Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Lehetséges-e nyelv nélkül...

Lehetséges-e nyelv nélkül gondolkodni? Vagy a nyelv határozza meg, hogy miként gondolkodunk?

Figyelt kérdés
Gondolok itt például egy kisgyerekre. Ő még nem tudja a nyelvet használni, mégis bizonyos szabályokat tud magában kialakítani. Vajon tud gondolkodni?
2009. szept. 26. 15:27
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
93%

Ezen nyelvészek, pszichológusok és egyéb szakemberek már nagyon régóta gondolkodnak. :) Amennyire én tudom, még nem jutottak egyértelmű eredményre, érvelnek emellett is, amellett is. De ha nagyon érdekel a téma, szerintem akármelyik könyvtárban tudnak szakirodalmat ajánlani az erről folyó vitákról és a különféle elméletekről.


Egyébként a legvalószínűbb, hogy a gondolkodás és a nyelv kölcsönösen meghatározza egymást. Természetesen a még beszédképelen kisgyerek is érzékeli a környezetét, és az állatok is, pedig ők sem használnak nyelvet. Azonban a köznyelvi értelemben való gondolkodásnak lényegi eleme, hogy a gondolatainkat szavakba öntjük.


Sok sikert mindenesetre a dolog kiderítéséhez, ha sikerül, talán még valami tudományos díjat is nyerhetsz érte! ;)

2009. szept. 26. 15:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 Neszivass válasza:
92%

A nyelv nélkül élők (állatok, kisbaba) ösztönösen cselekednek. Kommunikációjuk a többi érzékszervükre épül: érintenek-éreznek, hangot adnak ki - hallanak, stb.

Nem kell tudniuk hozzá beszélni, ill. szavakkal gondolkodni.

2009. szept. 26. 15:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
90%

Ezen én mennyit gondolkodtam (:D).

Úgy tudom, minden ember gondolkodik. De a kisbabák pl. hogyan? Ha beszélni sem tudnak? A gondolat a kimondatlan szó, a nyelv. Tehát elvileg nem tudnak gondolkodni, gyakorlatilag meg tudnak, álmodnak is. Az álmot meg megértem, a kívülről bejött hatásokat dolgozza fel nyelvtudás és beszéd nélkül. De a gondolkodás... Képtelen vagyok rájönni, komolyan. Pedig rengeteget gondolkodtam. A piciken néha szinte látszik is, ahogy kattognak magukban, meg aztán, ha tudnak tanulni (az összes külső inger tanulás még neki, ki anya, ki apa, stb), akkor nyilván gondolkodni is tudnak. Muszáj tudniuk. De hogyan?

Ha jutsz valamire, kérlek oszd meg velem. :D

2009. szept. 26. 16:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 A kérdező kommentje:

Eddig még nem jutottam semmire azért is írtam ide:) a második válaszolónak: a gondolkodás és az ösztön két különböző dolog.

várok még válaszokat:)

2009. szept. 26. 18:57
 5/15 anonim ***** válasza:
100%
Ezen még nem gondolkodtam, de kapásból eszembe jutottak a matek feladatok......ha ránézel egy feladatra, és észreveszed, hogy milyen összefüggéseket használva oldhatod meg, ahhoz nem kel a számok/műveletek nevét tudnod/ismételgetned....... 1 érv a Lehet mellett :)
2009. szept. 26. 19:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
77%
A kisbabák is gondolkodnak (szerintem). És eleinte még csak nem is értik a nyelvet, mégis pl. addig nyávognak, amíg fel nem vesszük őket. Tehát gondolkodnak, nyelv nélkül.
2009. szept. 26. 19:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
100%

Lehetségesnek tartom.A csecsemő még ösztönösen maozgatja a kezét-lábát.Talán még az is ösztönös,hogy az anyjára mosolyog.Egy gyerek beszélni kb.1,5 éves kora után kezd.Ha meggondoljuk,hogy a tárgyakat,a szüleit tapasztalat ótján ismeri meg,és tanulja meg a nevüket,de az elvont fogalmakat is megtanulja pár év alatt,akkor valahol gondolkodnia is kell,mielőtt szavakba tudná foglalni a gondolatait.

A gyerekeimnél és az unokáimnál is azt tapasztaltam,hogy már 2-3 hónapos korban nem csak az érdekelte,ha szóltak hozzá vagy énekeltek neki,de pl.ha nem akart aludn i és az anyja kicsit erélyesebben mondta neki,hogy aludj,a legtöbbször valóban elaludt.Ekkor pedig még nem érthette az alvás fogalmát.

Ez természetesen nem bizonyíték semmire.

2009. szept. 26. 19:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:
77%

Persze kérdés az is, hogy mit tartunk nyelvnek? Monnyuk ha egy zeneszerző kom-

ponál, egy matematikus problémát old meg, bizonyos értelemben "nyelvet" hasz-

nál? Az eredményt nem is lehet sokszor szavakban megfogalmazni.

2009. szept. 26. 21:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
91%
Én arra gondolta, hogy lehet hogy (maradjunk a babánál) elképzeli, hogy megtesz valamit, majd arra lesz valami reagálás.. tehát csak elképzelte az egészet.. +1 tehát tőlem :)
2009. szept. 26. 21:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:
83%
utolsó vok *tegyük fel hogy van annyi esze :D de nyilván van
2009. szept. 26. 21:43
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!