Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Miért nem használjuk a vezeték...

Miért nem használjuk a vezeték nélküli áram továbbítást?

Figyelt kérdés

2012. dec. 22. 22:45
1 2 3 4 5
 41/48 anonim ***** válasza:

Figyelj balu1 nem akarlak kioktatni meg semmi ilyen de ki kell javítsalak mert ez bizony rossz.


"Akár az 50 Hz-es frekvencia is lehet extra hosszúságú rádió hullám,"


Amíg a távvezetékben halad két város közt mint elektron vagy lyuk akkor ez a mechanikai hullám a vezeték körül kelt egy sin50Hz elektromágneses teret aminek az elhatása jelentéktelen kb 1m ,finom műszerekkel biztosan 50m re is észlelhető de berendezésekre nincs hatással.

Amikor ezt a sin50Hz áramot egy 2000kW os antennába préseled bele tehát egy olyan fémrúdba aminek a csillapítása nagyobb mint a távvezeték akkor az fog történni hogy egyrészt megint lesz egy 50Hz elektromágneses tered , másrészt az antenna protonjai a mechanikus gerjesztés hatására ,mivel az atom magasabb energiaszintre lép , fotonokat fognak emittálni magából.A fotonok pont annyi energiát fognak kivinni a fémrúdból amennyit te a 2MW os 50Hz generátoroddal lent betápláltál a rendszerbe.

Így kapunk egy sin50hz fotonhullámot ami fénysebességgel terjed és pl a mélytengeri tengeralattjárók is látják ,régebben használták a háborúban mivel senki nem gyanakodott ilyen rádiócsatornára.Igaz olyan rohadt pici az adatátvitele hogy egy sms 5perc alatt menne át rajta.

Amikor veszed a fényjelet ugyan ez a fenti történet játszódik le csak fordítva .A foton belemegy a protonba és áramot kelt stb stb..


"ha elektrosztatikus és elektromágneses térként sugározzuk le"


Elektrosztatikus sugárzásról még nem hallottam ,ha elektromosan töltöd a teret az előbb utóbb egy villámcsapás formájában kisül.

Elektromágneses sugárzás legismertebb formája az indukciós töltő ,és a roncstelepen a vas felemelésére a daru ezek jellemzői hogy a sugárzás ereje szinte négyzetesen csökken a távolsággal.


Ezért ugyan elképzelhető hogy a hálózati búgóvezeték hanghatásába belejátszik az elektromágneses tér amikor mellé raksz egy mikrofont de ugyan ezt a jelenséget leplezi le az is ha már 10cm re eltávolítod alig búg ,azaz a búgást nem a fotonszórás keltette hanem az indukció.


Bizonyítás: csupasz áram alatt lévő vezeték a szobában és egy tekercses mikrofon.A búgás hangja sokáig végtelen kicsi,azután hirtelen az egekbe szökik a mikrofon lineáris közelítése közben.


Magyarázat: a szoba másik végén csak a parányi fotonszórást hallotta a miki ,de közeledve hirtelen belekerült az elektromágneses térbe ,azaz indukciós áram hallatszott.


értyük?::)

2013. jan. 1. 00:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 42/48 anonim ***** válasza:

..nem, nem veszem kioktatásank, végülis azért van ez a felület, hogy véleményt váltsunk. Most kicsit bele mélyedtünk. :-)


"Amíg a távvezetékben halad két város közt mint elektron vagy lyuk akkor ez a mechanikai hullám a vezeték körül kelt egy sin50Hz elektromágneses teret aminek az elhatása jelentéktelen kb 1m ,finom műszerekkel biztosan 50m re is észlelhető de berendezésekre nincs hatással."

Ezt érthetem úgy, hogy akkor nem tartod az elektromágneses hullámsáv egyik végéhez tartozónak az 50 Hz-es vezeték távolba hatását? Mert ha igen, akkor rendben is van ez a része.



"Elektrosztatikus sugárzásról még nem hallottam"

Akkor úgy írom, hogy elektromos erőtér távolba hatása, ami a közeli vezetőkben a kondenzátor elv alapján feszültség változást hoz létre.


Azt biztosan tudod, hogy egy antennának nem csak elektromágneses tere van, hanem elektromos térerőt is sugároz. Ezt az elektrostatikus hatáshoz lehet leginkább hasonlítani, mert végülis az és a polaritása követi a megtápláló jel váltakozását. Ez 90 fokkal tolódik el a mágneses tértől. Így már biztosan ismerős.


"Ezért ugyan elképzelhető hogy a hálózati búgóvezeték hanghatásába belejátszik az elektromágneses tér"

A jelenséghez az is elég, ha az ujjammal megközelítem a nagy impedanciájú erősítő bemenetet. Az ujj közelítésével arányosan erősödik a zúgás. Nincs a bemenetre csatlakoztatva vezeték vagy mikrofon. Nem is kell ehhez megérintenem.


