Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Az emberi tudatot át lehet...

Az emberi tudatot át lehet költöztetni egy számítógépbe vagy valami ilyesmibe?Igazam van,hogy megvalósíthatatlan?

Figyelt kérdés

Van egy olyan projekt,amibe előbb az emberi agyat ültetnék át szintetikus testbe,majd az agy tartalmát (mint pl.a szemilységet) tulajdonképpen letöltnék egy mesterséges agyba.


[link]


Viszont "Már ott gondban vagyunk, hogy a humán konnektom megismerésétől fényévekre járunk. „Egy légy parányi agyát feltérképezni nagyjából egy-két év, egy emberét a mai technikával pedig egyszerűen lehetetlen” – mondta dr. Ken Hayworth idegkutató a BBC-nek."


"De tegyük fel, hogy sikerül a lehetetlen, és megfejtjük agyunk működésének legnagyobb titkát. Hogyan alakítjuk ezt az elképesztő komplexitást nullákká és egyesekké? Dr. Miguel Nicolelis fizikus szerint sehogy, lévén olyan összetett szervről beszélünk, amit nem lehet számítógépes algoritmusok formájában „életre kelteni”. Ahogy a tudós fogalmazott:

nem tudod kódolni a szeretet és gyűlölet érzését. "

(Sajnos ennél hitelesebb forrást nem találtam ezzel kapcsolatban.)


Szerintem ez megvalósíthatatlan projekt,mert:

-Hogy ha átültetik az agyat egy ilyen testbe,akkor hogyan oldják meg a tápanyag ellátást (?).

-Az agyba másodpercenként több százezer kémia reakció zajlódik le és fényévekre járunk az agyunk teljes megértésétől.

-Szerintem nem lehet egyszerűen kódolni,letölteni a szemilységünket,tudatunkat.


Igazam van?



2020. jún. 25. 13:44
1 2 3 4 5
 31/43 A kérdező kommentje:

Jó,értem.


De továbbra is fenntartom azt az álláspontomat,hogy ahhoz hogy át tudjuk költöztetni a tudatot,ismernünk kell az agyunk egészét.

Az,hogy csak egyszerűen információkat nyerünk ki az agyunkból,az csak másolás. A másolat pedig nem te vagy.

2020. jún. 26. 10:21
 32/43 anonim ***** válasza:
100%

Kérdező! Eredeti kérdésre:


Nincs igazad úgy egészében, de nagyon rossza kérdésfeltevés. Több bizonytalan dolgot és változatot állítasz és erre kérdezed igazad van-e.


Tehát: "számítógépbe vagy ilyesmibe"

-Az ilyesmi bármi lehet. Az agyra is mondhatjuk, hogy számítógép szerűség.



"... amit nem lehet számítógépes algoritmusok formájában „életre kelteni”.

- Az élet definicója önmagában nagyon összetett. Nincs e téren általános konszenzus.

Szerintem ez a fő vitapon. A Tudad meghatározása. A kérdésed megválaszolásához először is azt kellene tisztázni, hogy szerinted a tudat az anyag komplexitásaként jön létre, vagy az anyag csupán a tudat vetülete.

Ezt, illetve ezért viszont nem szabad az agyműködéssel keverni a tudat létét.



"De tegyük fel, hogy sikerül a lehetetlen, és megfejtjük agyunk működésének legnagyobb titkát."

- Amennyire én látom az agyi működés "titkát" gyakorlatilag használható szinten "megfejtették". Nézz utána a DeepMinde projektnek. pl:

https://www.youtube.com/watch?v=d-bvsJWmqlc


"Hogyan alakítjuk ezt az elképesztő komplexitást nullákká és egyesekké?"

A nullák és egyesek csupán a számításokat végző (vagy ha úgy jobban tetszik a kiértékeléseket és döntéseket hozó) jelenlegi technikai eszköz működési elvéhez optimálisan igazodó kifejezési és tárolási rendszer. A komplexitás nem a tárolt információ mennyiségéből vagy a tárolási formájából fakad, hanem a logikai kapcsolatok számából.



"nem tudod kódolni a szeretet és gyűlölet érzését. "


Az érzéseknek nevezett jelenségek nem csupán agyi működésből fakadnak. A test számos funkciója, állapota hatással bír az agyi működésre, kognitív döntéshozatalra. Beleértve: pillanatnyi élettani állapotot, genetikailag öröklődött, veleszületett (a kettő nem ugyan az), egyedfejlődés során az idegrendszer fejlődésére ható és rögzült tényezőket stb...

