Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Végtelen univerzum?

Végtelen univerzum?

Figyelt kérdés

Ha az univerzum végtelen, hogy tágul?Sok helyen olvastam ilyeneket, nem tudom, hogy a források mennyire megbízhatóak, Érdekelne, mert nem nagyon értek hozzá!

Javítsatok ki, ha tévedek!



2013. máj. 12. 23:12
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
19%
Fordítva gondolkodj. Tágul ergó végtelen
2013. máj. 12. 23:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 A kérdező kommentje:
Szóval akkor mégsem végtelen, csak a végtelenségig tágul, vagy nem?
2013. máj. 12. 23:25
 3/14 anonim ***** válasza:
94%
Nem az univerzum anyaggának térben való szétszóródásáról van szó, hanem arról, hogy maga a tér tágul.
2013. máj. 12. 23:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
Hát emberi léptékkel nézve beláthatatlan méretű, ami miatt akár alapból végtelennek is nevezhetnénk. De való igaz, hogy egy adott pillanatban elvileg meghatározható, hogy mekkora - de jelen pillanatban még akkor mértékegységünk sincs amiben ki lehetne fejezni.
2013. máj. 12. 23:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
33%
KI mondta hogy végtelen?
2013. máj. 12. 23:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
80%

Már a kiindulási feltételezés is hibás. Univerzumunk nem végtelen. Véges, de határtalan, jelenleg ez a legelfogadottabb tudományos álláspont. Ezen elképzelés szerint önmagába záródó, vagyis ha elindulnál az egyik (bármelyik) irányba, akkor elegendő távolság megtétele után ugyanoda jutnál vissza, ahonnan elindultál. Az egésznek az a rákfenéje, hogy mindeközben az Univerzum tágul, a sebességnek pedig van egy felső határa (fénysebesség), és ezzel a sebességgel haladva sem tudod legyőzni Világegyetemünk tágulásának mértékét.


Ezek olyan elméletek, amelyeknek bizonyítására egyelőre csak közvetett tapasztalataink, vagy még inkább csak elméleteink vannak, abból kiindulva, amit a közvetlen környezetünkben tapasztalunk. Kicsit olyan ez, mint ahogy benn vagy egy házban, és azt tapasztalod, hogy a víz folyik, a golyó gurul, a falon nem tudsz átmenni, a tárgyak pedig lefelé esnek. Aztán kitekintesz az ablakon, és a házban tapasztalt dolgokból kiindulva azt feltételezed, hogy az udvaron is hasonlóképpen viselkednek a dolgok - annak ellenére, hogy valójában még sohasem jártál az udvaron.


A tudomány is hasonlóképp próbál választ találni az általad feltett, és ahhoz hasonló kérdésekre. Itt a Földön, helyesebben ma már a Naprendszer szinte teljes területén kísérleteket folytatunk a minket körülvevő téridőben, majd ezen kísérletekből extrapolálva próbáljuk a megismert törvényszerűségek alapján meghatározni, hogy az általunk ismert területen kívül hogyan működhet a Világegyetemünk. Tehát végeredményben csak elméleteink léteznek, azt tudjuk, hogyan nem működhet, azt is tudjuk, hogy az általunk már megismert fizikai jelenségek alapján mely módokon működhet, de azt nem tudjuk, hogy ezen lehetőségek közül melyik a valós.

2013. máj. 12. 23:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
12%
Az univerzum statikus, de végtelen.
2013. máj. 13. 01:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
50%

Ez egy kicsit nehéz kérdés, valóban.

Gondolkodjunk egy kicsit ű, amikor felnézel az égre, akkor rengeteg csillagot látsz. A legközelebbi csillag 4,5 fényév távolságra van( 1 fényév az a távolság amit a fény 1 év alatt tesz meg egy kb 9 billio 460 milliárd 700 millió km)

Mivel a fénysebesség ennyi, ezért amikor a legközelebbi csillagot látod, akkor valójában 4,5 évvel ezelőtti állapotát látod.

Az Orion-köd, ami szerencsés estéken, és ha vidékről nézed, akkor még szabad szemmel is megláthatod, az pl. 1600 fényévre van, tehát 1600 évvel ezelőtti állapotát tudod megmondani.

A galaxis közepe 50000 fényév távolságra van, ami azt jelenti, hogy azt tudod most megmondani, hogy 50 ezer évvel ezelőtt milyen volt.

A legtávolabbi észlelt objektum 12,6 milliárd fényév távolságra van, ergo azt tudod megmondani, hogy 12,6 milliárd évvel ezelőtt hol volt, és milyen volt. Azóta eltelt egy "kis" idő.

Az univerzum tágulása kivétel ezalól( már arról, hogy a fény sebességnél létezik-e nagyobb sebesség), tehát mivel maga a tér nyúlik meg, emiatt az a fénysebességnél jóval gyorsabban is tágulhat. Tehát az univerzum sugarát ez alapján nem tudjuk, és egy jó darabig( talán soha), nem is tudjuk majd megmondani. Hiszen 12,6 milliárd fényévre lévő test majdnem 250 ezer km/sec-es sebességgel távolodik tőlünk, az, hogy mögötte mi lehet mára azt már nem tudhatjuk meg, még nem ért ide a fény hogy meg tudjuk mondani. Azt viszont tudjuk, hogy voltak időszakok az univerzum történetében, amikor a fénysebesség ezerszeresénél is gyorsabban tágult( kozmológiában ezt nevezik inflációs időszaknak). Elvben ez bármikor megismétlődhet, talán már meg is történt, csak erről még nem ért ide a fény. Lehet az univerzum sugara már rég emberi mértékkel elérte a végtelent.

Ami persze egy emberi mérték. Mit tekintünk végtelennek? Ezt is meg kellene határozni. A végtelen nem egy szám, amihez, ha hozzáadunk még egyet, akkor kiszaladunk a számok halmazáról. Épp azt fejezi, ki, hogy tetszőleges számot adhatunk hozzá, még mindig végtelenről lesz szó. Ez egy nem létező szám igazából, lehet vele számolni néha szükséges is, de akkor sem létezik, de ha végtelenhez bármilyen értéket is hozzáadunk az, akkor is végtelen marad.

Ergo az univerzum is lehet simán végtelen.

Ha nem az, akkor a sugara lehet 13,6 milliárd*v fényév is. Ahoz v az átlagos tágulási sebességet jelentheti. Ami sokszorosa is lehet a fény sebességének. Nos ez szerintem akár végtelen is lehet.

2013. máj. 13. 09:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
hogy lenne már az univerzum sztatikus? nem az
2013. máj. 13. 17:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 A kérdező kommentje:
Huhh, hát nagyon köszönöm a válaszokat, és most szerintem többet tanultam mint az iskolában :) elég érdekes dolgokat mondtatok nekem, amit nem is tudtam/tanultam! Még egyszer köszönöm a válaszokat mindenki kapott zöldet (bár többet is adhatnék)!
2013. máj. 13. 22:16
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!