Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Kilogikázni egyszerűbb mint...

Kilogikázni egyszerűbb mint megtanulni?

Figyelt kérdés

A memóriafogas fogalma jutott először eszembe, de ez egy kicsit más. Egy volt osztálytársam úgy jegyezte meg hogy a konvex/konkáv alakzatból melyik-melyik, hogy hozott magában egy olyan szabályt, mindkettőben emberek bújkálnak. Aki a konkávban van, az bátran kiálthatja, hogy ÁÁÁÁÁÁÁÁÁ (konkÁÁÁÁv), mert el tud bújni úgy, hogy nem látják.

Nekem meg ilyen a dióda anódja katódja közötti különbség, igaz én a rajzjelét hívom segítségül: Az a katód, ami olyan mint egy fordított K betű, és mivel ott van egy vonal is, így nekem azt is jelzi, hogy az a negatív pólusa. Másnak is van olyan amit képtelen megtanulni, de mindig gyorsan kilogikázza? Tudtok példákat mondani?



2021. okt. 23. 13:57
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
94%

Én is így szoktam tanulni. Ha van amit nehezen jegyzek meg, akkor kitalálok rá valami hülyeséget és úgy sokkal jobban megmarad. Konvex-konkávra én azt találtam ki, hogy az a konvex, amibe lehet bárhogyan lehet x-et rajzolni (konveX) és nem fog kilógni az alakzatból.

Felsorolásoknál meg gyakran a szavak első 1-2 betűjét felhasználva találok ki egy fura, de értelmes mondatot és ha azt eszembe jut, akkor annak segítségével maga a felsorolás is menni fog. Egyetemen vizsgáknál rengeteg ilyet használtam az évek során.

2021. okt. 23. 14:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
88%
Nekem anod-katod ugy ment, hogy volt egy Kati nevu osztalytarsam akibe szerelmes voltam, igy a neve alapjan a pozitiv a katod :D
2021. okt. 23. 15:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
88%

Azt hiszem, itt fogalmi problémák vannak.

Kilogikázni annyit jelent, hogy ismersz egy csomó szabályt, amelyeket könnyen megjegyzel (könnyebben, mint egyetlen másikat), és több szabályon át jutsz az eredményhez. Ez azért működik látszólag jól, mert van egy csomó dolog, ami neked ismert, nem kell külön energiát fordítani rá, és ezekre asszociálva jutsz a megoldáshoz. E módszernél mindig ki kell találni valami már jól ismert módszertant (útvonalat), amelyen nem tévedsz el. Néha ez roppant nehéz.

Megtanulni a te fogalmaid szerint annyi, mint bemagolni. Vagyis értelem nélkül megjegyezni.


A kulcs a megértés. A megértés valami olyasmi, hogy a dolog értelmét számos számunkra nyilvánvaló dologhoz kötjük (bizonyos értelemben nevezheted kilogikázásnak is). Ha ez sikerült, a saját szavainkkal is fel tudjuk idézni, mert a sajátszavaink azok, amik számunkra nyilvánvalók.


Vegyük ezt a konvex/konkáv példát. Alakzatok valami olyan dolgok, ahol a tér (sík) egy darabját egy felülettel (vonallal) körbezárjuk. Ekkor lehet megkérdezni, hogy ez konvex vagy konkáv. Nem kell bujócskázni, vegyük defincióót. Mit jelent, hogy egy alakzat konvex? Azt, hogy a határának bármelyik pontjából bármelyikbe húzhatunk egy vonalat, és a vonal két pont közötti része végig benne van az alakzatban. Bujócskázva, ha bárhová is állítalak, én bárhová is megyek, te látsz (mert a látás a fény útja tőlem a szemedbe - ésez egy egyenes). A konkáv pedig az, ahol ez NEM lehetséges. Vagyis van olyan két pont, hogy nem tudod összekötni egy egyenessel úgy, hogy az összes közbülső pont belül legyen. Más szavakkal, ha én valahová állok, te találsz olyan helyet, ahová nem látok (mert a határba ütközöm).