Az ilyen végtelen változatosságot eredményező, a gyakorlatban bizonytalan viselkedésként észlelt reakcióformákat nevezzük emberinek. Ez alapján helyezzük magunkat az "élettelen" vagy mesterséges intelligencia felé.

A fenti bizonytalansági tényezőkhöz hasonlókat észrevehetetlenül lehet imitálni.


Én ugylátom ez csupán az önismeret és önuralom hiánya. A tudatosság hiánya.



A fenti tényezőket, mivoltukból fakadóan nem lehet csupán az agyba átültetni. Meglétük szorosan összefonódik a test meglétével, a testtudattal, a test generálta ingerekkel (pl.: éhség, fajfentertás, létfentartás....)

Röviden abban igazad van hogy:

"nem lehet egyszerűen kódolni,letölteni a szemilységünket,tudatunkat"



"-Hogy ha átültetik az agyat egy ilyen testbe,akkor hogyan oldják meg a tápanyag ellátást (?).

Milyen testbe? Bármilyenbe is, nem ez a központi kérdés.


Az agyba másodpercenként több százezer kémia reakció zajlódik le és

A számítógép amiről a kérdésedet kíírtad, pedig több milliót műveletet végez másodpercenként.... de ez most hogy jön ide?


" fényévekre járunk az agyunk teljes megértésétől."

Az agy megértése nem lehet "teljes" csupán az agyra szoritkozva, ahogy fentebb kifejtettem.

Nincs értelme a jelenleg kereskedelmi forgalomban is elterjett számítógépes rendszerekhez hasonlítani agyunk működését. Léteznek alternatív rendszerek is már. És fejlesztés alatt vannak az agy jellemzőire (pl holografikus információ tárolás, elérés és logikai kapcsolás) épülő, vagy ilyeneket szimuláló renszerek is. A



Nézz utána a DeepMinde projektnek. pl: https://www.youtube.com/watch?v=d-bvsJWmqlc

2020. jún. 26. 10:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/43 anonim ***** válasza:

31. "csak másolás" illetve korábról "nem magyarázom el"


Próbáld meg elmagyarázni. Mert így határozottan az az érzésem, hogy magadban sem tisztáztad. Magadnak sem tudod elmagyarázni, vagy nem is akarod, csak úgy érzed. Tudom ettől vagy egyedi, személyes, élő!


.. de azért, próbáld meg elmagyarázni.

2020. jún. 26. 10:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/43 A kérdező kommentje:

"Magadnak sem tudod elmagyarázni, vagy nem is akarod, csak úgy érzed. "

Ez nehéz téma,nem tudom egyszerűen magamnak megmagyarázni,ezért tettem fel ezt a kérdést.

Nekem van egy álláspontom.Ha úgy érzed,hogy rossz,cáfold meg és írd le,hogy miért.


"Tudom ettől vagy egyedi, személyes, élő!"

Nem értem,hogy mire célzol,ha gondolod,fejtsd ki.

2020. jún. 26. 11:19
 35/43 A kérdező kommentje:
Egyébként #32 szépen és érthetően leírtad a dolgokat,köszönöm.
2020. jún. 26. 11:28
 36/43 anonim ***** válasza:

Az agy működéséről kiváló konkrét példákat lehet látni az itt megjelenő válaszokban. A tudat egyik - régóta ismert - legfontosabb tulajdonsága, hogy adott dologra vonatkozó válasz magabiztossága fordítottan arányos a hozzáértéssel. Más szavakkal, a tudás gátolja a fantáziát, óvatosságra int.


Nyilvánvaló, hogy az agy komplexitásához képest a róla való ismeretek nagyon csekélyek, de azért önmagukban eléggé sok ahhoz, hogy sok kemény kijelentést tehessünk. Például azt, néhány érzelem anyagi hordozója már ismert, sőt kémiai eszközökkel manipulálható. Mégpedig irányítottan, nem csak úgy véletlenszerűen. Továbbá azt is tudjuk róla, hogy bizonyos tevékenységei semmilyen módon nem hasonlítanak mai számítógépek (beleértve bármely szuperszámítógépet is) működési elvéhez. Viszont jól ismert elvek szerint valósul meg a működés, és egybevág agykutatók fizikai ismereteivel a pszichológia jó néhány (mellékesen Nobel díjjal elismert) állítása.


