Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Ez a megoldás lehetséges-e az...

Ez a megoldás lehetséges-e az időutazásra?

Figyelt kérdés
Üdvözletem mindenkinek! Mostanában, de úgy általában mindig is foglalkoztatott az időutazás. Sokat olvastam könyveket, cikkeket és fórumokat. Nem vagyok diplomás és ehhez annyira okos ember. Talán ezért is fog hülyeségnek hangzani az én elméletem az időutazásról. Sok emberhez hasonlóan én is úgy vagyok vele, hogy az idő maga egy kitalált dolog amivel megfogalmaztuk a bennünk és környezetünkben végbement változást. Ha most valaki azt mondaná, hogy az idő létező dolog szemléltetésként azt tudnám mondani, hogy egy nap 24 órából áll, de miért pont annyiból? Miért nem 12 vagy 8 órából. A hatvan perc lehetne 120 is és 30 is. Azért mert ezt igy találtuk ki mi emberek. Tehát egy adott pontra történő visszaugrás az időben úgy nem lehetséges, hogy beállítok egy dátumot, mert az nem reális dolog. Viszont, és itt valószínű, hogy hatalmas kritikát és sok hülyézést kapok. A Superman filmben lévő visszatekerős megoldást elképzelhetőnek tartom. De ha a Földet csak a tengelye körül forgatjuk vissza akkor csak az adott napot kezdjük újra. Ehhez hozzátenném azt, hogy a forgatás mellett szükséges visszafelé húzni a Nap körüli pályán. Ez által egy adott pontra úgy lehetne visszamenni, hogy kiszámoljuk, hogy a Föld mennyi utat tett meg a nap körül és, hogy mennyiszer fordult meg a tengelye körül. Én ezt az elképzelést esetlegesen elképzelhetőnek tartom. Kíváncsi vagyok a véleményekre. Tudom, hogy sok lehülyézős és idiótázós választ fogok kapni, de remélem lesznek olyanok akik értelmesen a véleményüket is kifejtenék nekem. Mégegyszer mondom nem vagyok atomfizikus, de érdekel a dolog. Köszönöm.

2020. jan. 23. 14:23
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
90%
En nem lattam azt a superman filmet amirol beszelsz, de azzal ha csak visszaforgatnad a fold tengelyet biztos nem utaznal vissza az idoben. ellenben olyan idojarasi anomaliakat okozhatnal amitol akar az egesz bolygo kipusztulhatna.
2020. jan. 23. 14:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 anonim ***** válasza:
27%
A kérdés első felét olvastam csak rizsa volt, szerintem a többi része is hülyeség.
2020. jan. 23. 15:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 anonim ***** válasza:
89%
Tényleg hülyeség, de elmélkedni szabad. Az csak egy szám, hogy 24 óra egy nap, lehetne 2 vagy 7032 is. Azért 24, hogy rendszert adjon az életünknek, össze tudják hangolni a vonatok menetrendjét, stb. Tehát az óra csak a mérés, ha te személy szerint eltörlöd, attól még öregszel és 50 év múlva meghalsz, szóval az idő az továbbra is múlni fog. Attól most tekintsünk el, hogy a Földet nem lehet ide-oda mozgatni, sem megállítani, de még lassítani se. van egy videó a youtube-on: "Mi történne ha megállna a Föld?" címmel. Természeti katasztrófák történnének, minden elpusztulna, de az idő az nem állna meg akkor sem. Oké, vegyük úgy, hogy vissza tudjuk tekerni a Földet, és tényleg a múlt lenne. De akkor mindenkinek ugyanaz a múlt lenne, nem csak neked, így észre sem vennéd. Sőt senki más sem.
2020. jan. 23. 15:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 anonim ***** válasza:
79%

Ez nem lehetséges, mert a Föld forgása nem tekeri az időt sem előre, sem vissza.

Azt jól látod, hogy az óra számozása önkényes - de 𝐯𝐚𝐥𝐚𝐡𝐨𝐠𝐲𝐚𝐧 kell számozni, mert az idő az múlik.