"Magyarázat: a szoba másik végén csak a parányi fotonszórást hallotta a..."


Na de miféle optikai jelről beszélsz?

..mert ugye a foton optikailag észlelhető valami, a természeténél fogva, a definíció szerint.

Azt érzékelnénk optikai eszközökkel ha lenne!


Ezt tényleg nem tudom honnan vetted.

Valaki megtréfált vele valamikor április 1.-én?


Legfeljebb virtuáis, vagyis képzeletbeli "fotonról" lehet szó, ami a fantáziánkban helyettesít valamit, amit nem tudunk pontosan meghatározni, viszont a látható hullámhossz tartományban kb így lehet felfogni, körülírni a fotont (már ha lehet). De ez attól még nem foton mert nem abban a sávban jön létre, amit láthatunk.


"értyük?::)"

..hát ti biztosan értitek, de

más nem hiszem, hogy így értené. :)

2013. jan. 1. 01:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 43/48 anonim ***** válasza:

Jó akkor válaszolok mert nem értyük:)


"kkor nem tartod az elektromágneses hullámsáv egyik végéhez tartozónak az 50 Hz-es vezeték távolba hatását?"


Az TEM hullám egész egyszerűen nem hat távolabb a vezeték környezetétől, és baromi gyenge.Ha egy főzőlapot veszel abban is rengeteg meneten van feltekerve a drót hogy nagyobb legyen az induktivitás,persze a főzőlap munkája is nagyobb lesz ,több W os lesz.Az hogy 50Hz en rángatod benne az elektronokat vagy 500 THz en ,nem változtatja meg a fizika törvényeit.Csupán az fog történni hogy a vezetékednek a hatásfoka pl 50Hz en 80% ,1KHz en 30% és pl 10KHz en 1% lesz. Ettől még ezeken a frekvenciákon is lövi ki a fotonokat a tekercs csak a szem karakterisztikájából nem érzékeled.

Biztosan hallottál már arról hogy a vezetőkben baromi lassan halad az elektron ,igazából a vezeték felületén halad gyorsabban az "áram" de a fénysebességet soha nem éri el.

Pontosan ez az egyik rákfenéje az emberiségnek, ezért hallhatod hogy mekkora felfedezés amikor olyan ledeket fejlesztenek amik nem 5% hatásfokkal keltenek látható fényt (pl izzószál) hanem 60%, bár nemtom pontosan most hol tartunk.


Ebből következik hogy miért hívjuk rádióhullámoknak a látható fénynél kisebb frekvenciákat. Egyszerűen azért mert lehetetlen egy rézrúdban 500THz el mozgatni a részecskéket ami a sárga fénynek felelne meg.Az igaz hogy felgerjesztheted az antennát 500THz foton emittálására egy alacsonyabb frekvenciával és kellő amplitudóval ,csakhogy ez nem egy értelmes jel lesz hanem annak a fénye ahogy elolvad az antenna és lefolyik rá az emberekre:).

Ezt a jelenséget úgy hívjuk hogy izzólámpa, ott is 50Hz nagy amplitudóval állítunk elő százTHz eket ,ezért olyan sz@r a hatásfoka mert 95% a bevitt munkának az 50Hz fotonszórásra és indukcióra mutat .Ha koordináta rendszerben ábrázolnád az égő valós fotonspektrumát akkor az nem görbül le infra után hanem egész lemegy 50Hz ig. Csakhogy az iparban szinkép spektrumokra vannak kiélezve a mérőműszerek ,ezért hiheted azt hogy infra után megáll az égő kibocsájtása ,pedig egy nagy francot ,csak ott kezdődik el hisz 95% ott van a rádióhullámoknak tituált sávban.



"Na de miféle optikai jelről beszélsz?

..mert ugye a foton optikailag észlelhető valami, a természeténél fogva, a definíció szerint.

Azt érzékelnénk optikai eszközökkel ha lenne! "


Mutatok neked optikai eszközt , úgy hívják parabola antenna.

Az egy homorú tükör aminek a fókusz pontjába kell beállítani a vevőfejt.A műhold rávilágít egy szögben és ez összegyűjti egy pontba mintha csak egy gyerek játszana a nagyítóval a napon.

Másik pl az antennák előtt látható rács .Ezek nem mások mint polár szűrők ,ugyan úgy működnek mint a polár napszemüveged.


"egy antennának nem csak elektromágneses tere van, hanem elektromos térerőt is sugároz."


Persze ahol feszültség van ott lehet elektrosztatikus térerősséggel is jellemezni a tered ,csakhogy ez az antenna anyagában ficánkoló elektrontöbblet térereje ,nem pedig a protonból kiszórt foton térereje (mivel ilyenje nincs is de tömege sincs) tehát nem mond ellent annak a ténynek hogy fotonok közvetítik le két atom között a mechanikai hullámot .


