Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » A mai genetikai tudásunk...

A mai genetikai tudásunk alapján ki tudnánk tenyészteni unikornisokat?

Figyelt kérdés
Mielőtt hülyének néznétek, nem mesebeli unikornisokat, hanem olyan lovakat, amiknek szerve van, méghozzá szivárványszínű.
2011. máj. 2. 21:24
 1/10 anonim ***** válasza:

Szerve minden lónak van.

Nem is egy.

Főleg a csődöröknek!

2011. máj. 2. 21:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim válasza:
Szerve ?
2011. máj. 2. 21:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
Az Unikornis mondabeli állat! Nem létezett soha!
2011. máj. 2. 21:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:

Ez az év kérdése, nagyon tetszik!


Amúgy ne lovagoljatok ezen a gépelési hibán, nyilván szarvat akart írni.

2011. máj. 2. 21:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
100%
elivileg igen, gyakorlatilag szerintem a mai tudásunkkal nem.
2011. máj. 2. 22:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
100%
Egyik napról a másikra nem, de szerintem a szarv még elképzelhető. Csak találni kell egy állatot, aminek van, aztán valahogy átvinni, aktiválni a megfelelő géneket. A szivárvány szín viszont már biztosan nem menne.
2011. máj. 2. 22:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
100%

Egy szivárványos színű szarv szerintem még csak-csak menne.

De, hogy szárnya nem lenne amivel repülhet az hétszentség...

2011. máj. 3. 08:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
100%

(A szárnyas az a pegazus, nem az unikornis.)


Akérdés az, hogy mit értünk mai tudás alatt. Egy részről van egy általános tudás, más részről van a konkrét tudás.


Egy szemléletes példával illusztrálom. Az álatlános tudás az például az, hogy tudunk emlős állatokat klónozni, bárányt, egeret, ilyesmit. Ebből következik az, hogy elvileg talán tudunk bálnát klónozni is, de mivel valójában még senki sem klónozott bálnát, azaz hiányzik a bálnaklónozásra vonatkozó konkrét tudás, ezért nem lehet biztosra mondani, hogy bálnát klónozni lehetséges. Lehet, hogy van egy eddig ismeretlen akadálya annak, hogy bálnát klónozzunk a mai, egéren és bárányon kitanult klónozó tudásunkkal.


Ugyanígy, elvileg tudunk transzgénikus lovat csinálni. Az első probléma itt következik: honnan vegyük a transzgént. A transzgénikus állatok esetében ugyanis mindig az van, hogy valahonnan veszünk egy gént, és azt átrakjuk egy másik állatba. Új gént nemtudunk gyártani. Aztán az is kérdés, hogy az átrakott gén mit csinál majd az új helyén. A szarvval rendelkező lóhoz tehát valami szarv-gént kell szerezni egy állatból, aminek van szarva. Sajnos a szarv növesztése nem egyszerű folyamat, nem egyetlen gén kell hozzá, sok és összehangoltan működő gén alakítja ki. Ezért igazából az egész szarvnövesztő génkomplexet kell átvenni, és remélni, hogy teszi a dolgát lóban is, ez ugyanis nincs mindig így.


Na ha ez megvan, akkor el kell érni, hogy a lónak csak egy szarva legyen, az is középen. Mivel a szarv páros szerv, ez nem egy egyszerű probléma. Valójában azt lehetne megtenni, hogy a két szarv egymáshoz közel nőjön, és egy szarvnak tűnjenek.


Ha ragaszkodunk a szivárványszínhez, az megint elég zűrös probléma, ugyanis a lónak nincsenek színes pigmenteket termelő génjei. Tehát szükség van pigment génekre, és arra, hogy ezek a jó helyen működjenek (a szarv egy meghatározott területén), de máshol ne.


Amit kérsz, az tehát igazából nem lehetetlen elméletileg, de kb egy párszáz éves porject lenne, évenkénti költségvetése pedig vetekedne bármely űrprogram költségvetésével. Szóval kétlem, hogy bárki nekiállna a közeljövőben.

2011. máj. 3. 11:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat. Igen. Szarv akart lenni. :D
2011. máj. 4. 21:36
 10/10 Dorina90 válasza:
Igen, szerintem semmi akadálya ennek. Habár én már láttam olyan lovakat amelyeknek a homlokán "szarv" volt. Persze ez olyasféle genetikai "hiba" volt.
2013. ápr. 1. 16:38
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!