélyt jelentene a dolog, és még jól is járnánk vele... :) Amúgy ha egy tökéletes világban élnénk (már megterveztem:) akkor kb nem lenne szükség ilyen technológiára közvetlen, de azért egy jó dolog ez... (úgy annyira tényleg nem poén, hogy megtermékenyítéstől kezdve van a dolog, de ki tudja...)


Pont mostanában láttam egy Keanu Reeves filmet, aminek az a címe, hogy Klónok. Na az is egy érdekes film volt, ritkán látok tetsző filmeket, de ez azért nem volt rossz, inkább különc film. Több sztoriból is érdekes a történet, és van némi mondani valója azt hiszem...


Aki érti tudja...

2019. dec. 20. 22:47
 10/10 anonim ***** válasza:

Kérdező te nem hiszel az internet sajátosságában. Mondj bármekkora baromságot, némi ráfordítással egy tucat anyagot lehet összeszedni, amely mind azt állítja, hogy az adott kérdést sok év óta megoldották, létezik, használják stb. Megfordítva, nem tudsz olyan baromságot mondani, amelyről ne lehetne "tudományos" cikkek sokaságát előkaparni. És ezeket milliók hiszik el. Meggyőződésük törhetetlen. Ilyen a világ.

Ja, és mutass nekem olyan cikket, amely bizonyítja, hogy lehetséges az ember klónozása (csak technika kérdése valóban...). Hadd röhögjem halálra magam.

2019. dec. 21. 11:31
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!