Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Mi annak az (állítólagos)...

Mi annak az (állítólagos) jelenségnek a neve, ami szerint az emberi agy megismert minták alapján dolgozik, és ennek következtében állítólag az amerikai őslakos indiánok egyszerűen nem látták Kolombusz hajóját?

Figyelt kérdés
Nem az a kérdés, hogy szerintetek igaz-e a dolog :) Köszi :)
2011. aug. 11. 15:16
1 2 3
 11/24 A kérdező kommentje:

"Nem az a kérdés, hogy szerintetek igaz-e a dolog :) Köszi :)"


Szövegértés: -1

2011. aug. 14. 00:01
 12/24 anonim ***** válasza:
9%
Igen, képzeld, sikerült megértenem. Válaszoltam is a kérdésedre: ennek a jelenségnek nem lehet neve, mivel ez egy nem létező jelenség.
2011. aug. 14. 10:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/24 A kérdező kommentje:

Már ne haragudj, attól még, hogy te annak gondolod, nyilván van neve, mivel nem most szültem az ötletet. Hogy van-e neve az nem függ attól, hogy a jelenség valós, vagy csak legenda.

És nem, még mindig nem érdekel, hogy szerinted igaz-e. Ha ezt nem vagy képes felfogni, nagyon sajnállak :(

2011. aug. 14. 15:42
 14/24 anonim ***** válasza:
100%

A véletlen kérdés gombot nyomogatva harmadjára futok bele 24 órán belül a kérdésedbe (ráadásul már korábban is olvastam), "csakazértis" elkezdtem utánajárni. Találtam egyetlen egy árva magyar nyelvű utalást:


" Van egy csodálatos történet, amit sokan igaznak hisznek: Amikor az Indiánok, Amerika őslakói megláthatták volna Kolombusz hajóit közeledni a Karibi szigeteknél, egyáltalán nem voltak képesek látni őket. Mert ez annyira különbözött mindentől, amit addig láttak, hogy egyszerűen nem látták. Amikor Kolombusz serege kikötött a Karib szigeteken, egyik indián se volt képes látni a hajókat, mégha ott is voltak a látóhatáron belül. Azért nem látták a hajókat, mert nem rendelkeztek ismeretekkel, tudással, ami hajók létére utalna. A sámán észreveszi a víz fodrozódását az óceánban a hajók körül, Ő sem lát hajót, de elkezd gondolkodni, hogy miért fodrozódik a víz. Szóval minden nap kimegy és néz, és néz, és néz. Egy idő után képes lesz látni a hajót. És ahogy meglátta, elmondja mindenkinek, hogy léteznek hajók a világon. Mivel mindenki bízik és hisz a sámánban, egy idő után ők is képesek lesznek látni."


(Forrás: [link] )


Amint elkezdtem angolul bepötyögni, kiegészítette a google, és így már van pár találat (bár főleg fórumok). Ettől függetlenül pár kattintással eljutottam wikire ( [link] ), ugyanis egyedül ebben a filmben említik az elméletet, az egyik szereplő meséli el:


"In the film, during a discussion of the influence of experience on perception, Candace Pert notes a story, which she says she believes is true, of Native Americans being unable to see Columbus's ships because they were outside their experience. According to an article in Fortean Times by David Hambling, the origins of this story likely involved the voyages of Captain James Cook, not Columbus, and an account related by Robert Hughes which said Cook's ships were "...complex and unfamiliar as to defy the natives' understanding". Hambling says it is likely that both the Hughes account and the story told by Pert were exaggerations of the records left by Captain Cook and the botanist Joseph Banks. Historians believe the Native Americans likely saw the ships but ignored them as posing no immediate danger."


Az elméletnek tehát nincs neve, ráadásul inkább egy elrugaszkodott történet, senki az égegyadta világon soha nem gondolta ezt komolyan, így tudományos nevet sem kapott. (Talán már nem is olvasod a választ, de úgy éreztem, ideje pontot tenni a történet végére :D)

2012. jún. 27. 23:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/24 anonim ***** válasza:
100%
Eszembe jutott még egy apróság: A helyedben én megnézném a filmet, ha van neve, a csaj biztosan említi, amikor elmeséli.
2012. jún. 27. 23:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/24 A kérdező kommentje:

Köszi :)

Láttam a filmet, és akkor fogott meg. Azért tettem fel a kérdést, mert nem találtam semmit a filmen kívül. De mivel ez egy dokumentumfilm, feltételeztem, hogy nem kitalálták.

2012. júl. 8. 12:14
 17/24 anonim ***** válasza:

De most józanul belegondolva:


Megszülettél. Hány millió dolog vett körbe, amit nem ismertél?


És hány millió dologgal, mely számodra teljesen ismeretlen volt, találkoztál olvasás, esetleg tévénézés közben?


Láttad őket? Igen, láttad. Ergo az indiánok is látták a hajókat. De ha belegondolsz, alapból marhaság, hogy "nem láthatták".


Vizsgáljuk meg picit a dolgot:


Tehát, közelednek a hajók. A korabeli hajók sem voltak éppen picurkák. (Azt ne is feledjük, hogy az indiánok is ismerték a kenut, mint csónakot, tehát azért nem volt számukra egy hihetetlen dolog, hogy egy fa dolog úszik a vízen, max ekkorát nem láttak még.) Az indiánok azonban nem látják a hajókat. De akkor mit látnak? Az ég nem szokott totálisan pasztellszínű, egybefüggő lenni az óceánnal, pláne, hogy az óceán meglehetősen ritkán tökéletesen sima. Az agyuk beképzelt oda egy beillő képet? Meglehetősen esélytelen. Az agy csodálatos dolog, de ez azért túlmegy a lehetőségein :)


Tehát akkor láttak ott egy nagy, hajó alakú fekete valamit? Ha látták a hajó alakját, miért nem látták a fáit, a vitorlákat? És innen eljutunk oda, hogy az egész feltételezésnek semmi, de semmi köze a realitáshoz.

2012. aug. 20. 11:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/24 A kérdező kommentje:

Én nem mondom, hogy ez biztos igaz :) És a filmben is csak azt mondja, akit interjúvolnak, hogy igaznak véli.

Viszont egy gyerek agya azért sokkal másabb, mint egy felnőtté.

Egyébként itt van a film, kb innentől van az a részlet: https://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=zA..

2012. aug. 20. 21:30
 19/24 anonim ***** válasza:

Nem igaz. Az indiánoknak voltak csónakjaik. Gondolom, még sátrak is lehettek rajtuk, hiszen valahogyan áthajóztak a kontinensről a szigetekre. Ha az árbocot nem ismerték, akkor is láttak már magas, csupasz fatörzseket.

Nyilván nem voltak a hajók típusára vonatkozó spanyol szakkifejezéseknek megfelelő szavaik.

Hát elnevezték "bügacs" -nak Kolumbusz hajóit = "büdös görények nagy csónakja", hiszen a tengerészek egész úton nem váltottak ruhát és nem mosakodtak.

2012. szept. 4. 09:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/24 anonim válasza:
kedves kérdező, lehet hogy már rájöttél a megoldásra, olyan régi a kérdés. pl az alaklélektan foglalkozik a gondolkodás, a fogalmak, az érzékelés viszonyával.
2017. febr. 6. 00:54
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!