Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Miért nem egyformán ügyesek a...

Miért nem egyformán ügyesek a kezeink?

Figyelt kérdés
Miért alakult úgy, hogy legtöbbünknél valamelyik kezünk ügyesebb a másiknál?

2012. ápr. 14. 13:53
 1/7 anonim ***** válasza:
0%

Mert a két kezünk másra képes.


Általában a jobb kéz a pontosabb, kifinomultabb munkákra képes, míg a bal kéz az erőteljesebb, fizikailag megerőltetőbb munkát végzi.


És erre azért volt szükség, mert így csapott le az ősember a mamutra (meg hát általában a vadászat során) fontos, hogy az egyik kéz irányítson, a másik erőt fejtsen ki.

2012. ápr. 14. 14:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Szerintem teljesen törvényszerű, hogy az egyik kezed ügyesebb legyen a másiknál. A genetika csak másodlagos. Biztos hatással van a genetika is arra hogy jobb vagy bal kezes leszel (nem csak a kultúra). De annak az oka, hogy az egyik kezed ügyesebb lesz mint a másik, szerintem az, hogy minél többet gyakorolsz, annál ügyesebb leszel. Ha sok időt töltesz azzal, hogy a jobb kéz mindenféle precíziós műveleteket (pl írás) hajtson végre, akkor egyre ügyesebben tud írni. Megcsinálhatnád, hogy a bal kézzel is ugyanannyit gyakorolsz, de akkor kétszer annyi időre volna szükséged, vagy fele annyira lennél ügyes. Hiszen hiába van két közepesen ügyes kezed, két kézzel egyszerre nem írhatsz, az ügyességük nem adódik össze. De persze ezt nem gondolod át, ez csak jön természetesen. Ha leülsz hegeszteni (és még sose hegesztettél előtte), akkor is a jobb kezedet fogod használni, mert írni már olyan szépen tud, a hegesztés se lesz neki nehéz feladat. Tehát szép lassan kialakul a jobb és a bal kéz szerepe.


Egyébként ez nem azt jelenti, hogy a jobb kéz "jobb", vagy mindenben ügyesebb, mint a bal. Szoktam gitározgatni, és egyszer kipróbáltam poénból hogy balkezes gitáron hogy megy a játék. Alap esetben jobb kézzel pengetek és ballal fogom le a bundokat. Viszont a bal kezes gitáron ez pont fordítva van, és nemcsak a bal kezem ügyetlenkedett, hanem a jobb se tudta normálisan lefogni a húrokat.


(Btw bal kezes emberek sokszor tanulnak meg jobb kezes gitáron játszani, és ugyanolyan ügyesek mint a jobb kezesek, hiába az "ügyetlenebb" kezükkel pengetnek)


Tehát a jobb és a bal kéz egyszerűen másra specializálódtak, persze a jobb kezeseknél a jobb kézzel valószínűleg több agysejt foglalkozik.

2012. ápr. 14. 14:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:

2. Most akkor mit is mondasz? :) Szerinted nem úgy születünk, hogy ügyesebb valamelyik kezünk, hanem gyerekkorunkban alakul ki? Ezzel vitatkoznék.


Viszont van igazság abban, amit mondasz, mert például autóvezetés közben is meg lehet figyelni, hogy a jobb láb a gáz, meg a fék kezelésében ügyesebb, a bal viszont jobban kezeli a kuplungot. Próbáltam már bal lábbal fékezni, és nagyon rossz volt. De jobb lábbal sem megy úgy a kuplung kezelése. De ezt külön kell választani a születéstől kezdődő ügyességkülönbségtől.

2012. ápr. 14. 14:40
 4/7 anonim ***** válasza:

van a genetika, kultúra, és a törvényszerűség/logika/célszerűség nemtudom minek nevezzem.


a genetikának valami beleszólása biztos van abba, hogy több a jobbkezes ember, mint a bal, én sem hiszem, hogy ez kizárólag a kultúra műve. De a kultúra is befolyásolhatja ezt (vannak szülők, akik jobb kézre szoktatják a gyereküket, ha látják hogy bal kézzel próbálna a dolgok után nyúlni). Most hogy mondod az autóvezetést: minden ember a jobb lábával nyomja a gázpedált, pedig genetikailag lehet hogy van olyan ember, aki inkább bal lábas volna. (Pl magasugróknál talán van ilyen jobb-bal lábasság)


viszont annak az oka, hogy az egyik kezünk ügyesebb mint a másik, elsősorban a törvényszerűség/logika/célszerűség, tehát az, hogy ha van két szinte ugyanolyan kezed, akkor érdemes az egyiket precíziós célokra kiképezni, meg ügyessé tenni, sok agysejtet hozzárendelni, a másikat pedig támogatóként, segítőként használni.

