Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Ez mivel magyarázható?

Ez mivel magyarázható?

Figyelt kérdés
pl fordult elő már olyan velem hogy anyámnak mondtam hogy ébresszen fel reggel... és reggel elaludtam...kérdeztem anyámtól hogy miért nem ébresztett fel és azt mondta hogy ő ébresztett de én azt mondtam neki hogy hagyjon aludni de én nem emlékszem rá...meg pl hogy este bekapcsolva hagytam a számítógépet és anyám jött be hogy kapcsoljam ki és én állítólag ki is kapcsoltam de erre sem emlékszem. ha valaki tudja hogy ez mitől lehet akkor lécci válaszoljon :)
2010. dec. 27. 16:27
 1/2 anonim ***** válasza:

A reggeli eset az, hogy nem ébredsz fel eléggé. Elalváskor az agy kibocsát egy anyagot, ami blokkolja bizonyos pályák ingerület átvitelét. Ez azért kell, hogy nyugodtan tudjál aludni, a magasabb agyfunkciók "kikapcsolnak". Ezért van az, hogy a legtöbb álmunkra nem emlékszünk, ugyanis az emlékezet is részben blokkolva van. És ezért zavarosak az álmok: teljesen véletlenszerűen bukkannak fel képek és emlékek, amit aztán az alacsonyabb szintű területek (vagyis a tudatalatti) értelmez. És reggeli, racionális ésszel már az egész marhaság :)


Na, a "beszéltem, de nem emlékszem" pont ez. Ilyenkor csak részben ébredsz fel. Az emlékezeted még blokkolva van; nem tárolsz el új emléket. És ami nem rögzül, csak a rövidtávú memóriában, arra később nem fogsz emlékezni :)


A második eset ugyanaz: valószinűleg már elaludtál, és ezért nem emlékszel erre az egészre. Az alvajárás például ennek a folyamatnak a hibáját jelzi. Ugyanis ennek a blokkolásnak fontos része volna az is, hogy zárolja az izmokhoz vezető idegeket (pont, hogy nehogy elkóborolj álmodban valami kósza ingerület miatt). Amikor nem működik rendesen, akkor sétálsz, de mivel a memória nem üzemel, így nem emlékszel rá :)



Velem például komoly beszélgetéseket lehet folytatni álmomban, sőt, volt, hogy olyanokat idéztem fel, amire azt hittem, nem is emlékszem. Viszont reggel erre az egész esetre nem is emlékeztem, pedig barátnőm szerint majdnem fél órát beszélgetett velem :D

2010. dec. 27. 17:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:

köszii :)

így már értem :)

2010. dec. 27. 20:00

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!