Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Időutazás, vélemények?

Időutazás, vélemények?

Figyelt kérdés
Rengeteget olvastam róla,de énis rákérdezek.Ti mit gondoltok erről?nekem most sok minden jár a fejemben,épp ezért kérdezem a ti véleményeteket.Lehetséges utazni benne?Megtudjuk változtatni?Kivitelezhető?Elmélet,gyakorlat?És még sok ijen hasonló időutazásos kérdésre szeretnék választ kapni.Mindenkinek köszönöm előre is a válaszát.
2011. aug. 15. 00:54
1 2 3
 11/25 anonim ***** válasza:

Nem a távolság a lényeg, hanem a sebesség.

Akár körbe-körbe is mehetnénk gyorsan, a hatás ugyanaz lenne.

De hogy ez mennyire tekinthető időutazásnak...

2011. aug. 15. 02:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/25 Pinocchio ***** válasza:
Utólsó:ezt hívják idődilatációnak,a spec. relativitás egyik következménye.
2011. aug. 15. 02:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/25 anonim ***** válasza:
54%

Jaj. Ha nagyon otthon vagy a témában, akkor az idődilatációt miért távolsághoz kötöd? Ha én elindulok egy nagyon távoli, mondjuk 5 fényévre lévő objektumhoz, majd vissza, mindezt 100 km/h sebességgel (tehát az utazásom eléggé sokáig fog tartani, de most ezt a tényezőt hagyjuk), akkor az űrhajómon lévő idő és a földi nézőpontban lévő idő eltérése nem lesz számottevő. Ha ugyanezt a távolságot fél fénysebességgel teszem meg, tehát 20 évet utazom, akkor már igencsak látványosan nem 20 év fog eltelni a földiek óráján, akik nem utaznak velem.

Ez az egyedüli és lehetséges időutazási módszer.

A fénysebesség pedig "nem léphető túl" egy olyan sebesség, amely fix - és minden nézőpontból az. Pontosan ezért van dilatáció, mert az univerzum "védekezik" ezen abszolút határ sérthetetlensége okán. [Ugyanis mi történik ha egy fél fénysebességgel haladó járműn lámpát kapcsolsz? < Na pont az ilyen esetek miatt "lassul be" az idő a fél fénysebességgel haladó járművünkön, hogy ne jöhessen létre az az eset, hogy a fénysebesség abszolút határát áttörjük egy ilyen "manőverrel". Hiszen tudjuk, hogy fénysebesség minden viszonyítási helyről pont fénysebesség :)]


Azt pedig tudomásul kell venni, hogy az idősík egy olyan számegyenes, amely nullától indul és végtelenbe tart. Nincs negatív értéke. Talán érezhető ez a dolog azáltal, hogy a történelmet, amely a "negatív résszel" foglalkozik, nem természettudományi karon tanítják... Pontosan azért, mert a fizikában nincs múlt. Jelen van, amely a jövőbe tart. A múlt nem létezik, oda értelemszerűen nem fogsz tudni visszamenni.

Egyelőre az még kérdés, hogy a jövőbe való haladás kötelezően szigorú monoton skálán történik-e (még ha a különböző viszonyítási pontokból ez eltérő mértéket mutat), vagy pedig lehetőség van az idő haladását megszakítani és egy "másik", akár távolabbi pontra is odaérni, akár úgy, hogy a két pont közötti részt "kihagyjuk". Szerintem erre nincs lehetőség, véleményem szerint az időutazás egyetlen módja az idődilatáció, de ugye ezt majd az okosabbak úgyis megmondják, hogy jó hittel élek-e.


Elnézést az esetenként "hülye" megfogalmazáson, próbáltam konyhanyelven elmondani amit szerettem volna.

2011. aug. 15. 03:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/25 anonim ***** válasza:

Kedves 03:00,


Csak annyit tennék hozzá, hogyha 5 fényév távolságra mész fél fénysebességgel, a Földön pontosan 20 év telik el elindulásod és visszaérkezésed során - te fogod azt sokkalta rövidebb időnek érzékelni, nem a külső megfigyelő.


A napból érkező fény 8 percig utazik a Földig. A fény "szemszögéből" viszont ez az idő nem létezik, a fény számára kapásból itt van :)

2011. aug. 15. 06:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/25 anonim ***** válasza:
59%

Sir Butcher


Ne haragudj, de ellent kell mondanom neked.

Minden csak a viszonyítási alap kérdése. Ha a földi időt veszed viszonyítási alapként, akkor AHHOZ KÉPEST az utazó ideje fog gyorsabban telni, míg ha az utazó ideje az alap, akkor a földi idő lassul le.


És mint tudjuk ABSZOLÚT idő nincs, így kizárólag az alap megválasztásától függ, hogy mi az ami lassul, és mi az ami gyorsul. (És ez bizony még a "fény szemszögéből" is igaz!)


Pedro

2011. aug. 15. 09:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/25 anonim ***** válasza:

Lehetséges, de a jelenlegi tudomány állása szerint csak előre.

A visszafele utazással idő-paradoxon jöhet létre.


[link]

2011. aug. 15. 10:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/25 A kérdező kommentje:
De most gondoljunk bele...jövő még nincs,a múltat tudjuk.Hogy utazhatunk egy olyan helyre amit nem is ismerünk?Ahogy már előttem is írták nincs nagy esélye megváltoztatni a múltat mégha vissza is tudnánk menni.Sok hasznos dolgot olvastam most is :) Az időparadoxon megint egy más tészta.Úgyvélem ez egy elég bonyolult dolog.Várom még mások válaszát is :)
2011. aug. 15. 18:15
 18/25 anonim ***** válasza:

Ismét mondom, a történelem társadalomtudomány, a jövőkutatás természettudomány. Ami volt, elmúlt, a múltba nem tudsz "betekinteni", nem tudsz oda "utazni", mert nincs. Az idő előre halad, szigorúan. Nem tudsz tegnapra visszamenni, de sokkal gyorsabban odaérhetsz a holnaphoz. És ez az "időutazás". Persze megéled a ma és a holnap közötti összes pillanatot, csak nem mindegy, hogy mennyi "földi idő" alatt :)

Ha elindulsz nagy sebességgel (értsd fénysebességhez konvergáló), még ha csak körkörös pályán is, akkor az a földi szemlélő, aki belát az űrhajódba, azt fogja látni, hogy te NAGYON LELASSULTÁL, alig mozogsz, szinte állsz. Míg ha te kinézel az ablakon, és megnézed a földieket, akkor azt látod, hogy ők pedig irtózatosan felgyorsultak, pillanatok alatt telnek el az órák, napok.

De mindkettőtök számára folyamatosan telik az idő, csak nem egyforma gyorsan. Tehát ha te a saját űrhajódban 20 évet öregszel, akkor az számodra "valódi" 20 év lesz. És a földi szemlélő számára is 20 évnyi változás lesz rajtad, azzal a különbséggel, hogy te már nem azzal a földi szemlélővel fogsz találkozni, mint aki először megvizsgált. Hanem mondjuk az ükunokájával... ;)

2011. aug. 15. 18:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/25 anonim válasza:
Már utaztak valaha időben? Am én ezt a jövőbe utazást azért kétlem mert az még nem történt meg. Hacsak nem ahol mi vagyunk az a múlt...
2011. aug. 15. 18:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/25 anonim ***** válasza:
Nem történt meg? :D Napi szinten kell a bolygónk körül keringő műholdak óráit szinkronizálni ez miatt...
2011. aug. 15. 19:05
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!