Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Szigorúan pszichológiai...

Szigorúan pszichológiai szempontból mi az oka annak, hogy az emberek kb. fele tagadja a koronavírus-járvány súlyosságát illetve fél az oltástól, miközben nem tartja hatékonynak azt?

Figyelt kérdés

Nincs sajnos pszichológia kategória. Ez nem a mentális betegség kategóriába illik, mert nem mentális betegség, hanem (tömeg)pszichológiai jelenség.


Kérlek, ne tegyétek át az egészségbe, mert itt több az olyan ember, aki tényleg olvasott, valamilyen szinten hozzáértő.


A koronavírusnak már eleve a halálozása is magas. A koronavirus.gov.hu oldalon ott van az elhunytak életkora és alapbetegségei. A 30-as, 40-es korosztályból elég sok egészséges vagy irreleváns alapbetegségű elhunyt van. (Például nekem többek között betegségeim a reflux, a gerincferdülés, a magas koleszterinszint; a koronavírusban történő halál oka, hogy túlreagálja az immunrendszer, súlyos gyulladásokat okoz, amit a szervezet nem bír. Azt hiszem, ez a három nem hajlamosít erre, ugyanannyi esélyem van, mint egy tényleg egészségesnek) Van demens (38 éves is), pszichiátriai beteg, depressziós. Ezek irreleváns betegségek.

Egészségügyi dolgozók számolnak be a túlterheltségtől, a normál osztályokból átalakított "intenzívekről".

Külföldi kutatások szólnak a poszt-COVID igen magas előfordulásáról, aminek valószínű oka, hogy a túlzott immunválasz miatt gyulladások alakulnak ki itt-ott, például szívben, vesében, központi idegrendszerben. 80% a poszt-COVID kialakulása és mivel ezt a kezdetektől nyomonkövetik, hát, van, aki több, mint 1 éve nincs jól.

30 ezer halott már elegendő ahhoz, hogy sokan legyünk, akinek a közvetlen ismerősi körében több COVID halott is van (nálam ez a szám majdnem 10, vagy közvetlen ismerős, vagy családtag/igen közeli barát közvetlen ismerőse).


Mi a pszichológiai oka annak, hogy az emberek nem bíznak az oltásokban? Amikről ráadásul rengeteg szakértő magyarázta el, miért biztonságosak és miért szükségesek.

Sokan az egész járvány súlyosságát tagadják. Szerintük az indiai helyzet hazugság, itthon nincsenek is átmeneti, vészhelyzeti "intenzív osztályok", konkrétan engem is megvádoltak, hogy nem is ismerek ennyi elhunytat, nem hisznek a cikkeknek.


Mi ennek a pszichológiai oka?


Egyébként nyugatabbi országokban is ilyen az emberek hozzáállása?


2021. máj. 17. 19:50
 1/7 anonim válasza:
41%
Még tagadási fázisban vannak, félnek a valóságtól.
2021. máj. 17. 20:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Mint a gyászfolyamat tagadási fázisa?


Egyébként azt tudom, hogy az emberek szeretnék azt hinni, hogy teljes mértékben az ő kezükben van a sorsuk. viszont ebben pont segít az oltás, na mindegy...

2021. máj. 17. 20:38
 3/7 anonim ***** válasza:
78%

Szerintem egyik fontos tényező ennek megértésében, hogy sokan nagyon enyhe tünetekkel, esetleg tünetmentesen esnek át rajta (ezért egy bagatell vírusnak látják), de pozitív teszttel rájuk is vonatkoznak a szigorú karanténintézkedések, aminek nyilván a járvány visszaszorítása lenne a célja, de ezt sokan csak egyéni szabadságuk szükségtelen, arrogánns karhatalmi korlátozásaként élik meg. (Mondjuk annyi tény, hogy a karanténnak a járvány kezdetekor volt talán célszerűsége, ha csírájában el lehetett volna fojtani, de már akkor sem lehetett - az első regisztrált esetek előtt kb. egy hónapja már bizonyosan itt volt velünk a vírus, sokunknak voltak pont olyan tünetei már februárban is.)