Nem kell elektrosztatikus mezőkkel magyarázni a 90°ot vagy a polarizációt.

Magában a fotonszórásban mint mechanikai hullámban benne van a magyarázat.A polarizáció is benne van mert te mikor polarizálsz ,semmi mást nem teszel mint kiszűröd azaz elnyeleted a szűrő anyagában azokat a fotonokat (összeségében azt a hullámot) ami nem a szűrő síkjának megfelelő térsíkban rajzolná ki a hullámot a vevő oldalán.Lézereknél eleve van hogy azonos síkokban emmitálódnak ki a fotonok ezért nincs szükség szűrőre .


A 90°os elektromágneses jelenség megértése baromi egyszerű .

Nem kell hozzá bevezetni elektrosztatikát.

Képzeld el hogy a meglévő elektromágneses hullámodat egy hangszóróra viszed indukcióval, utána szembe ráállítasz egy másik hangfalat pl 3m re és oszcilloszkópon nézed az erősített jelet ami kijön a hangfaladból.Azt fogod látni hogy ugyan az a 90°két komponensű hullámjelenséged megy a szkóp monitorján .

De hisz ez lehetetlen mondhatnád mivel szépen megtanították hogy a hangrezgés egy longitudinális hullám ami egy komponensű és nincs eltologatva a levegőben még 90°ra.


Az az igazság hogy végig egy hullámról beszéltünk még a fénynél is és a 90°os másik hullám ott sem volt . Ez csak a vezetőben létezik és úgy értelmezhető amikor irányt vált az áram . Hanghullám esetén amikor a sűrűsödő légréteg átvált ritkuló légrétegbe.

Tehát egy db sinus hullám tartalmazza a későbbi eltolt hullámkomponenseket.Fény esetén a polarizációt is.


A mikrofonos kísérlet nem áprilisi tréfa ,talán egy kicsit eltúlzott ,lehet hogy nem is hallja a fotonokat ,ezért írtam hogy parányi de labor körülmények közt ez nem kérdés.


Na most már érted:)

2013. jan. 1. 15:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 44/48 anonim ***** válasza:

Nézd csak ebből megértheted hogy hibásan miért hiszik azt hogy két hullám van eltolva.


Ha játszogatsz vele kapcsold be az elektromos mező mutatását és a zöld nyilak mutatják a másik hullámot.


De ez a szimuláció ugyanakkor jól be is csap mert azt gondolod hogy szükség van két hullámra a térben .

Itt láthatod ha figyelsz hogy a zöld nyilakból álló hullám az áram fordulását mutatja míg a piros az elektron max sebességét. Illetve most a hullám csúcsokról beszéltem.


Igazából ez virtuálisan van ott a térben , mivel sem mágneses sem elektromos tér nincs ott .

Ha nem hiszed próbálj meg egy fénysugarat vagy rádióhullámot ha neked úgy jobban tetszik, elektromágneses térrel eltéríteni.

Ugye nem kell magyarázni hogy a szemüveg anyaga szigetelő ,mégis azt tanítják hogy a fény elektromágneses hullám de akkor hogy is van ez , és miért működik a szemüveg? :D (költői)


[link]

2013. jan. 1. 16:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 45/48 anonim válasza:

Végigolvasva az egészet megállapítható, hogy a kérdező egy barom.

Amúgy a japánok kísérleteznek nagy energiamennyiség vezeték nélküli továbbításával és mostanában elég jó eredményeket érnek el, de még mindig nem elég jókat.

Ők az űrből szeretnék leküldeni az elektromos áramot.

2013. jan. 2. 09:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 46/48 anonim ***** válasza:

A villamos áram, vezeték nélkül nem létezik! A villamos áramot a vezeték két pontja közötti feszültségkülönbség hozza létre.

A teljesítmény átvitelt vezeték nélkül arra értette(Tesla), hogy olyan jeleket küldjön a térbe amit a másik oldalon, a tér bármely pontján értelmezni lehessen. Tesla csak a kezdetet mutatta meg, emezt már oly annyira alkalmazzuk, "használjuk" hogy mindennapi szükségletünk lett. A XXI. századi ember már nem is tud élni nélküle. Tesla után sokat fejlődött a rendszer, és már nem teljesítményátvitelről beszélünk, hanem rádióhullámokról.

Tudom, az ifjabbaknak furán hangzik ez, de a kérdező nagyon félreértette amit olvasott, és az olvasott válaszokból ítélve nincs egyedül!

2013. jan. 2. 15:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 47/48 anonim válasza:
azért mert nagy veszteség lenne a "nagy kutyáknak"
2013. jan. 11. 20:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 48/48 A kérdező kommentje:

"Végigolvasva az egészet megállapítható, hogy a kérdező egy barom. "


Lol, miért lennék barom? Azért, mert érdeklődésből feltettem egy kérdést?

2013. jan. 11. 20:58
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!