2020. jan. 23. 15:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 Wadmalac ***** válasza:
85%
Na ezzel körülbelül annyira tudsz időutazni, amennyire meg nem történtté tudod tenni a mai munkanapodat, ha a kocsiddal tolatva mész haza melóból, kihányod a reggelidet, utána tolatva bemész a vécére és...
2020. jan. 23. 15:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 anonim ***** válasza:
97%

Nem a Föld visszatekerése fordítaná vissza az időt, hanem az idő visszafordítása tekerné vissza a Földet. Olyan, mintha az összetört csésze darabjait próbálnám a padlóról visszadobálni az asztalra, hátha újra összeforrnak. :)

De ha visszafelé menne az idő (mihez képest?), azt sem vennénk észre, mert az agyunk is visszafelé működne, eltűnnének a friss emlékeink, stb.

2020. jan. 23. 16:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 anonim ***** válasza:
71%

Egyfelől nyilván nem lehetséges az időutazás attól, hogy "visszafele forgatod" a Földet. Az elképzelés "hülyeség".

Viszont kicsit tudományosabban is hozzászólva, az elv, miszerint te valahogy "vissza forgatnád az idő kerekét" egy olyan univerzumot feltételezne, ahol a megadott kezdeti feltételekből kiindulva megadott idő után minden atom helyzete, energiája stb egyenként kiszámítható lenne, és mint egy szimuláció futna a világunk. A probléma, hogy ha egy követ adott magasságból leejtek, akkor azt kitudjuk számolni, hogy adott idő után hol lesz, de ez az elv atomi szinten már nem működik. "Sajnos" a világegyetem nem mechanikus, atomi szinten már sok-sok "véletlen" van, amit nem tudunk megjósolni és visszafele sem tudunk vele számolni, pl.: csak a legegyszerűbb példa, a radioaktív elemek bomlása, ha adott egy 1 millió radioaktív atom, legyen pl Urán235, azt megtudjuk mondani, hogy "t" idő múlva hány bomlik el, de egyenként nem tudjuk megmondani, hogy melyik atom mikor fog elbomlani.

2020. jan. 23. 16:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 Vree ***** válasza:
78%

Húha, nagyon mély gondolatok xD Javaslom próbáld megállítani az óra mutatóját, hátha az időt is megállítod vele xD Nekem úgy tűnik, hogy össze-vissza kavarod az IDŐt az időSZÁMÍTÁSsal. Sietve ezért küldeném a kérdésedre a válaszokat:

"A nap miért pont 24 órából áll?"

Azért, mert ennyi idő alatt fordul meg a Föld a tengelye kerül. És hogy miért ezt az időtartamot választjuk, azért, mert tudni akarjuk, hogy mikor lesz világos vagy sötét :D Ugyanemiatt választjuk a hónapnak a Hold, az évnek pedig a Föld keringési idejét (tudni akarjuk, hogy mikor lesz tél, az meg külön jó, hogy ez csillagászatilag megfigyelhető is, lévén az évszakokat is a Föld pályája és dőlése okozza).

És hogy miért a bűvös 60nal (és 12-vel) osztjuk az órák, percek, másodpercek esetében, annak annyi az oka, hogy ezek a legkönnyebben egészekre osztható számok. (60=5x2^2x3, így osztható 1-től 6-ig az összes egésszel. Ez valóban önkényes, de mondjál ré jobbat, hogy ne kelljen a "háromnegyed óra múlvá"nál rögtön számológépért nyúlni, hogy az hány perc. Vagy hogy hányszor "tíz perc", amíg lejár a műszak.


De tökmindegy, hogy mihez igazítjuk a mérésünket - a Nap, Hold és többi égitest helyzete (lásd napóra) helyett a virágok nyílásához (virágóra és -naptár), a madarak röptéhez, az ingamozgáshoz (lásd ingaóra), az atomok rezgéséhez (atomóra), az nem az idő MAGA. Ennyi erővel mehetnél hátrafelé, remélve, hogy ezzel vissztérhetsz a múltba.

2020. jan. 23. 18:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 2*Sü ***** válasza:
87%

> az idő maga egy kitalált dolog


Az idő olyan szempontból kitalált, hogy létező tulajdonságok relációjának egy absztrakt rendszere, amiben definiálhatók olyan fogalmak, mint „előtte”, „utána”, „közte”, illetve mértékegységek is rendelhetők hozzá.


