Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Ian Stecenson munkai mennyire...

Ian Stecenson munkai mennyire bizonyitjak a reinkarnaciot?

Figyelt kérdés

Olvasta mar valaki a muveit?

Bizonyitotta van valaki, hogy az elemezett esetei nem hihetoek? a 2500 esetbol mennyi nem hiheto es miert?

Inkabb azok valaszat varom akik szerint nem meggyozo.

Elore is kosz.


2013. jan. 5. 18:30
 1/6 A kérdező kommentje:
Elnezest, Ian Stevenson...
2013. jan. 5. 18:31
 2/6 2xSü ***** válasza:

A műveit nem olvastam, csak rövid összefoglalásokat róla, így csak általánosságban tudok beszélni.


Tudományosan akkor ismernek el valamit, ha azt több különböző, egymástól független kutatás is igazolja, valamint olyan módszertani metódusokat használ, ami kizárja a manipuláció lehetőségét. Egyetlen kutatás azért nem bizonyító erejű – főleg ilyen esetben –, mert nem zárható ki, hogy maga a kutató nem tudatosan, vagy akár tudatosan is manipulálja a kutatás tárgyát, tényeket torzít el, vagy hamisít. Volt már ilyenre eset nem egyszer, tehát ezért kell különböző kutatásoknak is igazolni egyelőre magának a jelenségnek a létezését.


Persze elég nehéz olyan módszertant kidolgozni, ami kétséget kizárólag lehetetlenné teszi, hogy pl. a kutató „megvegyen” tanúkat. Nem lehet több százezer családot bekamerázni, hogy hátha valamelyikben történik egy ilyen eset. Viszont ha sok felülről indított kutatás esetén – ahol nem egy ember hite indítja el a kutatást –, biztos van egy olyan adatmennyiség, amit hivatalosan is el kell ismerni.

2013. jan. 5. 23:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

Igen. Viszont abban az esetben, ha pl. ez az ember nem manipulalja a dolgokat, hanem mondjuk egy kicsit naiv, mert nekem nem ugy tunik, lehetseges pl., hogy az "elemzett" szemelyek sajat hitukbol indulva akarva, vagy akaratlanul vertek at ot.(pl. olvastam olyasmit, hogy valaki kicsit utannanezett a dolgoknak, megnezett 1111 esetet es abbol csak 11 esetben nem volt valoszinusitheto az, hogy azelott nem volt semmifele kapcsolat a csaladok kozott.)


Valamint van nehany dolog, ami miatt egyertelmu, hogy nagyon naiv...

2013. jan. 6. 11:46
 4/6 2xSü ***** válasza:
#3: Mivel nem olvastam, konkrétumokat megint nem tudok mondani. Végül is amit mondasz annyit jelent, hogy nem 1111 esetet lehet tovább vizsgálni, hanem csak 11 esetet, de a 11 esetet nem feltétlenül lehet kidobni a 1100 esettel együtt. A reinkarnációt más téren is kutatják – regressziós hipnózis –, szóval a téma érdekes, érdemes is kutatni, függetlenül attól, hogy mit kapunk végeredményül.
2013. jan. 6. 12:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:

Azt nem irtam le, hogy a maradek 11-bol 7 egyaltalan nem bizonyult meggyozonek, a maradek 4-el meg nem tudom mit tudtak kezdeni. A hipnozisos dologhoz meg csak annyit szeretnek hozzafuzni, hogy azt a hipnotizalo szemely is erossen befolyasolhatja.


De a valaszaidat nagyon koszonom!

2013. jan. 6. 13:26
 6/6 2xSü ***** válasza:

#5: A hipnozisos dologhoz meg csak annyit szeretnek hozzafuzni, hogy azt a hipnotizalo szemely is erossen befolyasolhatja.


Pont ezért nem áll meg egzaktul a dolog, ezért vitatható, hogy mennyire valós jelenséget tükröznek a megfigyelések. Bár vannak olyan elemzések, ami más szempontból megerősítik ezeket a megfigyeléseket, pl. az előző életben betöltött társadalmi rang megegyezik a kor történelmi statisztikájával, stb… Meg persze vannak elemzések, amik pont az ellenkezőjét hozzák ki. Szóval teljesen korrekt képet nem tudunk ebből sem alkotni, maximum prekoncepciókból tudjuk megítélni a dolgot és általában ezt is tesszük jobb híján. (Ki miben hisz ugye.)


De korántsem lehet azt mondani, hogy a kérdés eldöntött, legalábbis ismereteim szerint. Persze attól függően, hogy hogyan képzeljük el a reinkarnációt, hogy mi történik látszólagosan, aszerint lehet azt mondani, hogy falszifikálható, vagy nem falszifikálható az egész kérdéskör. De a falszifikálható elméleteket illik megnyugtatóan alapos kísérletekkel alátámasztani. Csak hát ez nem egy praktikus kutatási téma, nem lehet vele pénzt keresni, tehát maximum néhány megszállott kutatja a témát, ők meg nem feltétlenül mentesek a prekoncepcióktól. Pont ezért kell nagyon szigorúan venni a módszertani kérdéskört. Ian Stevenson ebből a szempontból korrekten jár el, amikor azt mondja, hogy ezek nem bizonyítékok, hanem csak összegyűjtött adatok, amik további elemzések, kutatások tárgyai lehetnek. Ez szerintem korrekten írja le a kutatásának jelentőségét, megítélését.

2013. jan. 6. 13:52
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!