Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Régen miért voltak annyira...

Régen miért voltak annyira elnyomva a nők?

Figyelt kérdés
Csak kíváncsi lennék hogy miért éltek a nők olyan sokáig elnyomásban az ókortól kezdve kB.a 19.század végéig, mert mostanában volt egy egy ismerősöm aki ezeket említette. Szerintem régen se volt ez oké hogy szinte úgy kezelték őket a férfiak mintha háziállatok lennének és nekik a szülésen kívül semmit se lehetett, nem mehettek ki a házból, nem, dolgozhattak, nem szavazhattak stb stb... Pl ez a része kicsit valahogy nem hagy nyugodni hogy mondjuk volt olyan vétek amit egy férfi elkövetett afelett simán szemet hunytak, de egy nőt ugyanazért a tettért szinte még is ölhették. Na meg hogy teljesen elfogadott volt ha a férfi verte a feleségét, meg hogy lánygyereket szülni szégyenteljes volt... Jajj az előbbit hallani is rossz!!! Szerintetek? Nem durva ez? Ja meg ilyet is hallottam hogy a nő nem is tegezhette a férjét,de a férj a feleségét igen pl. ez is hogy néz így ki?! Szerintem régen is a férfiakkal egyenlőként kellett volna bánni velük, mert talán régen is ugyanolyan emberek voltak a nők mint a férfiak és ugyanúgy tisztelni illett volna a nőket is, és azt kötve hiszem hogy azért volt ez az egész dolog a nőkkel mert ők a "gyengébbik nem". Vélemények?? Ha lehet csak normális válaszokat kérek élcelődés nélkül!!

2021. aug. 4. 16:03
1 2
 1/13 A kérdező kommentje:
Teszem hozzá vannak dolgok amiért jó lett volna inkább akkor élni,pl gyönyörű hosszú nagy ruhák, szép hosszú frizurák stb.. de ezért az egy dolog miatt mint nőként jó hogy nem akkor éltem.:)
2021. aug. 4. 16:08
 2/13 anonim ***** válasza:
100%

Régen elég sok olyan dolog volt teljesen természetes a világban, ami mai szemmel már teljességgel elfogadhatatlan.

Nyilvános kivégzés, kínvallatás, boszorkányégetés, rabszolgatartás, párbajozás, vallási alapú háborúk, stbstbstb.


A civilizáció változik, és vele együtt az erkölcs is.

2021. aug. 4. 16:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim válasza:
33%
Most is azt kellene. Mert borzalmas amit egyik-másik művel.
2021. aug. 4. 16:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
55%
Azt nem engedem meg, hogy az asszony tanítson, sem azt, hogy a férfin uralkodjék, hanem maradjon csöndben-Pál, Biblia
2021. aug. 4. 16:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
100%

Te, nem akarsz szólni az araboknak is, hogy ez nem oké? Ők még nem tudnak róla.

Na, viccet félre téve - bár sajnos nem vicc, hanem igaz az előző gondolat - ami a társadalmi normákat illeti, az koronként és kultúránként eltérő.

Nem lehet kimondani, hogy a mi mai normáink mindenben felsőbbrendűek lennének egy ókori görög vagy a középkori európai normáknál.

Ma, nálunk a férfi és a nő egyenrangú, születési előjogok sincsenek, ellenben a pénz már nagyon is megkülönböztet. Egy gazdag természetes módon élvez előnyöket, ússz meg bűnöket, amikért szegényeket meghurcolnak. Miben igazságosabb pl ez annál, hogy középkorban a származáson(nemes vagy nemtelen) múlt ugyan ez? A gazdag kereskedő sehol nem volt jogilag egy elszegényedett nemeshez képest.

De kicsit visszább kanyarodva, egész egyszerűen a társadalom rétegződése volt másabb. Többet számított a származás és születési előjogok, ideértve azt is, hogy nő-e az illető.