A tanulás nem magolás, annál rosszabb nem is létezik. Ugyanis ha semmit se tanulsz, akkor stabilan semmit se tudsz. Ám ha magolsz, rosszul emlékszel a megjegyezhetetlenre, ma ezt mondod, holnap azt. Vagyis rosszul tudod, de hol így hol úgy. A tanulás a fogalom leírásának megértése, saját szavaiddal elmagyarázása. A saját szavaknak az az ereje, hogy azt anélkül tudod, hogy külön gondolnod kéne rá. Az úgy benned van. És szabadon felhasználhatod. A megértés nem egyéb, mint egyre több ilyen dologra szert tenni. Mondjuk, most még gondolni kell a konkávra. De ha érted, akkor magától megy, más nem is fog eszedbe jutni. És némi gyakorlás után ránézel egy nyílhegyre, és habozás nélkül vágod rá, hogy konkáv. Mert a szemed automatikusan arra áll, hogy a két alsó sarkából nem jutsz egyikből a másikba belül, csak körben.

2021. okt. 23. 16:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:

"Azt hiszem, itt fogalmi problémák vannak."

Valóban, de a leírásból azért lehet érteni, hogy a kérdező mire is gondolt valójában.

2021. okt. 23. 16:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 A kérdező kommentje:
#2 A Katód a negatív!
2021. okt. 23. 17:25
 6/12 A kérdező kommentje:

#3


Bár szép kerek mondatokban írtál (és ezt értékelem), kicsit túltoltad a kekeckedést. Nem szoktam magolni, max történelmet, de ott nem is mennék semmire a logikázással. Az anód-katód, konvex-konkáv példák leginkább arra voltak jók, hogy értsd: valami amit könnyű összekeverni. Hidd el, hogy én értem mindkét fogalmat akkor is, ha magam elé kell képzelni a fentebb leírtakat, mielőtt kimondanám. De örülök, hogy te nem szorulsz semmi ilyesmire, és semmit nem keversz össze.

2021. okt. 23. 17:36
 7/12 anonim ***** válasza:
100%

Ezt nem teljesen kilogikázásnak nevezném. Az számomra az, amikor a sin45° értékét bemagolás helyett úgy tanulod meg, hogy az egységnégyzet átlóját(gyök kettő) és a szinusz definícióját veszed és ez alapján bármikor kiszámolod.

Amit te írsz, az inkább asszociációs játék. Ami persze nem hasztalan, elvégre az emlékezés és a tanulás agyi szinten nem elhanyagolható részt tudatalatti asszociációk sorozataként működik jelenlegi ismereteink szerint. Ezt nyilván tudatosan is lehet segíteni, ha van valami, amiről az adott dologra asszociálsz.

2021. okt. 23. 17:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
100%

A logika nem ez.

Úgy lehetne mondani, hogy (általad) ismert dolgokból levezetni, tényleg sokszor egyszerűbb, mint bemagolni.

2021. okt. 23. 18:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
Ha jól tudom, szamárhídnak hívják, és nem véletlenül használnak ilyeneket már nagyon régóta.
2021. okt. 23. 22:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
66%

„Az a katód, ami olyan mint egy fordított K betű, és mivel ott van egy vonal is, így nekem azt is jelzi, hogy az a negatív pólusa.”

A diódának nincs negatív és pozitív pólusa, az egyik kivezetése az anód a másik a katód. Ha nyitóirányú feszültség kerül rá, akkor az anód a pozitívabb a katód a negatívabb. Ha záróirányú feszültség kerül rá, akkor az anód a negatívabb a katód a pozitívabb.

Egyébként pedig nemcsak félvezető diódák léteznek, hanem elektroncsődiódák is ezek rajzjele teljesen más:

[link]

2021. okt. 24. 14:51
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!