Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Az emberi tudatot át lehet...

Az emberi tudatot át lehet költöztetni egy számítógépbe vagy valami ilyesmibe?Igazam van,hogy megvalósíthatatlan?

Figyelt kérdés

Van egy olyan projekt,amibe előbb az emberi agyat ültetnék át szintetikus testbe,majd az agy tartalmát (mint pl.a szemilységet) tulajdonképpen letöltnék egy mesterséges agyba.


[link]


Viszont "Már ott gondban vagyunk, hogy a humán konnektom megismerésétől fényévekre járunk. „Egy légy parányi agyát feltérképezni nagyjából egy-két év, egy emberét a mai technikával pedig egyszerűen lehetetlen” – mondta dr. Ken Hayworth idegkutató a BBC-nek."


"De tegyük fel, hogy sikerül a lehetetlen, és megfejtjük agyunk működésének legnagyobb titkát. Hogyan alakítjuk ezt az elképesztő komplexitást nullákká és egyesekké? Dr. Miguel Nicolelis fizikus szerint sehogy, lévén olyan összetett szervről beszélünk, amit nem lehet számítógépes algoritmusok formájában „életre kelteni”. Ahogy a tudós fogalmazott:

nem tudod kódolni a szeretet és gyűlölet érzését. "

(Sajnos ennél hitelesebb forrást nem találtam ezzel kapcsolatban.)


Szerintem ez megvalósíthatatlan projekt,mert:

-Hogy ha átültetik az agyat egy ilyen testbe,akkor hogyan oldják meg a tápanyag ellátást (?).

-Az agyba másodpercenként több százezer kémia reakció zajlódik le és fényévekre járunk az agyunk teljes megértésétől.

-Szerintem nem lehet egyszerűen kódolni,letölteni a szemilységünket,tudatunkat.


Igazam van?



2020. jún. 25. 13:44
A kérdező szavazást indított:
Nincs igazad.Szerintem nincs nagyobb akadálya a projekt megvalósításához.
Nem tudom,hogy igazad van-e.Lehet,hogy megvalósítható,fényévek múlva.
Igazad van.Szerintem megvalósíthatatlan.
Nem tudok választani.Inkább részletesebben kifejtem a gondolataimat.
22 szavazat
1 2 3 4 5
 1/43 A kérdező kommentje:
Ha nincs valami kifejteni való gondolatod,akkor az is elég,ha szavazol.
2020. jún. 25. 13:52
 2/43 anonim ***** válasza:
22%
megvalósíthatatlan, mert a számítógépek mindig valami szisztémát követnek pl: nem tudnak dönteni csak a az érveket és ellenérveket tudják megszámolni és nincs 6. érzékük sem
2020. jún. 25. 13:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/43 anonim ***** válasza:
30%

Megvalósíthatatlan. Ha elég információt gyűjt egy MI rólad, minden beszélgetésedet felveszi, figyeli a szemmozgásod, arcmozgásod, testbeszéded, agyi aktivitásod stb. és ezt elég sokáig(évekig) teszi, akkor lehetne egy olyan MI-t csinálni, ami úgy mozog, úgy viselkedik mint te és feltett kérdésekre még nagyjából hasonló válaszokat is ad, mint amiket te adnál, ezt bele is lehet tenni egy géptestbe, de ez attól még nem Te leszel, csak egy szimuláció ami nagyon hasonlít egy adott életpontbeli énedre.

Az agy nem egy merevlemez, nem lehet letölteni, sem feltölteni bele úgy mint egy gépbe. Ezen a technológia sem fog változtatni, legalábbis elég erősen kétlem, akármit is gondol pl Elon Musk.

2020. jún. 25. 14:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/43 anonim ***** válasza:
74%
MOST még megvalósíthatatlan. De majd megoldják, ahogy a repülést, űrutazást, szívműtéteket is.
2020. jún. 25. 15:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/43 A kérdező kommentje:

Mondjuk Elon Musk-nak is vannak ötletei...


Szerintem sem megvalósítható,de aztán még bármi lehet.

Egyébként köszönöm a válaszaitokat

2020. jún. 25. 15:17
 6/43 anonim ***** válasza:
74%
3 Tágan értelmezve az agy is egy gép. Nem varázslat történik odabent, ugyanúgy a fizika törvényeinek engedelmeskedik minden. Csak épp egy borzasztóan bonyolult gép, aminek jelen technológiai fejlettségünk mellett még a megismerése is nagyon hiányos, nem hogy a működésének a mesterséges leutánozása.
2020. jún. 25. 17:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/43 anonim ***** válasza:
0%
a 200éves ember és a"Kishölgy"világ legkedvesebb legromantikusabb sztorija az érző gépekről(itt nem a gyártósor mellet egész nap robotoló emberről)van szó,a film cuki
2020. jún. 25. 18:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/43 anonim ***** válasza:
0%

ma már olyan szintre eljutottunk



hogya kishölgy szerelmére is hálátlanok legyünk....

2020. jún. 25. 18:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/43 A kérdező kommentje:

Daniel Cagliguri


Légyszi,a kérdésre válaszolj.

2020. jún. 25. 18:43
 10/43 anonim ***** válasza:
84%

Két független dologról van szó.