Egy durva példával élve: van két ugyanolyan ember, akiknek a feladata egész életükben az lesz, hogy kivágják a fát valahol, aztán jó messzire elszállítsák autóval. Egy idő után nyilvánvalóan az egyik lesz a favágó, aki megerősödik, megügyesedik, a másik pedig a szállító, aki autókázik, persze ő is ügyes meg erős lesz, de ő autókázni tud majd jobban, meg a fákat felpakolni, nem odacsapni nekik.

2012. ápr. 14. 15:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

Bocsi a duplaposztért, most látom hogy tényleg van min vitatkoznunk:


"Szerinted nem úgy születünk, hogy ügyesebb valamelyik kezünk, hanem gyerekkorunkban alakul ki? Ezzel vitatkoznék."


Anyám azt mondta, hogy én kiskoromban mindenért a bal kezemmel nyúltam, és azt hitte, hogy bal kezes leszek, de nem akarta rám erőltetni a jobbkezességet. Egy idő után azonban mégis átálltam a jobb kézre.


Születésünkkor mind2 kezünk ügyetlen, ezen nincs mit vitázni szerintem. Az agy egy nagyon rugalmas, alkalmazkodó szerv, külső ingerek nélkül, csupán genetikával viszont képtelen fejlődésre. Születésünk után alakul ki az, hogy az egyik kéz nagyobb mértékben kezd el ügyesedni, mint a másik. Egy idő után a folyamat öngerjesztővé válik: mivel az egyik kezünk ügyesebb mint a másik, ezért mindenért az ügyesebb kézzel fogunk nyúlni: még jobban fejlődni kezd.

Az, hogy a jobb kéz az, amelyik elnyeri ezt a szerepet, elsősorban szerintem is genetikai, és csak másodsorban kulturális.


De egy olyan világban, ahol nem lenne szükség specializált jobb kézre (pl nem lenne írás, satöbbi), valószínűleg kis különbség volna a jobb, és a bal kéz ügyessége között.

2012. ápr. 14. 15:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

Jah így már értem. Valóban, ez így tűnik logikusnak, ahogy leírtad. Köszönöm szépen a részletes okfejtést!


Én azt gondoltam, hogy ez már a születéskor eldől. Ennél azért lényegesen összetettebb a kérdés, ahogy te is rávilágítottál.

2012. ápr. 14. 16:10
 7/7 Vree ***** válasza:

Agyféltekéket senki sem említette? :D A tested jobb felét a bal agyféltekéd irányítja, a bal felét pedig a jobb (tehát az átelleneset mint amin található). A két agyfélteke pedig szintén össze van kötve, így tudják összehangolni a test mozgását. Furcsa, de igaz.


Ami még furcsább, hogy az ismereteket mindkét fél vagy magába kódolja, vagy a másikból emeli át. Tehát az egyik agyfélteke lehet fejletteb valamiben mint a másik, még ha ez neked nem is tűnik fel. Van olyan hipotézis ami szerint az egyik oldalon a kéz szem stb. összehangolása (amiket mind csak az egyik agyfélteke irányít, pl. a jobb félteke a bal kezeddel ír, a bal szemeddel lát stb.) olyasmi amit a két félteke nem tud átadni egymásnak (energiatakarékosságból, bonyolultságból vagy valami hasonló miatt - vagy azért mert az "írástudás" mint terület túl bonyolult ezért az egyik agyfél szokta csak eltárolni).


Amúgy érdemes megjegyezni hogy bár mindkét agyfél képes minden feladatra hagyományosan bizonyos feladatokat az egyik fél szokott tárolni, pl a zenét és a képfelismerést többnyire a jobb, míg a logikát és a nyelveket inkább a bal. (Legalábbis az agyi lokalpzáció elmélet szerint. [link]


A fizikai erő is belejátszik. Ha elsődlegesen az egyik karodat használod, akkor az izom tekintetében is fejlettebb lesz.

2012. ápr. 14. 17:44
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!