Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » A fiatal kori élmények meghatá...

A fiatal kori élmények meghatározzák az ember agyának fejlődését, mennyire lesz (lehet) sikeres, boldog, jó kisugárzású?

Figyelt kérdés

2) Orbitofrontális kéreg – a prefrontális kéregnek (homloklebeny) az alsó része az orbitofrontális kéreg. Ez kulcsszerepet játszik az érzelmi életben, a fenti egyszerű érzelmi reakciókat finomítja, lehetővé teszi, hogy azok sokkal árnyaltabbak legyenek (ne csak félelem/harag versus nyugalom létezzen, hanem bűntudat, meghatottság, satöbbi). Ahhoz, hogy képesek legyünk az empátiára és a mentalizációra (mások érzéseinek, gondolatainak megértése), szép kifejlett orbitofrontális kéreggel kell rendelkeznünk. Ez az agyterület szinte teljes egészében a születést követően kezd el kifejlődni, 0-3 éves korig fejlődik, és kifejlődése tapasztalatfüggő. A társas tapasztalatoktól függ. Izolált, elhagyatott csecsemőnek nem fejlődik ki normális orbitofrontális kérge. A jobb orbitofrontális kéreg fejlődik először és az dominál.

Amikor a csecsemő együtt örül az anyjával vagy apjával, biztonságban, akkor agyában endogén opiátok és dopamin szabadulnak fel. Az endogén opiátok serkentik az idegsejtek növekedését, a dopamin pedig az idegsejtek glükózellátottságát. Azoknak a csecsemőknek, akiket sok kellemes társas élmény ér, ezért jobban fejlődik az agyuk, különösen az orbitofrontális lebenyük: az ottani idegsejteknek több kapcsolata lesz. Új idegsejtkapcsolatok egész életünk során születnek, de azt az iramot, amivel életünk első 2 évében fejlődnek, később már nem érik el.


Tehát 2-3 éves korig szívja magába főleg ezeket a dolgokat a gyerek és ez egész életében hatással lehet rá? Nem igazságtalanság, hogy ez az egész ember későbbi (akár szocializációs, társas, párkapcsolati) viszonyait is teljesen determinálja ebben a fejlődéslélektani szakaszban?


Bocsi, ha ilyeneket olvasok, de ez a szakmám és ,,persze" a nőknél sikertelen vagyok. Sajnos. Ez pedig lehet már akkor kisgyermekkorban eldöntődött. Nem tudom.


2013. okt. 18. 12:05
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
igazságtalanság de sajnos így van. de tudatosan tudsz változtatni. csak nehéz.
2013. okt. 18. 12:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim válasza:
Abszolút meghatározzák. Én is most ilyen helyzetben vagyok... pedig már évek teltek el. Csak sajnos nincs, aki mellett elfelejtsem ezeket.
2013. okt. 18. 12:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
100%

Egyrészt az emberi agy egy roppant rugalmasan működő valami, más területek képesek átvenni funkciókat (ld. pl. stroke-on átesettek).

Másrészt nem annyira az agyi területek fejlődése, mint inkább a korai szocializáció határozza meg az érzelmi életet, és tény, hogy a korai kötődés zavarai nagyon nagy mértékben meghatározzák a személyiséget. Ezek pedig generációról generációra tovább örökített minták (ld. tranzakcióanalízis, sorskönyv, stb.)

Igazságtalanság, vagy nem: ez van. Viszont lehet ellene tenni. A személyiség a későbbi korokban is átstrukturálható (igaz, hosszas és fáradságos "munkával"). Az analízisvezért pszichodinamikus terápiák erre szoltálnak. A kora gyerekkori kóros mintázatokat, a belénk rögzült "kódokat" felül lehet írni. A sorskönyv nem végítélet, viszont ha annak vesszük, akkor ugyanúgy örökítjük tovább a mintázatainkat.

Mindenkinek egyéni döntése, hogy "kiszáll" a mókuskerékből, vagy csinálja tovább úgy, hogy nincs is tudatában. Én a kiszállást választottam.

2013. okt. 18. 12:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
100%
# 1: tudatosan pont nem. Ezek olyan rögzült mintázatok, amiket észre sem veszel. Én is csak a terápia során jöttem rá, hogy basszus, hát miben éltem én? Mekkora hazugsághalmazban! És hogy nem vettem észre? Éveket töltöttem azzal, hogy tudatosan változtassak, és csodálkoztam, hogy miért nem sikerül... hát ezért, mert nem is tudtam, hogy min kéne változtatni. Tudat alatt kell végbemenni a változásoknak, és ÚGY működik! Tényleg! :)
2013. okt. 18. 12:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
100%

# 2: Hibás megközelítés, ugyanis ha mástól várod a megoldást, soha nem fog megoldódni. A gond ezzel az ugyanis, hogy:

1. Az ember tudattalanul olyan társat választ, aki megfelel a rögzült (hibás) mintázatainak. Tehát viheti szépen tovább, ismételgetheti ugyanazokat.

2. Ha hibás kötődési mintázataid vannak (korai kötődés zavara), akkor nem is fogsz tudni biztosan kötődni, még akkor sem, ha lesz melletted olyan, akihez kötődhetnél.

