Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Só, bors, édeskömény, gyömbér?

Só, bors, édeskömény, gyömbér?

Figyelt kérdés

A cserekereskedelem működésével párhuzamosan, a fémpénz megjelenése előtt különféle (réz- és bronz-) öntvényeket használtak fizetőeszközként. Feljegyzések tanúskodnak arról, hogy a Krisztus korát megelőző (és az azt követő) évszázadokban a fűszer volt a legelterjedtebb „árupénz”. Állítólag a hun uralkodó, Attila is fűszerben kérte 452-ben Róma városának váltságdíját (e fűszer egy évezreddel később a nagy földrajzi felfedezések során is fontos szerepet játszott).


Melyik ez a fűszer?


2010. okt. 30. 18:49
1 2 3 4
 21/40 A kérdező kommentje:

Köszi:) Viszont már elküldtem,ügyes lett.Amúgy ilyenek voltak:Az ősember által megalkotott első igazán „komoly” szerszám a marokkő (szakóca) volt.


Miként nevezi a történelemtudomány azt a kort, amikor e tárgy használata megjelent?(megnéztem a neten,de a paleolitikum)

Az ókori keleti államokban számos olyan találmány született, melyek forradalmasították a mindennapi életet. Folyóköz lakói is sok eszközt alkottak meg az utókor (és persze saját maguk...) számára.

Az alábbi felsorolásban szereplő tárgyak közül az egyik nem az ő nevükhöz fűződik.


Melyik ez a tárgy?(szimmetrikus faeke,ezt is egyszerűen megtaláltam)


Hellén és a római időszakból már nem csupán a találmányokat, hanem a feltalálók nevét is megőrizte a történelem. Az antikvitás egyik legismertebb tudósa Arkhimédész volt. Az ókori polihisztor egyik alkotása a nevét is magában foglaló csavar volt.


Elsősorban mire használták ezt az eszközt a római időszakban?víz átemelésére(ezt is egyszerűen meg lehetett találni)


Az ókori Római Birodalom legfejlettebb városai sok szempontból méltó vetélytársai lennének mai településeinknek. A módosabbak villáiban és a fürdőkben már használták a padlófűtést.


Miben különbözött leginkább az ókori rendszer a maitól?


nem a padlót, hanem a falakat fűtötték



rendszerük csak néhány percig tudta melegíteni a padlót



nem meleg vizet, hanem meleg levegőt áramoltattak(én ezt tippeltem,ezt egyszerűen nem tudtam)



a lakóházak fürdő helyiségeiben nem alkalmazták

2011. jan. 4. 17:15
 22/40 A kérdező kommentje:

Bár a „sötét” középkor valóban több szempontból visszalépést jelentett a római és hellén kultúrához képest, új találmányokban és leleményes feltalálókban ez a történelmi korszak sem szűkölködött.


Az alábbiak közül kit/mit nem láthattunk volna?



szemüveges embert a 14. századi Firenzében



puskaport cipelő katonát egy 12. századi európai csatamezőn



krétát a 13. században, a párizsi egyetem tantermében



nyomtatott Bibliát a középkor utolsó évtizedében, Mainzban



(puskaporost választottam,ez szerintem50%-ban jó)


A „sötét” középkorba nem csupán a fáklyák és gyertyák, hanem a diavetítő őse is vitt némi fényt.


Melyik latin kifejezés vonatkozik erre az eszközre?


deus ex machina



laterna magica(ez az,biztosan jó,szerintem)



mare nostrum



ecclesia militans


Melyik Bornemissza-találmány kapott fontos szerepet a támadók megfélemlítésében?



számszeríj



tűzkerék(szerintem ez)



ostromtorony



mozsárágyú


Az alábbiak közül kinek az íróasztala szerepel Madách Imre Az ember tragédiája című művében?



Johannes Kepler



Nikolausz Kopernikusz



Galileo Galilei



Giordano Bruno(ezt tippeltem)

2011. jan. 4. 17:20
 23/40 A kérdező kommentje:
A többi meg végül is nagyon egyértelmű volt.
2011. jan. 4. 17:22
 24/40 anonim ***** válasza:

A falfűtéses dologról ezt találtam: A jó vízellátással együtt járó fejlett fürdőkultúra a távoli tartományokban is gyorsan meghonosodott. A közfürdők több medencéből álltak: a látogató előbb hideg vízben, aztán langyos, majd meleg vizű medencében fürödhetett. A helyiségeket fűtötték: a fűtőtérről padlózat alá, a padló kőlapjait tartó oszlopok közé és a falak üreges tégláiba gőzt vezettek. Az ókorban tehát már felfedezték a "központi fűtést". A rómaiak szívesen töltötték idejüket a fürdőkhöz csatlakozó tornázásra, birkózásra, testgyakorlásra épült csarnokokban is.

Viszont egy mai falfűtésre vonatkozva meg ezt: A falfűtés


A falfűtés lényege, hogy a szabad falfelületre, a vakolat alá kis átmérőjű, műanyag csövet szerelnek, majd ebben a csőben fűtésnél meleg vizet, hűtésnél hideg vizet áramoltatnak.


Szóval, nem tudom. Mindjárt megnézem még a többit is, hátha találok valami konkrétumot.

2011. jan. 4. 18:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/40 anonim ***** válasza:
Bár, most hogy visszaolvastam, ez alapján egyértelmű a válasz :D
2011. jan. 4. 18:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/40 anonim ***** válasza:
Hát, a krétát nem is találtam meg, úgyhogy én is a puskaporra tippeltem volna.
2011. jan. 4. 18:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/40 A kérdező kommentje:

Köszi:)


De ebben sem fogok helyezést elérni,mert most éppen a 255. vagyok.Bár,ha jól emlékszem,tavaly hatszázan voltak,és az éveket visszatekintve ez a létszám mindig növekszik,úgyhogy azért nem is rossz.Közepes :D

2011. jan. 4. 20:52
 28/40 anonim ***** válasza:
Én 366. vagyok XD
2011. jan. 5. 14:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/40 A kérdező kommentje:
Végül is mindegy,hogy ki hanyadik,ha nem vagyunk benne a TOP20-ban,akkor nyerni úgy se fogunk.Esélyünk sincs.Igazából szerintem már nem is kéne bónuszfeladatsort választanunk,mert úgy sem leszünk helyezettek.Csak töltjük az időnket.Mindenesetre is,én jövőre a földrajzot fogom választani,vagy a bioszt,még átgondolom.Látom ebben nem lesz sikerem,és csak a töri/irodalom/nyelvtan kategóriában meg szintén nincs esélyem.
2011. jan. 5. 18:13
 30/40 anonim ***** válasza:
Hát, igen. Nekem már nem lesz több lehetőségem, jövőre 9-es leszek :) De ha tudom előre, hogy ennyire nehéz lesz, nem az angolt választom. Egyszerűen annyira keveset értettem ebből a harmadik fordulóból... Meg nem is az értés, mert hát kiszótárazom, vagy megkérdezem a bátyám, ha nincs más lehetőség, de maguk a feladatok, mindenféle olyan, amihez nagy tudás kell.
2011. jan. 5. 21:33
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!