Előbb az agyműködés. A kérdésben idézett fizikus szinte mindenben téved (vagy rosszul idézik). Nincs az agyműködésnek legnagyobb titka. A komplexitásból nem emelhető ki egy szelet, hogy "ő" a legnagyobb. Az agyműködésnek jelenleg sok titka van, egyszerűbben, még keveset tudunk róla ahhoz képest, amennyit lehetne. Az pedig kizárt, hogy az agyműködést algoritmusokká, pláne nem nullák és egyesek sorozatává kéne alakítani. Algoritmusok már ma is működnek más elveken. A hálózatkutatás egyik ága éppen erről szól. Egyszerűen fogalmazva, ha egy bonyolultabb hálózaton van egy algoritmus, az ad egy eredményt bizonyos bemenetekre. Az algoritmushoz nem nyúlva, ám a hálózat szerkezetét átalakítva, gyökeresen más eredményekre juthatunk ugyanazon bemenetek hatására.

A különböző emberek azonos környezetben pontosan emiatt reagálnak másképpen. Az "algoritmusuk", a megtanult ismeretek lehetnek azonosak, ám a többi egyéb ismeret, az előélet teljesen más neuronhálózatot eredményez, és a két ember (nagyon) eltérően reagálhat.

Az sem igaz, hogy a szeretetet ne lehetne kódolni. A szeretet érzés, a bánat, szorongás és sok más szintén érzés. És egy jó pár érzésnek tudjuk már a hordozóját, azaz azt a kémiai anyagot, ami különféle módon ingerel idegvégződéseket, kiváltva az említett érzéseket. Természetesen csak csekély ilyent ismerünk egyelőre, és messze nem annyira kifinomultan, amire az emberi szervezet képes. Azonban az érzés kémiai megfelelője, azaz az érzés fizikai hordozójának léte bizonyított. Később finomodik majd.

Összefoglalva, az agyműködésének megismerésére semmiféle elvi korlát nincs.


Előbbitől független, mit lehet és hová átültetni. Ennek megértéséhez vizsgáljuk meg azokat a szimulációkat, amiket eddig ismerünk.

Már a középkorban próbáltak embereknek hiányzó szerveket valahogy pótolni. Meglehetősen kezdetleges volt, de a lényeg, adott egy szerv valamilyen funkcióval, amit elvesztett. Kellene valami mesterséges, ami ezt az elvesztett funkciót pótolja.

Ma már rengeteg művégtag van, de ennél is lényegesebb: ültettek emberbe disznószívet, az illető él. Ez azt bizonyítja, hogy létezik szerves anyag, amely pótolja az ember egy alapvető szervét, de nem azonos vele. Csak működéséhez szükséges alapvető tulajdonságaiban. A többi meg az idők során idomul. Ez az élő szervezet legfontosabb tulajdonsága, amit érdemes kihasználni. Számos más kutatás zajlik egyéb emberi szervekre vonatkozóan, igaz, egyelőre gyerekcipőben. De ez nem számít, a lényeg az elvi bizonyosság: lehetséges. Csak még sok mindent kell megtanulni.

Más: az emberiség az idők során számos növényt keresztezett, ennek lényege, hogy új tulajdonságú egyedek jöttek létre, miközben sok hasonlóságot is hordoznak. Minden azon múlik, az örökítőanyagba mennyire vagyunk képesek belenyúlni. Minél inkább, annál inkább bonyolult eredmények születnek. Már létezik mesterséges duplikátum.

Az emberi agy ismeretei egyben egy individuum személyiségjegyeit is hordozzák. Nincs két egyforma ember. Még az egypetéjű ikrek se egyformák, akkor se, ha azonos körülmények között, egymás mellett nevelkednek. Ebből az következik, hogy ha az emberi agy ismereteinek egy részét tesszük csak át, az egy másik ember lesz. Minél több részét, annál hasonlóbb, de nem az. Így a reakciói is különbözők.

Ezt végiggondolva, a következőkre lehet jutni anélkül, hogy e pillanatban fizikailag mire vagyunk képesek. Át lehet tenni egy alkalmas szerves vagy szervetlen egységbe az emberi tudat egy részét. Ha nagyon kis részét, akkor egy célgépet kapunk, amely bizonyos reakciókat hasonlóan mutat. Minél nagyobb részét, annál több lesz a hasonlóság, egyidejűleg a hordozónak egyre jobban kell hasonlítani bonyolultságban az emberre. Ha ezt folytatjuk, arra jutunk, hogy ha egy emberi tudatot maradéktalanul átteszünk egy másik hordozóba, annak minimálisan emberi szervezet bonyolultságúnak kell lennie. Másfelől akkor ez a hordozó pontosan úgy fog viselkedni, mint az eredeti, azaz egy duplikátumot hoztunk létre. Azaz emberi klónt kell előállítani (Dollynál lényegesen pontosabban, az csak formájában azonos). Ugye ez jelenleg tilos, és vélhetően amíg az emberiség épeszű, az is marad. Ennek oka az individuum szentsége, valamint az, hogy ebben az esetben az egész emberiség kapcsolatrendszerét, szabályait és mindent újra kellene definiálni.

A végrehajtás ma elképzelhetetlen, az emberi bonyolultság azonban véges, tehát megismerhető. Azaz lesz olyan pillanat, még ha ma erről elképzelésünk sincs, amikor az elvi lehetőség adott lesz. A nagy kérdés az, hogy az emberiség mint gondolai tény hová fejlődik. E pillanatban feltételezzük, hogy nem fogja megengedni ezt a cselekményt. Ha mégis, az olyan viszonyokat feltételez, amit ma elképzelni se tudunk.

2020. jún. 25. 19:09
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!