Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Mi ez az Antimatter/ Antianyag?

Mi ez az Antimatter/ Antianyag?

Figyelt kérdés

[link]


Itt a legalsó elem az, és ez a világ legdrágább anyaga. Google-n utánaolvastam de nem nagoyn értem ezen a tudományos nyelven. Valaki eltudná magyarazni egy laikus számára?



2013. márc. 23. 15:14
 1/6 anonim ***** válasza:
63%
Ezek a netes érdekességlisták igen csalósak (kb. olyan szagú, mint hogy Amerikában ebben meg abban az államban ezt meg azt tilos...). P. azt írja, hogy egy gramm meth 100$, viszont egyrészt szerintem olcsóbb, plusz most eladási vagy előáállítási költséget nézünk? Mert antianyagot nem hinném, hogy sokat árulnának (most komolyan, mit csinálnának vele, meg egyáltalán hol tárolnák), tehát ha az előállítási költségét nézik. De a kettő eléggé más sok anyagnál...
2013. márc. 23. 15:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%
az antianyag az anyag ellentéte, ha érintkezik vele, mindkettő megsemmisül
2013. márc. 23. 15:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%
A #1 válaszírónak mindenben igaza van, csak épp az antianyag mivoltát nem magyarázza. Mint tudjuk, világunkat atomok építik fel. Az atomok pedig protonokból (p+), neutronokból(n0) és elektronokból (e-) állnak. Az, hogy melyikből mennyi van, meghatározza az atom kémiáját. Például a hidrogén 1 protont és egy elektront tartalmaz, és a víz fő alkotóeleme. A hélium már 2 protont, 2 neutront és 2 elektront tartalmaz, és elég ritka elemnek számít, nem reagál semmivel. Pedig csak az atomot felépítő részecskék darabszámát változtattam. Ezeken a részecskéken kívül azonban számtalan egyéb részecskéről is kimutatták, hogy fontos összetevői az anyagoknak pl. bozonok, kvarkok, fermionok stb, ez most nem lényeges. Ami viszont lényeges, hogy minden ilyen részecskének létezik antirészecskéje, ami éppen úgy viselkedik, mint ő maga, de valamilyen tulajdonságában ellenkezőképpen viselkedik. Ha az anyag találkozik az antianyaggal, megsemmisülnek és energia (pl fény) szabadul fel. Csak egy példát hadd mondjak erre, amit már az orvostudomány is alkalmaz. Az eljárás neve: PET-scan, ami pozitron-emissziós tomográfiát jelent. A pozitron az elektron antirészecskéje, és radioaktív hasadás során keletkezik, mivel olyankor az egész atommag ripityára törik, ezért tudnak felszabadulni olyan részecskék is amik egyébként rendkívül ritkán figyelhetőek meg. A vizsgálandó emberi testet besugározzák a radioaktív bomlástermékkel, aminek tehát van pozitron tartalma is. Az emberi test viszont tele van elektronokkal, mivel minket is atomok építenek fel. Ezért a pozitronok az elektronjainkkal ütközve megsemmisülnek, és energiává alakulnak ami fotonok formájában keletkezik. A PET-felvétel emiatt úgy fog kinézni, mintha ezernyi apró lámpa lenne a testünkben. Az orvosok szó szerint belelátnak a testünkbe. Maga az antianyag ugyanúgy épül fel, mint az anyag, csak épp nem elektronokból, protonokból és neutronokból, hanem antiprotonból, antineutronból és pozitronból. Ha azt kérdezed, mik ezek az antirészecskék és hogy kerülnek a képbe, arra majdhogynem az a helyes válasz, hogy "csak úgy". Ilyen a természet. A részecskék jelenlétét természetesnek vesszük, hiszen minden nap látjuk, sőt mi magunk vagyunk azok. Ugyanilyen természetes az antirészecskék léte is, csak a mi világunk nem abból épül fel. De attól még létezik. Ez olyan, mintha olajat kevernél vízhez, utána pedig szétválasztanád őket. Várunk egy napot, majd ezt mondjuk a vízmolekuláknak: "Tudtátok hogy rajtunk kívül léteznek még olajmolekulák is?" Egyik vízmolekula se fogja elhinni, mert nem azt szokták meg. Pedig nekünk embereknek a világ legtermészetesebb dolga, hogy a szétválasztott elegy egyik fele víz, a másik olaj. Ugyanígy lehet hogy létezik egy világ ami antianyagból épül fel. Na, egy ilyen helyen az elektronokat lehetne orvosi célra használni. Ha pedig összekevernénk egy-egy evőkanálnyit a két világból, minden idők leghatalmasabb robbanásának lehetnénk szemtanúi.
2013. márc. 23. 16:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
Hát kedves utolsó, Komolyan mondom nagyon jól megértetted velem már amennyire ezt meg lehet és nagyon szépen köszönöm. Bár csak ilyen tanárok tanítanának az iskolákban, vagy ilyen szinten magyaráznának, ahogy most te. Még egyszer köszönöm! :)
2013. márc. 23. 17:02
 5/6 anonim ***** válasza:

A neutron nak semlege s elvileg a tőltése hogy lehet anti részecskéje ?

Amugy az antianyag a legintenziveb energia forás mert ahogy megsemisul az anyagal ugy a ketőjuk tőmegének meg egyező energia szabadul fel ugy kb gramonként egy hirosimai bomba energiája. E=m*c^2 ahol az m =antianyag +normálanyag tőmege kg ban a c = fénysebeség vagyis 300 000 000 m/s.

2013. márc. 24. 08:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
0%
a cern az "antianyag-gyár", ahol antihidrogéneket elő tudnak állítani, és meglehetősen drága a folyamat. Elég ennyit tudni erről a képről a laikusoknak, nem olvastam el az előző kommenteket, de úgy vélem annyi közük van az antianyaghoz, mint az összes többi kommentnek ezen az oldalon, ami ennek a megmagyarázására irányult. Nem lehet beszélni ilyenről, ha valaki nem ásta bele magát elég mélyen a csoportelméletbe és a kvantumszíndinamikába (ami kb ugyanaz)
2013. márc. 24. 19:36
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!