Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Nulla a nulladik on miért...

Peti1010_1 kérdése:

Nulla a nulladik on miért eggyenlő 1 el?

Figyelt kérdés

2021. márc. 28. 19:59
1 2
 11/15 anonim ***** válasza:
93%

#10


Az a helyzet, hogy bennem eddig ez fel sem merült, hogy a 0^0-t valaki a "modern matematikában" nem értelmezi. Nálunk annó analízisből 1-nek vették (szerintem ugyanazzal a határátmenetes magyarázattal alátámasztva, amit írtam), máshol meg nem is nagyon került elő ez a kérdés (legfeljebb olyan esetben, amit írtál is). De szerintem marginális dolog, csak én szeretem a lehető legáltalánosabb értelmezést használni.

2021. márc. 28. 21:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/15 Baluba ***** válasza:
77%

#11

A 0^x függvényt például eléggé elcsúfítja, ha 1-nek definiáljuk. Bár most nem tudok azonnal másik példát mondani, de szerintem több olyan f és g függvény is van, amire f(0)=g(0)=0, de lim f(x)^g(x) nem 1.

Ezért pedig egyszerűbb és bevettebb általánosan nem definiálni, mert könnyebb alkalmanként definiálni, mint "magyarázkodni" a rossz definíció miatt.

2021. márc. 28. 21:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/15 anonim ***** válasza:
88%

#12


Igaz, a 0^x valóban megszakad ott. Nyilván sok hasonló más ilyen példa van.

2021. márc. 28. 21:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/15 anonim ***** válasza:
71%

Alapvetően a 0^0 nem értelmezhető, csak úgy, mint a 0/0, és pont azért, mert a hatványozás definíciója alapján 0^0=0/0. Mivel a 0/0hányados értéke bármennyi lehet, ezért konkrét érték nem rendelhető hozzá, így nincs ismegoldása definiálva.

Bizonyos esetekben viszont célszerű a 0^0 értékét 1-nek venni, de ez nem önkényes alapon megy, csak a fölösleges szájtépést ússzuk meg vele.


Ott van például a polinom definíciója; minden


n

summa ( a(i)*x^i )

i=0


alakú kifejezést polinomnak nevezünk, ahol a(i) konstans. Itt az i=0-nál lenne probléma, ugyanis az x=0 helyen x^0=0^0 lenne, viszont 1-ként tekintünk rá, hogy a kifejezések folytonosak maradhassanak.

2021. márc. 28. 22:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/15 anonim ***** válasza:
35%
#6 a jó válasz
2021. márc. 29. 12:33
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!