2021. aug. 4. 16:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
100%

Nem igazán értem mire gondolsz - esetleg a Szellemirtók és az Ocean's 8 után le kéne forgatni a 300 feminista változatát amiben 300 nő védi meg Spártát a perzsáktól? Mert hogy ugye a nők társadalmi helyzetét alapvetően az határozta meg, hogy nem mentek el katonáskodni (Jean D'arcot és egy-két harcos amazont leszámítva), így nekik másban kellett hasznosítani az idejüket. Az hogy gyereket szülnek meg ugye a gének és közösség fennmaradása szempontjából rohadt hasznos volt, de éppen elkerülhettek apácának is ahol nem kevésbé szolgálták a vallást, mint a férfi szerzetesek.

Évszázadokig nem volt a nőknek szavazati joga? Megnyugtatlak: a férfiaknak se volt. Ahogy valahogy az sem maradt fent a történelmi leírásokban, irodalmi művekben, festményekben, szobrokban, hogy az asszonyverés, állatként kezelés vagy nők elnyomása általános dolog lett volna. Pedig azért a művészeket valahogy jobban vonzották a női témák, még sincs Vörösmarty vers arról, ahogy hazamegy berúgva és jól felpofozza a múzsát, de Csontváry sem festett kék-zöld foltokat a nőalakjaira.

2021. aug. 4. 20:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 Wadmalac ***** válasza:
100%

Off:


"Miben igazságosabb pl ez annál, hogy középkorban a származáson(nemes vagy nemtelen) múlt ugyan ez?"


Abban, hogy nem kell beleszületni, megcsinálhatod magadnak a vagyont.

Nem, nem mindenki örökli. Nagyon sok milliomos indult nulláról.

Hogy azért ezt bárki nem tudja megtenni? Hát igen, képességek kellenek.


Off. vége? kérdező, tényleg túl egysíkú a véleményed a történelemről.

A nők bizonyos társadalmakba, annak bizonyos korszakaiban voltak ilyen-olyan mértékben jogfosztottak, nem általánosan mindenhol, mindig.


Amilyen jogi egyenlőség ma kialakulóban van, olyan nem csak nemek, de kismillió más szempont szerint itt-ott nem volt nem csak a nőknek, de sok másnak sem.

Születési jogok, nemzetiség, vallás és még sok más korlátozta rengeteg ember jogait.


Szóval nem a nők voltak a világ elnyomottjai, a férfiak meg a boldog haszonélvezők.

Az emberiség óriási része volt az elnyomott, nemtől függetlenül is.

2021. aug. 5. 08:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 A kérdező kommentje:
Hááát..Köszönöm a válaszokat!
2021. aug. 5. 10:27
 9/13 anonim ***** válasza:

Nem vagyok társadalomtudós és én is az egyenlőségben hiszek de azért egy mondatodba belekötnék:

"volt olyan vétek amit egy férfi elkövetett afelett simán szemet hunytak, de egy nőt ugyanazért a tettért szinte még is ölhették"

Én olvastam egy hóhér fennmaradt naplóját a 18. századi Németországból. Nők akármilyen durva gyilkosságokat követtek el, a legsúlyosabb büntetés amit kaptak az a vízbefojtás volt, de még emiatt is közbenjárt a hóhér és néhány pap, hogy csökkentsék lefejezésre. Ellenben ha egy férfi nyereségvágyból vagy puszta rosszindulatból megölt pár embert már simán kerékbe törték. Óriási különbség, nem igaz amit írtál.

2021. aug. 6. 12:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 Wadmalac ***** válasza:
76%

#9:

szerintem néhol ilyen, súlyosabb női büntetési kategória volt a hűtlenség, házasságtörés.

Bizonyos korokban, kultúrákban ha ezt nő követte el, azért súlyos büntetés járt, ha férfi, általában SEMMI.


De ezen kívül én sem nagyon tudok ilyet.

2021. aug. 6. 13:06
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!