> Ha most valaki azt mondaná, hogy az idő létező dolog szemléltetésként azt tudnám mondani, hogy egy nap 24 órából áll, de miért pont annyiból?


Ez nem az idő létezésének a kérdése, hanem a mértékegység megválasztásának kérdése. Ha a napot nem 24, hanem 10 egyenlő részre osztották volna fel, attól még egy nap ugyanannyi idő. Kvázi ahhoz hasonlóan, hogy mi itt Európában a °C-ot használjuk a hőmérséklet mérésére, az USA-ban, meg °F-et. És bár a víz nálunk 0 °C-on fagy meg, az USA-ban meg 32 °F-en, attól még létezik hőmérséklet, és a két mennyiség + mértékegység páros ugyanazt a hőmérsékletet fejezi ki.


> A Superman filmben lévő visszatekerős megoldást elképzelhetőnek tartom.


Hát pedig orbitális hülyeség. Oké, hogy az idő mértékegységeit mi a Föld forgásának periódusidejéből származtattuk, de attól, hogy a Föld forgása megváltozik, attól még az idő ugyanúgy telik. Ha visszafelé kezded forgatni a Földet, attól még ugyanúgy telne az idő, mint addig, maximum a Nap nem keletről nyugatra, hanem nyugatról keletre haladna az égbolton.


Kb. pont annyira orbitális hülyeség volt ez a Supermanben, mintha valaki attól várná, hogy lehűljön a szoba, hogy kienged némi higanyt a hőmérőből, hogy alacsonyabban legyen a higany szintje.


A higany szintje nem okozója, hanem okozata a hőmérsékletnek. Ahogyan az Föld forgása sem okozója, hanem – a perdületének viszonylatában – okozata az idő telésének.

2020. jan. 23. 19:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 TappancsMancs ***** válasza:
71%

"egy nap 24 órából áll, de miért pont annyiból? Miért nem 12 vagy 8 órából."


Bocsi Vree, de hozzávenném mivel így kicsit fura: "Azért, mert ennyi idő alatt fordul meg a Föld a tengelye kerül."


Attól mert adott idő alatt fordul körbe a Föld a tengelye körül, attól még elvileg fel lehetne osztani a 24 óra helyett más felosztásban is. Elvileg.


Az ókorra vezethető vissza, és anno az egyik legjobban megfigyelhető periódus az volt, amikor a Nap felkelt. Több kultúrában ez volt a nap kezdete, míg volt olyan is ahol a napnyugta kezdett új napot. A sumerek több számrendszert is használtak anno, 10-es, 12-es és 60-ast is amit az egyiptomiak is használtak. Már az ókori egyiptomiaknál 12 hónap volt 1 év, és mindegyik hónapjuk 30 napból állt, és az éjszakát és nappalt is 12 felé osztották. Vélhetően az éjszaka és nappal 12-12 órája lett a napi 24 óra, mintegy egybevonva. Ezt vették át a mezopotámiai és ókori népek, görögök, stb. Az talán kérdéses, hogy a sumerek vagy az egyiptomiak hogyan is voltak egymással, mert nagyon egy időben kezdődött a kultúrájuk, és talán kölcsönösen is tanultak egymástól, de többnyire azt mondják, hogy a sumerektől tanulták az időszámítási ismereteket az egyiptomiak. Érdekes, de azóta áll 24 részből egy nap.


Nekem az a tippem, hogy azért osztották 12 felé az éjszakát, mert ennyi csillagot vagy csillagképet különböztettek meg, ahogy éjszaka sorban felkelnek. Utána lehetne nézni, szóval csak gondolom.


A kérdés másik része tényleg kicsit vicces. A Föld forgását mérjük napként, de nem a mérés csinálja a Föld forgását, így a Földet vissza forgatva az idő csak menne tovább a visszafelé forgatott Földdel. Biztosan a filmben is az idő visszaforgatásával érték el a Föld korábbi helyzetét, de nem láttam a filmet.

2020. jan. 23. 20:27
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!