Valamint sokan úgy gondolják, az egész helyzet egy mesterségesen keltett pánikhelyzet, egy tömegpszichózis, ami a világ államait magával ragadta, semmelyik államvezetés nem meri elbagatellizálni, mert kiközösítik, de ettől még az (lásd előző pontot), és csak egy nagy, globális társadalmi kísérletről van szó, az emberek tűrőképességének tanulmányozására. (Mondjuk tény, hogy elég sok benne a nagypolitika, de attól még tény, hogy a vírus itt van és öl, pl. a hazai covid-halottaknak közelítő számításaim szerint kb. 1/3-a egyértelműen covid-áldozat, 1/3-a is-is, és kb. szintén 1/3-a csak mellékesen covidos volt. Persze lehet, hogy pl. 1/4-1/2-1/4 az arány, de a nagyságrend a fenti. Jól lehet számolni, ha a napi adatokon túl nagyjából ismerjük a lélegeztetőgépen töltött időt és a lélegeztetettek mortalitását.)

Szerintem amögött, hogy ennyiféle - sokszor nagyon bugyuta - vélekedés van, nem elhanyagolható a közösségi médián a hírmegosztások, lájkolások torzító hatása: a nem komoly forrásokból tájékozódó emberekhez nem a hivatalosan bevizsgált, ellenőrzött, hanem a népszerű, hatásvadász információk jutnak jobban el.

2021. máj. 17. 20:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
70%

Kollégák közt gyakran kialakulnak klikkek, akik pl. magukévá teszik a szokásos riogatásokat az oltással kapcsoltban (kinő 3 feje, mikrochip stb.), ugyanakkor eléggé jelentéktelennek tartják a vírust, csak mert náluk vagy családjukban éppen(!) enyhén zajlott.

Nálunk pl. a cég pénzügyi dolgozói körében népszerű ez a hozzáállás, ismerősömnél viszont pont a gazdasági csoport, amely e téren nagyon fegyelmezett, náluk viszont a gyári munkások, akik lenézik a vírust, viszont félnek felvenni az oltást. Konkrétan tudom, nekik az érvük, hogy annyira beleszólt a hatalom a járvány alatt az életükbe, és az már túlmegy minden határon, hogy most pedig a (világ-)hatalom még a szervezetüket belülről is át akarja programozni.

2021. máj. 17. 20:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm, jókat írtatok!


Több cikkben azt olvastam, hogy életkortól függetlenül körülbelül az emberek 70%-ában alakulnak ki poszt-COVID tünetek. Azok körében is alakulnak ki, akik magát a fertőzést tünetmentesen gyűrték le.

A tünetmentes fertőzöttek aránya állítólag 10-20 %.


Egyébként az én környezetemben kifejezetten nehezen viselték az emberek és csaknem mindenkinek van poszt COVID tünete. Viszont kevés fertőzött volt, családból távolabbi rokonok közül egyvalaki, baráti körben négyen. Halottat többet tudok, de nyilván olyanok halálhíre is eljut hozzám (pl volt tanárok), akiknek simán a fertőzése nem jutna el.

2021. máj. 17. 21:20
 6/7 anonim ***** válasza:

Van egy olyan réteg is, akik politikai okokból tagadják a járványt és a súlyosságát. Az okfejtés kb ez: A kormány rossz, ezért, amit a kormány mond, az nem úgy van. Ha azt mondják, súlyos a helyzet és oltsuk be magunkat, akkor csak azért se oltakoznak és minden bizonnyal a járvány sem olyan veszélyes.

(nem akarok átmenni politikai témába, hogy milyen nálunk a járványkezelés és a kommunikáció a kormány részéről, csak leírtam, mit tapasztalok magam körül)

2021. máj. 18. 09:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim válasza:
50%

Nem eleg erettek vagy nincs empatiajuk vagy nem gondolnak bele vagy nem akarnak belegondolni.


Tobb kerdes is feljott gyakorira az egyetemekkel kapcsolatban, peldaul hogy legyen online oktatas (ami nem art senkinek) vagy legyen jelenleti (ami arthat).


Az egyetemistak inkabb ereznek mar az ellenkezo nem honaljizet a szajukban, mint hogy megakadalyozzak a virus terjedeset es megvedve nagyszuleiket, szuleiket a korabban bekovetkezo halaltol.


Ezt azzal takarjak, hogy "megorulnek" az online oktatasban, "nem birjak" szegenyek az egyedulletet, de azert titokban ugye meg a korlatozasok alatt is talalkozgatnak majdnem ugyanolyan gyakran masokkal meg vannak bulizgatasok.


Egy szo mint szaz, kenyelmesebb beleszarni a dolgokba mint javitani azon meg csak kisebb aldozatokkal is.

2021. máj. 20. 12:14
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!