Tehát az alapokat kell megváltoztatni, és ez minőségi változást hoz a kapcsolatokban is (már a kapcsolatok kialakításában is).

2013. okt. 18. 12:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 A kérdező kommentje:
Lehet rajta változtatni, de aki ingerszegény (pl a jó háttér, sok utazás, jutalmazás) környezetben élt olyan szülők mellett, akik magukat és környezetüket is mérgezték, pusztították vagy csak nem tudták megadni az alapvető szükségleteket a gyereknek, azok utódjai nem tudnak majd legtöbbször olyan jól asszimilálódni a társadalom által elvárt normákkal, nem tudnak majd olyan fejlett szociális térhálót kialakítani stb. Ezáltal nem lesznek majd annyira kommunikatívak, sérülékenyebbek lesznek az ingerekre stb. Ez pedig később a párkapcsolatra releváns módon ráteheti a bélyegét. Persze van kivétel, csak nehéz fejleszteni. Nekem nem sikerült, teljes mértékben sikertelen vagyok a lányoknál ez okból, illetve általam nem befolyásolható okok miatt (nem vonzó arcszerkezet). Ez pedig nagyon fáj, hogy szinte már egyiken sem lehet változtatni és szinte minden független tőled. Pl hiába akarsz te tanulni egész nap, ha a szinapszisaid az agyadban nem úgy fejlődtek ki és az ingerületátvivő anyagok nem megfelelő mennyiségben vannak jelen, akkor te nem valószínű, hogy magasan végzett, kalibrált ember leszel. Stb. Persze ki lehet belőle törni, de ahhoz óriási akaraterő és tűrőképesség szükséges, ami persze mondanom sem kell, szinte mind kialakul a fejlődés során és utána már azon sem nagyon lehet változtatni. Tehát az egész egy ördögi körnek tűnik, egy mókuskeréknek.
2013. okt. 18. 12:22
 7/13 anonim ***** válasza:
100%

Én már tapasztalatból írom, hogy LEHET, de nem úgy, hogy majd szép tudatosan fejlesztgetem, mert úgy nem lehet. Eleve azért nem lehet, mert ezek a mintázatok annyira mélyen rögzültek (jellemzően már 6 hónapos korig!), hogy bizonyos kompetenciákban simán lehet, hogy megrekedtem egy csecsemőkori szinten (velem konkrétan ez volt), és akkor hiába tanulgatom én a felnőtt mintákat, ha már az alapok hiányoznak. Tapasztalatból írom, hogy egy pszichodinamikus terápia segít felismerni a kóros mintázatokat, és észrevétlenül (mindenféle tudatos fejlesztgetés nélkül) segít megoldásokat találni. Egyszerűen felszabadít a kóros sémák alól! Utána már lehet tudatoskodni is, meg tanulni, önfejlődni, de amíg azt se tudod, hogy miben kéne fejlődni (csak azt hiszed, hogy tudod!), addig értelmetlen.


Nekem volt régen egy orvosi problémám, folyton lázas voltam és fájdalmaim voltak. Szedtem én láz- és fájdalomcsillapítót, enyhítette is a tüneteimet, és azt hittem, hogy akkor most jól vagyok... pedig nem. Hónapokon keresztül éltem gyógyszereken, míg végre valaki meg nem találta a probléma gyökerét (gyulladás) és műtétileg el nem távolította a gyulladt gócot.

Te jelenleg lázcsillapítókat szedsz a tüneteidre. Pedig nagyon mélyen fel kéne tárni a probléma gyökerét, belenyúlni a szervezetbe, és eltávolítani. Különben újra és újra elő fog jönni, tüneteket fog okozni.

2013. okt. 18. 12:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim válasza:

#5, "Az ember tudattalanul olyan társat választ, aki megfelel a rögzült (hibás) mintázatainak. Tehát viheti szépen tovább, ismételgetheti ugyanazokat. "

Nem feltétlenül választ ilyen párt. Ezt a kijelentést nem is lehetne alátámasztani tudományos megfigyelésekkel, maximum úgy, ha egy adott pár mindkét tagjáról nagyon beható vizsgálat készülne és legalább egy évtizeden keresztül követnék a változásokat, de még akkor sem lehetne biztosan állítani semmit, a környezeti tényezők miatt. Lehetséges, hogy valaki pont azért választ egy bizonyos fajta embert párjául, hogy az bizonyos tekintetben fejlessze őt.

2013. okt. 18. 12:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
Nem teljesen determinálja a társas kapcsolatokat, de erősen befolyásolja. Sőt, vannak elméletek, amelyek vitatják ezeknek a korai élményeknek az egész életre való hatását.
2013. okt. 18. 21:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
# 9: Én a saját példámmal tudom igazolni a korai élmények hatását. De ezt csak a terápia tárta fel, hogy hogyan, és milyen mértékben érvényesül az életemben, és minden emberi kapcsolatomban a rejtett érzelmi elhanyagolás, és a kettős kötöttség. Terápia nélkül a büdös életbe' nem jöttem volna rá, csak érzékeltem, hogy valami nem stimmel...
2013. okt. 18. 21:56
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!