Ami a megismerhetetlenséget illeti, megjegyezném, hogy már az ókor egyes filozófusai is tudták, minden konkrét dolog megismerhető. Ez a filozófia egyik alapvetése. A másik pedig, ami megismerhető, az megalkotható. Fontos megjegyezni, ezek az állítások a létezésről szólnak, nem pedig a kivitelezés módjáról. Az egy másik kutatás feladata.

2020. jún. 26. 12:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 37/43 anonim ***** válasza:
56%

"Az,hogy csak egyszerűen információkat nyerünk ki az agyunkból,az csak másolás. A másolat pedig nem te vagy."


Nézd kérdező. Én nem akarlak bántani, de a reakcióid már-már a gyengeelméjűséggel határosak.


Tudattam veled, hogy az információnak nincs olyanja, hogy másolat, de te csak megszorzod a hülyeséget még kettővel, ahelyett, hogy gondolkoznál.


Példa:

Ha vki a MÁV-nál a vonatok indulását tartalmazó táblázatba beilleszti, hogy a Nyugati pu.-on, vasárnap 18.00-kor indul vonat debrecenbe a 12. vágányról, akkor az egy információ. Aki ezt a menetrendet elolvassa, az megszerzi ezt az információt. Nem annak gyenge, szolgai másolatát (mert olyan nincs is), hanem magát az információt. 100 %-ban. Na, ugyanez van az emberi agyban is, információ.

Nálad viszont úgy tűnik, túlteng a kötekedési hajlam és ezt a hajlamodat fölérendeled a megértésnek, befogadásnak. Nekem meg ilyen értetlen embereket semmi kedvem győzködni, hiszen az óceánt sem szokás szitával kimerni, mert értelmetlen és meddő foglalatosság.

2020. jún. 26. 12:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 38/43 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat. Lehet,hogy gyengeelméjű vagyok,nem tudom.

Én értem a példáidat,nincs az információnak másolata,ezt értem.


Szerinted,#37 az elmét,tudatot,szemilységet le lehet tölteni? Csak kíváncsi vagyok a te véleményedre is.



Azt pedig kivizsgáltatom,hogy gyengeelméjű vagyok-e...

2020. jún. 26. 13:40
 39/43 Wadmalac ***** válasza:

"Tudattam veled, hogy az információnak nincs olyanja, hogy másolat, de te csak megszorzod a hülyeséget még kettővel, ahelyett, hogy gondolkoznál."


Jelen esetben a kérdező lehülyézése teljesen alaptalan.


"Az,hogy csak egyszerűen információkat nyerünk ki az agyunkból,az csak másolás. A másolat pedig nem te vagy."


Ez a mondat az emberi tudat szempontjából megállja a helyét.


A te tökéletes másolatod akármennyire azonos veled minden paraméterében, mégse ma te tudatod folytatása.

Persze te magadon kívül mindenkinek az, csak neked nem.


Az ilyen "tudat-áthelyezés" az eredeti én halála és ugyanakkor egy másik, azonos tulajdonságokkal rendelkezőnek az indulása. Az "utód" tudat is úgy fogja tudni, hogy ő te vagy.


De ettől még te megszűntél létezni.


Ha a tudatátvitel éber tudatnál, egy folyamatos átmenettel történne, akkor még elképzelhető a tudati folytonosság és ezzel az eredeti én tovább élése.


A jelen gondolatmenettel viszont az is következik, hogy minden alkalommal, amikor te tudattalan állapotba kerülsz, eszméletvesztés, orvosi altatás, neadjisten sima alvás, is "meghal" egy tudat és az eszméletre ébredéssel egy új indul a leállási "alaphelyzetből".

Ki tudja, lehet, hogy mindegyikünkkel ez történik minden nap. Minden reggeli felkelés egy új TE, a tegnapi meghalt.

Mivel az anyagi, testi folytonosság itt adott, ebbe nem nagyon gondolunk bele, meg egy életen át meg is szoktuk.


Egy tudat agyból gépbe költöztetésénél viszont az anyagi és tudati folytonosság is megszűnik, szóval markánsabban látszik, hol a baj.


Teljesen hasonló a probléma a teleport sci-fi ötlettel is.

2020. jún. 29. 13:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 40/43 anonim ***** válasza:

39: Színvonaltalan (és parttalan), meglehetősen felszínes okoskodás ez csak.


Alvás közben nem halott senki, és a többi kijelentés is hülyeség, csak nem nagyon éri meg ezeket tételesen cáfolni.

2020. jún. 29. 13:19
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!