Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Akinek jólmegy a kémia! Mi...

Akinek jólmegy a kémia! Mi keletkzik? NEmigazán értem a kémiát, mivel a tanárom, kicsit buggyant :S Kérlekszépen segÍtsetek!

Figyelt kérdés

Sio2+CaO->

H2SiO3+NaOH->

SiO2+K2CO3->

Hány gramm Kálcium-karbid(CaC2) szükséges 100köbcm normál állapotú acetilin előállitásához? A levezetést is kérném szépen.

Meg Még egy kérdés: 250 kg CaCO3 égetésekor hány kg CaO keletkezik és hány köbDm CO2 szabadul fel?


2010. szept. 19. 17:19
 1/2 anonim ***** válasza:

Sajnos sosem szerettem a szervetlen kémiát, ezért csak az utolsó kérdésedben tudok segíteni:

CaCO3=CaO+CO2


CaCO3 moláris tömege: 40+12+3*16=100g/mol

250kg CaCO3 az 250kg/100g/mol=2,5kmol CaCO3

Ha 1 mol égetésekor 1 mol CaO keletkezik, akkor 2,5 kmol égetésekor 2,5 kmol CaO keletkezik. Illetve 2,5 kmol CO2.

CaO moláris tömege: 40+16=56g/mol

2,5 kmol CaO az 2,5kmol*56g/mol=140kg.

A CO2-ra van elvleg egy szorzószám, amivel beszorozva megkapod, hogy hány dm^3 lesz.


Mellesleg tipp: az első reakció szerintem nem megy végbe, a másodiknál H2O és Na2SiO3 keletkezik, a harmadiknál meg talán CO2... Viszont arra figyelj, hogy számolj utána, hogy megfelelő arányokban legyen feltűntetve az egyenlet! (Szóval ne legyen egyik oldalon csak 1 O, míg a másikon 3...)


A második kérdésedre ismét az a válasz, hogy vannak bizonyos szorzók, amiket én már sajnos elfelejtettem... Tudod, normál állapotnál 24,5 vagy mi volt... Meg standard állapotra volt még megadva... Szóval azzal kiszámolod, hogy a 100cm^3acetilén hány mol. Aztán felírod a képletet az acetilén CaC2-es előállítására, és ebben benne lesz, hogy hány mol CaC2 kell hozzá. Veszed a moláris tömegét, beszorzod, és kész.


Bocsi, remélem azért valamennyire hasznos voltam... :S

2010. szept. 19. 22:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
Persze, hogy haszonos volál :) Köszönöm szépen. :))))
2010. szept. 20. 07:40

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!