Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Azt vettétek, hogy Japánban...

Azt vettétek, hogy Japánban most ugyanaz történt, mint Csernobilban, csak higgadtabban tudósították?

Figyelt kérdés
Vagyis az egyik reaktortartály lelőtte a fedelét, és még egy ugyanilyen várható?
2011. márc. 13. 19:41
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
47%

A híradóban azt mondták be, hogy állítólag nem olyan mértékű a sugárzás veszélye, mint ahogy Csernobilnál történt, és hogy teljesen más atomreaktorról van szó...

Én viszont nem lennék ebben ennyire biztos. Higgadtabban tudósítottak- ezt én is észrevettem. Csakhogy szerintem ezt senki sem 'nyalja' be.

2011. márc. 13. 19:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:
Hát igen. Bár, ha a vasbetonkupola kibírta, és utána a reaktortermet elárasztották, akkor lehet, hogy tényleg nincs akkora veszély, de a radioaktív gázok azért még jönnek rendesen.
2011. márc. 13. 19:52
 3/13 anonim ***** válasza:
100%
Csernobillal az volt a legfőbb probléma, hogy majdnem 2 hétbe telt, mire rájöttek a komcsi haverjaink, hogy mekkora gáz is volt. Szóval 2 hétig semmit se intézkedtek. Itt pedig azonnal reagált az egész világ. Közel sem lehet akkora probléma.
2011. márc. 13. 19:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:

szerintem keress rá a csernobillal foglalkozó kérdésekre, ott részletesen fejtegettünk némi reaktortudományt...


ennek köze sincs csernobilhoz. ez egy negatív üregtényezős reaktor.

2011. márc. 13. 20:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 A kérdező kommentje:

Hát igen. Akkoriban a SZU tagállamokban nem illett ismerni egy reaktorrobbanás mellékhatásait. Meg egyáltalán, jobb volt kussolni bármiről, mindenről. Pedig az atomtámadás utáni tennivalókat az iskolában oktatták, de az erőmű a lakosság számára tabu volt.

A robbanás után 2 hétig nem volt híradó (!), éjjel- nappal bicikliverseny ment a TV-ben.

A radioaktív felhő végig söpört Észak-Magyarországon, anyukám nem engedett ki az udvarra, tilos volt salátát enni stb..

2011. márc. 13. 20:08
 6/13 A kérdező kommentje:
OK. Értem. A primer hőátadó közeget leengedték, vagy "kifúvódott". A fűtőelemeket árnyékoló csöveket meg letolta az automatika. De akkor mi robbant fel? a primer hőcserélő?
2011. márc. 13. 20:15
 7/13 anonim ***** válasza:
100%

nem a gőz.


pontosabban az történt, hogy ha a víz hirtelen nagy energiát kap, akkor a molekulák egyszerűen szétesnek. a hő az egyszerűen a molekulág mozgása, rezgése, pörgése. magasz hőmérsékleten, pongyolán fogalmazva egyszerűen szétrázódnak a molekulák (mégmagasabban meg az atomok is). ezt hívjuk disszociációnak, az eredménye pedig jelen esetben elemi hidrogén és oxigén keveréke ideális összetételben, azaz durranógáz. ez robbant.

2011. márc. 13. 20:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 A kérdező kommentje:

OK! Ma is tanultunk valamit :).

Melyik részében történt ez?

2011. márc. 13. 20:35
 9/13 anonim ***** válasza:

Én úgy olvastam, hogy Japánban egy hűtéshez használatos hidrogéntartály robbant fel, ami NEM magában a reaktortérben van, csak az épületben. Azt külön kiemelték, hogy a reaktortér nem sérült meg, vagyis nem kommunikál közvetlenül a külvilággal.


Csernobilban pedig a reaktor túlhevült (abba most nem megyek bele, hogy miért, de az a lényeg, hogy túl sok grafitrudat húztak ki a reaktorból) és a termelődő sok hő gőzrobbanást (vagyis, itt sem atomrobbanás volt) okozott a primer hűtőkörben közvetlenül a reaktortérben, aminek le is repült a teteje és a reaktorban levő anyagok kikerültek (sőt, "kirobbantak") a külvilágba. Gyakorlatilag ez a legsúlyosabb dolog, ami egy atomerőművel történhet.


A Japánban történtek ehhez képest még a bokorban sincsenek!

2011. márc. 13. 23:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
* a "gőzrobbanást" úgy értem, ahogy a 20:33-as leírta, hogy a víz gőzzé alakult, majd elbomlott hidrogénre és oxigénre és ez szólt nagyot.
2011. márc. 14. 00:00
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!