Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Az mRNS vakcina miért nem tud...

Az mRNS vakcina miért nem tud beépülni a genomba?

Figyelt kérdés
Tegyük hozzá, hogy amennyire tudtam utánanéztem, de érdekel a téma, szóval örülnék, ha egy hozzáértő pontosan le tudná írni a miértjét. Én azt olvastam, hogy a fő oka, hogy ez szembemenne a molekuláris biológiai centrális dogmájával és mert az mRNS nem tartalmaz NLS-t. Valaki ezeket ki tudná fejteni?

2021. márc. 7. 22:04
1 2 3 4 5 6 7 8
 11/77 sadam87 ***** válasza:
100%

Ahhoz, hogy az RNS információtartalma beépüljön a genomba, több dologra is szükség volna:

1. Az RNS jusson be a sejtmagba.

2. Az RNS íródjon át DNS-é.

3. Az átíródott DNS épüljön be a genomba.

Nézzük egyenként!


1. Az RNS jusson be a sejtmagba.

Nos, ez rögtön nem fog megtörténni, épp azért, amit írtál: a bejuttatott mRNS nem rartalmaz NLS-t (Nuclear Localisation Singal). Ez egy olyan szekvencia, ami jelzi a sejtnek, hogy az RNS-t be kéne vinni a sejtmagba. Ha nincs ilyen, akkor nem is fogja bevinni.

(Amúgy az RNS oltásoknak épp az az egyik előnye a DNS oltásokkal szemben, hogy nem kell a molekulát a sejtmagba juttatni.)


2. Az RNS íródjon át DNS-é.

Ehhez reverz transzkriptáz enzim kéne (olyan, amilyet a retrovírusok is használnak). Nos a nagy harci helyzet az, hogy ilyen enzimek léteznek a sejtjeinkben! Reverz transzkriptáz például a DNS láncok végén levő védő szakaszokat (telomerek) meghosszabbító telomeráz enzim (igaz, ez elég specifikus), illetve retrotranszpozonok is kódolnak ilyeneket. (Ezek olyan DNS szakaszok, amelyek képesek magukat lemásolni. Amúgy jó eséllyel retrovírus eredetűek.)

Azonban egy reverz transzkriptáz enzim sem fog random minden RNS-t átírni DNS-é. Itt is szükség van megfelelő szekvenciákra, amiket az enzim felismer. Ha nincs ilyen, nem írja át az RNS-t DNS-é.


3. Az átíródott DNS épüljön be a genomba.

Ha át is íródik DNS-é az RNS, ez még nem garancia arra, hogy beépül a genomba. Ehhez megint csak megfelelő szekvenciák kellenek. Ezek hiányában nem fog beépülni a gazda DNS-be az átírt DNS, és így például nem fog tudni lemásolódni sem (hacsak nem tartalmaz saját replikációs origót).


Ezekből talán látható, hogy véletlenül tuti nem fog beépülni az RNS a gazda DNS-be. Aki ilyet állít, az nem mond igazat.


"Értem, és ezeket az eszközöket meg lehetne adni neki, be lehetne juttani a vakcinával?"

Vírusvektorokkal simán lehet módosítani a gazdasejt DNS-ét. Akár retrovírusokkal, de gyakran DNS vírusokat használnak erre, például adeno-asszociált vírusokat. (Ezek nem összekeverendők az adenovírusokkal, amelyeket egyes oltásokban használnak, pl. AstraZeneca, Sputnik V! Az adenovírus genom nem épül be a gazda DNS-be.) Plusz kismillió más lehetőség is van egy sejt DNS-nek módosítására.

[link]


#10

"Az a sejt, amelyik megkapja a vakcinát, úgyse éli túl, hiszen a vakcina lényege az, hogy az immunrndszert ráküldjük a - látszólag - vírust termelő sejtekre."

Nos, valójában ez nem így van, mert az RNS vakcinák (legalábbis a Pfizer és a Moderna) dendritikus sejteket céloznak, amelyek az antigénprezentáló sejtek egyik típusa. Magyarul ezek olyan immunsejtek, amelyek más immunsejtek (T nyiroksejtek) aktiválódását segítik. Ők a szervezet vírusfertőzését jelzik, nem a saját magukét.

2021. márc. 8. 09:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/77 A kérdező kommentje:
#11 Köszönöm a választ, eddig ez volt a leghasznosabb, de mindenki másnak is köszönöm, aki válaszolt!
2021. márc. 8. 10:33
 13/77 anonim ***** válasza:
93%

Nagyon lebutítva ez úgy működik, hogy van a DNS aki kiadja, hogy milyen fehérjéket készítsenek. Ezt az infót viszi az mRNS, ez alapján az infó alapján dolgozik a tRNS.


