Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Mi lehet a Voynich-kézirat?

Mi lehet a Voynich-kézirat?

Figyelt kérdés

Tudom, hogy időről időre megfejtik, nem olyan régen is volt egy újabb megfejtő. Ez így megy évek óta, de bármelyik megfejtést is nézzük, valami mindig "kilóg", valahogy nem áll össze egy egésszé.

Mert ha nyelvileg találunk egy jónak tűnő megoldást, még mindig ott van az ábrázolások kérdése. Hisz olyan növényekkel van tele, amelyek nem léteznek.

Ráadásul hiba mondjuk azt, hogy proto-újlatin nyelven íródott, a korábbi lingvisztikai vizsgálatok már kimutatták, hogy a könyv nyelvi szerkezete nem rokonítható egyik nyelvvel sem.

Vagy valóban csak valami hamisítvány a könyv? Tényleg volt valaki a 15. században, aki időt, pénzt, energiát nem spórolva fogta magát, és gyártott egy ilyen hamisítványt? Vagy esetleg megrendelésre készült?

Vagy talán nem is a 15. században íródott, csak a papir 15. századi?



2020. máj. 7. 12:35
 1/10 Wadmalac ***** válasza:
100%

Ahogy a korábbi ezzel a témával kapcsolatos kérdésnél felmerült valakitől, valószínűleg a nagy része blabla, a rajzoknak is. Csak nem tudjuk a kódot, amivel ki lehet szűrni a töredéknyi, valós infót, amit beleírtak, a blablába rejtve.


Jó játék az MI-knek.


Valószínűleg valami alkímiai-őskémiai-botanikai infó bújik benne, csak rengeteg dezinfóba hígította-kódolta az írója.


Ami valahol érthető is, ha értékes infót rejt.


A készülése idejében a szerzői jogok védelme nem volt nagyon máshogy megoldható. :D

2020. máj. 7. 13:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
47%

Úgy tudom, időközben egy MI megfejtette.

Egy elég ritka régi nyelven íródott.

2020. máj. 7. 13:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 Wadmalac ***** válasza:
100%

"Úgy tudom, időközben egy MI megfejtette."


Hát ja, vagy három-négy MI megfejtette, más eredménnyel. :D


Úgy néz ki, a programozók beépítették a prekoncepcióikat is a scriptbe. :)

2020. máj. 7. 13:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
40%
Ha megfejtik, akkor remélem az Attraktor kiadó majd kiadja magyarul.
2020. máj. 7. 16:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
Egy arisztokrata hülyegyereke firkálmánya
2020. máj. 8. 22:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:

De mi a töknek készítették? Akkoriban elég drága is időigényes feladat volt egy ilyen könyv elkészítése. Ráadásul nem csak egy ember dolgozott rajta, hanem vélhetően négy, akik folyékonyan írtak ezen a furcsa nyelven.

Lehet, hogy maga Voynich hamisította, többedmagával?

Évek óta újra és újra megpróbálom megfejteni, de sosem sikerül.


(Itt: https://www.gyakorikerdesek.hu/ezoteria__magia-okkultizmus__.. a #8-és és a #10-es választ is én írtam).

2020. máj. 9. 15:50
 7/10 anonim ***** válasza:

Ha a kezetekbe kaptok egy 21. századi kiadású könyvet, fura, kitalált nyelven írva egy nem létező világról, ami kitalált, varázslatos növényeket és állatokat tartalmaz, akkor felismernétek? A Voynich-kézirat teljesen nyilvánvalóan egy 15. századi szerepjátékkódex.

[link]

2020. máj. 16. 12:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:

#7


Szerepjátéknak ez nagyon gyenge, fantáziátlan, a felépítése sem olyan, ráadásul mint fentebb írtam, akkoriban egy ilyen könyv elkészítése elég drága mulatság volt. Arról nem is beszélve, hogy az akkori vallásos közegben életveszélyes mutatvány lett volna szerepjátékokkal foglalkozni (még a D&D megjelenése idején is volt olyan egyház, amelyik tiltakozott ellene).


Példának okáért ott vannak Giovanni Fontana illustrációi az 1400-as évekből, na AZOK hasonlítanak egy szerepjátékhoz. De ott is csak az illusztrációk.


Egyébként állatok nincsenek benne.

2020. máj. 18. 13:27
 9/10 A kérdező kommentje:
Esetleg azt tudnám elképzelni, hogy egy szerepjáték kiegészítő könyve, az elképzelt világ lexikonja. De ahhoz pedig túl részletes. Oldalakon keresztül taglal különféle gyökérfajtákat, és vagy 10 oldalon keresztül növényrajzok, írás, és a rajzok mellett különféle "hordók", vagy valamilyen kémcső-szerűség, esetleg lepárló...?
2020. máj. 18. 13:34
 10/10 anonim ***** válasza:
Lehet alkímiás szerepkönyv.
2020. máj. 18. 13:38
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!