Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Az emberben megvannak még...

Az emberben megvannak még azok a gének, amik a biológiai nemváltáshoz kellenek? Lehetne létrehozni olyan embert, ami képes tényleg megváltoztatni a biológiai nemét?

Figyelt kérdés

Nem tudom, hogy ez mikor alakult az állatvilágban, illetve, hogy egymástól függetlenül alakult-e ki pl. halaknál, kétéltűeknél, talán hüllőknél?

Ha így van, akkor bocsi.

De arra gondoltam, hogy ha ennek valami közös eredete van, akkor talán még ott vannak bennünk az ehhez szükséges gének, csak már nem fejeződnek ki.

Gondolom jó sok gén összjátéka kell hozzá, mert belső és külső átalakulás is végbemegy.

Vagy ezt már az xy szexkromoszómás rendszer lehetetlenné teszi?

Élhettek olyan emlősök, amik még tudtak nemet váltani? Azt olvastam, hogy ez az y kromoszóma valamikor a jurában alakult ki az emlősöknél. :(



2022. febr. 1. 16:18
 1/9 anonim ***** válasza:
24%
Nem, mert nem az evolúció által vagyunk itt.
2022. febr. 1. 16:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
66%

Az evolúció úgy működik, hogy sokféle változatot hoz létre. Egyik hasznosnak bizonyul, másik nem. A hasznos megmarad, a másik nem. Az élőlények áttekintése a kérdezett szempontból azt mutatja, hogy e téren is elég nagy a változatosság, de kizárólag ott, ahol más mód nem nagyon hasznos.

Tekintve, hogy az ember nemcsak elég jól működik a jelen verzióval, de még élvezi is (amire más nem képes), ezért az evolúciónak semmi oka ezen változtatni. Vannak eltérések ma is, de nem tartósak és nem életképesek.

Olyan élőlény azonban nem létezik, amely önmaga képes eldönteni, hogy "holnaptól" a másik nemhez tartozik. Ez ugyanis haszontalan, semmi értelme az élet szempontjából, az ember ilyen természetű kíváncsisága meg az evolúció számára értelmezhetetlen.

2022. febr. 1. 16:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
13%

Megvannak ezek a gének.

Mikor herélik a férfiakat pl betegség miatt, sokan nőiesek lesznek, mellük nő, farkuk szinte összemegy,pár centisre.

26L biológus.

2022. febr. 1. 16:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
64%

3


Francot vagy te biológus. Azt se tudod, hogy a hormonoknak van hatása a mellnövekedésre.

2022. febr. 1. 16:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:
Mondjuk a hormonok ugyanúgy a gének kifejeződései, így részben igaza van.
2022. febr. 1. 16:43
 6/9 anonim ***** válasza:
39%

#3 csak mondom, egy rokonommal ez történt (egyik fele csak szerencsére). Utána született a két lánya. Nem nagyon nőies a pasas. Sőt.

Egyébként itt akkora "tudású" és egójú emberek fordulnak elő, hogy semmi keresnivalóm. Az ember fordíthatja értékes idejét hasznosabbra is.

2022. febr. 1. 17:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 sadam87 ***** válasza:
93%

Erősen kétlem, hogy ilyesmi embernél kialakulhatna. (Amúgy a tudományos megnevezés erre szekvenciális hermaforditizmus.) Persze lehet, hogy egyszer mégis megoldják mesterségesen valahogy, de ehhez jóval több kell, mint pár gén be- és kikapcsolása.

1. Szekvenciális hermafoditizmus a gerincesek között szinte kizárólag a halak között, azon belül is a sugarasúszójú halak között fordul elő. A legtöbb forrás azt állíja, hogy kizárólag (vagy szinte kizárólag) a halaknál fordul elő.

"Teleost fishes are the only vertebrate lineage with sequentially hermaphroditic representatives."

[link]

"Fewer than 1% of vertebrate species are hermaphroditic, and essentially all of these are fishes."

[link]

Pár békánál rebesgetik, hogy lehet ilyen, de tudtommal nincs bizonyítva (akármi is volt a Jurassic Parkban).

[link]

Hüllőknél meg legfeljebb speciális esetekben fordul ilyen tudtommal elő, ezek nagyrészt terméktelenek.

[link]

(A 2. válasz érdekes nekünk.)

2. A fentiek alapján valószínűsítem, hogy a gerincesek közös őse nem volt (szekvenciális) hermafrodita. Gyakorlatilag az összes ismert példa sugarasúszójú hal (Actinopterygii, azon belül pedig a Teleostei taxonban vannak), márpedig azok egy jól elkülönülő ágát alkotják a gerinceseknek.

[link]

A többi csoportban nincs szekvenciális hermafroditizmus (vagy ha van, akkor csak nagyon ritka, és még nincs egyértelműen bizonyítva), így jóval valószínűbb, hogy az ősi állapot nem ilyen volt. (És jó eséllyel a felmenőink között sem volt ilyen, bár ezt biztosan tudni nem lehet.)

A fenti második forrásom is arra jut, hogy a szekvenciális hermafroditizmus különböző típusai többször is kialakulhattak a halaknál egymástól függetlenül:

"The recently proposed phylogenetic tree indicated that SH and PA have evolved several times in not-closely related lineages of Teleostei but that PG (and BS) has evolved only in four lineages of Percomorpha."

[link]

Törzsfa ugyaninnen:

[link] /figures/1

3. Az ember genetikai rendszere nem tesz ilyet lehetővé (legalábbis úgy, hogy az illető szaporodóképes legyen, biztos nem). Azt, hogy férfi vagy nő lesz valaki, az Y kromoszóma (egészen pontosan azon az SRY régió) jelenléte határozza meg. Ha ez a régió megvan, és kifejeződik, akkor az embrió hímmé (férfivé) fejlődik. (Beindítja az embrióban a tesztoszteron termelést, aminek hatására hímivarszervek fejlődnek ki.) Ha nincs meg, nősténnyé (nővé) fejlődik.

Előfordulhatnak természetesen olyan rendellenességek, amikor az Y kromoszóma megléte ellenére valaki nő lesz anatómiailag, vagy fordítva. (Az első eset állhat fenn például ha nem működnek a tesztoszteron receptorok.) Azonban ekkor sosem lesz termékeny! Ugyanis ha a nőknek (legalább) két X kromoszóma kell a termékenységhez. (Ezért nem termékenyek a Turner-szindrómások [45,X], akiknek csak egy X kromoszómájuk van.) Ezzel szemben a férfiaknál pont a két (vagy több) X kromoszóma okoz meddőséget. (Ezért terméktelenek a Kleinfelter szindrómások [47,XXY].)

Tehát női genotípussal nem lehet valaki termékeny férfi, és fordítva. Így nem lehetséges embernél az ilyen típusú nem változtatás.

2022. febr. 1. 17:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a részletes választ! :)
2022. febr. 1. 18:07
 9/9 anonim ***** válasza:
0%
#1 Hanem?
2022. febr. 2. 11:26
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!