Vagyis a DNS azt mondja, hogy kék-sárga-piros, akkor az mRNS viszi a parancsot, hogy ezt kell csinálni (most mindegy, hogy neki más a kódolása, az elv ugyanaz) ezért is hívják messenger, vagyis üzenő RNS-nek, mert a riboszómákhoz (összefüző cuccmucc) viszik az infót, a tRNS-ek meg odahordják a kéket, a sárgát, a pirosat (mindegyik csak egyfélét tud vinni) és a riboszómákon lefűződik a primer szerkezetű fehérjebaba.


És ez ebben az irányban működik, visszafelé nem. Értsd: az mRNS nem fogja átírni a DNS-t, pedig ugye az a "genom".


Így a vakcinák mRNS-se csak legyártatja a szervezettel a vírus adott részét (mondjuk a fehérjetüskéket), aztán jönnek arra a fehérvérsejtek és: "hoppá Jóska, nézd, ez nem a miénk!" (ők pontosan tudják, hogy mely anyagok jellemzőek ránk, vagyis az egyénre) és szétkapják, pontosabban meg fogják találni azt a fvsejtet, aki szét tudja kapni, az ő állománya felfog szaporodni, és mikor jön a real koronavírus, akkor már egy rá specializálódott hadsereg fogja várni. Ha meg nem, akkor a memória sejtek elvonulnak veteránként és majd előbújnak, hogyha az oltás után nem egy héttel, hanem hónapokkal később kapnád el a vírust. Ez az "emlékezőképesség" sok mindentől függhet, ezért van az hogy sok oltás fél évre, vagy egy évre szól, míg mások egy életre.

2021. márc. 8. 17:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/77 anonim ***** válasza:
3%

Az mRNS vakcina miért nem tud beépülni a genomba?


de be tud

2021. júl. 6. 19:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/77 Prokopf ***** válasza:
De?
2021. júl. 16. 12:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/77 anonim ***** válasza:

Megjelent egy új tanulmány a koronavírusokban kimutatható reverz tranzkriptáz enzimről, azaz bizonyos kutatások azt igazolják, hogy beépülhet a genomba a koronavírus RNS vagy az mRNS spike protein. Ez megmagyarázza azt is, hogy miért voltak sokan covid-pozitívak hónapokkal az aktív fertőzés után.


[link]


Mit gondoltok?

2021. szept. 25. 22:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/77 Prokopf ***** válasza:

#16

Azt, hogy szarban vagyunk, éspedig nagyban.

És ezzel szerintem Drew is egyetért.

2021. szept. 26. 10:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/77 sadam87 ***** válasza:
100%

#16

Itt azért van némi nemű félreértés. Ami igaz, hogy tényleg kimutatták, hogy a koronavírus genom egyes részei beépülhetnek a gazda genomba, és ezek úgy tűnik ki is fejeződhetnek. Ezt elvileg a PCR teszt is kimutathatja, illetve lehetséges (de ezt a kutatásban nem bizonyították, csak felvetésként szerepel), hogy ez okozza a long-COVID tüneteket.

Ami félreértés:

1. A koronavírusban nincs reverz transzkriptáz enzim. A reverz transzkripciót LINE1 nevű rertotranszpozonok (a sejtjeinkben megtalálható, saját maguk másolgatására képes genetikai elemek). A koronavírus nem retrovírus.

2. Nem az egész koronavírus genom épül be, csak egyes darabjai (főleg a 3' végről). Működőképes vírus ezekről nem tud képződni.

3. "az mRNS spike protein." Gondolom ez az mRNS oltásokra való célzás akar lenni. Nos, a cikkben nem állítanak olyat, hogy az is beépülhetne a genomunkban, ezt egyébként nem is vizsgálták. Egyébként az oltásokban levő mRNS elég távol áll a koronavírus RNS-től (nagyjából annyi a hasonlóság, hogy mindkettő tartalmazza a spike protein génjét), úgyhogy a cikk alapján arra következtetni, hogy az oltás mRNS is beépülhet, minimum merész...

Még egy dolgot ajánlok mindenki figyelmébe: a cikk végén is írják, hogy ez a jelenség valószínűleg nem csak a koronavírus esetén következhet be, hanem más (nem retrovírus) RNS vírusok esetében, mint például az influenza, csak azokat nem vizsgálgatták ennyit. Szóval még nem kell pánikolni...

2021. szept. 26. 11:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/77 Prokopf ***** válasza:
0%

#18

De.

2021. szept. 26. 11:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/77 sadam87 ***** válasza:
100%

#19

Ezt az érvelést odatetted! XD XD XD

2021. szept. 26. 11:40
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6 7 8

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!