Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Az emberiségnek "kötelessége"...

Az emberiségnek "kötelessége" lenne elhagyni szülőbolygóját ha technikailag is képessé válik rá?

Figyelt kérdés

Ha a Földön marad akár egy kevés ember is, akkor más fajoktól mindenképpen elvesszük a lehetőséget, hogy intelligens létformává fejlődjenek és kérdéses az is, hogy egyáltalán túlélik-e az emberiség tevékenykedését..

Ráadásul ha nem akarjuk, hogy egy bolygót érintő katasztrófa kiirtson minket, akkor egyébként is ki kell majd települnünk más bolygókra is..

A fenti két érv szerint kötelességünk a bolygó mielőbbi elhagyása, a lehető legkevesebb impakttal a környezetünkre?



2015. okt. 31. 10:48
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
100%

Hol hallottad ezt?

Szó nincs arról, hogy mindenki elmenjen innen. A jelenlétünket és a hatalmunkat akarjuk kiterjeszteni, és normális esetben mindig is a Föld lesz az anyabolygó.


Az más kérdés, hogy épeszű emberek nem teszik tönkre a lakóhelyüket... de sajnos nem minden ember az. A jövőben pedig egy embernek is lesz lehetősége nagyon komoly károkat okozni.

2015. okt. 31. 11:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 2xSü ***** válasza:
100%

Nem gondolnám hogy úgy abszolút mércével mérve kötelessége lenne. Minden élőlény alapvetően más élőlények rovására él, és ez alól mi sem különbözünk. Persze egy a természetből kiszakítva élő, a természetet annyira nem ismerő ember számára ez nem feltétlenül triviális. Oké, emberi mércével elítélhetjük azt, aki mondjuk vesz egy kutyát, majd agyonveri, mert túl hangosak ugat, elvégre azzal, hogy megvette, felelősséget is vállalt érte, és ez nem szükségszerűségből fakad. De ha valaki húst eszik, akkor ennek természetes velejárója, hogy ehhez meg kell ölni egy állatot, és egy húst (is) evő élőlény esetén ebben semmi természetellenes nincs. Persze az ember vállalhat olyan extra kötelességeket, amiket önként vett a nyakába, akár kollektíven is, rákényszerítve az egyénre akkor is, ha az egyén nem feltétlenül önként vállalta.


De itt nem gondolom azt, hogy kötelességünk lenne elhagyni a bolygót. Igen, ha itt maradunk, akkor esetleg kisebb terep jut más fajok elszaporodására, de összességében ugyanúgy tele lenne élettel a Föld, mint addig, maximum a fajok aránya változna. Ha valaki olyan megfontolásból hagyja el a Földet, amit te írsz, azt megértem, acceptálom, de nem érzem azt, hogy kötelessége lenne bárkinek is ez. Kicsit olyan ez, mintha azt mondanánk, hogy kötelességed elhagynod a házadat, ha lehetőséged van rá, hogy más házba költözz, mert ezzel lehetőséget adsz arra, hogy más is lakjon benne.


Igen, azt gondolom vannak problémák az ember túlnépesedésével, vannak a természetre negatív hatásai, de ezeket itt kell megoldanunk. A bolygó elhagyása ezt nem oldja meg nagyobb távlatból nézve, lévén a problémának csak a lokális következményét, és nem a forrását – az emberi viselkedést, gondolkodást, szemléletet, a szokásokat – változtatja meg. Más bolygón ugyanúgy kizsákmányolnánk az életet – akár készen találjuk ott, akár mi magunk visszük oda –, és logikailag nézve ott is csak elvennénk a lehetőségét annak, hogy azon a bolygó spontán kialakuljon az élet, vagy ha már élő bolygóról van szó, ott érvényesülni tudjon egy másik faj. Akkor meg teljesen mindegy, hogy itt vagy ott tesszük ezt. És élet és élet között evolúciós szempontból nincs különbség. Egy másik faj élete nem jobb, mint a mienk, hogy melyik faj kap több vagy kevesebb lehetőséget, az az élet egészét nézve tulajdonképpen lényegtelen, egyik sem jobb, a másiknál.

2015. okt. 31. 11:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
100%

Viszont az már más kérdés, hogy ha pl. az ember hibáján kívül válik lakhatatlanná a Föld. Ha pl. a Nap energiakibocsátása megnő 10%-al (egymilliárd éven belül), akkor a bolygó átlaghőmérséklete úgy meg fog emelkedni, hogy alkalmatlanná válik az emberi életre. Ilyen esetben nem tehetünk mást, mint azt, hogy megpróbáljuk az emberi civilizációt átmenteni egy másik bolygóra (ha persze addig lesz erre technikai lehetőség).


Az, hogy "kötelesség" szerintem nem jó szó ide, inkább úgy mondanám, hogy az ember alapvető tulajdonsága, hogy túl akar élni, át akarja menteni a civilizációját. Az igen szomorú lenne, ha egyszer csak nyomtalanul eltűnnénk, és minden kulturális vívmányunk megszűnne létezni, eltűnne örökre, soha senki nem tudna róla sohasem. Bár a Voyager 2 űrszonda szállít rólunk információkat, de ki tudja, mi lesz ezzel az űrszondával évmilliárd évek múlva. Ha valami kötelesség, akkor szerintem az, hogy a civilizációnkat átmentsük, és amíg lehet, ne hagyjuk kipusztulni. Tehát amíg ember él és mozog, mindig ápolnia és őriznie kell az emberiség alkotásait, és persze a lakóhelyet is, ahol él.


(Most nem akarok politizálni, de ezért utálom az ilyen szélsőségeket, mint pl. az ISIS-t, ami ókori csodálatos emlékeket rombol le, pl. Palmyria városát...)

2015. okt. 31. 15:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
23%
De viszont a földi élővilág megőrzése is a mi feladatunk, úgyhogy kedvezőbb lenne neki, ha az ember elhagyná a bolygót. Az őslakosok maradhatnának.
2015. okt. 31. 21:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
18%
Hát persze. Most, hogy tönkretettük a Földet, lépjünk le innen, és hagyjuk sorsára. Vár ránk sok új bolygó, amit tönkre kell tenni.
2015. okt. 31. 21:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 Wadmalac ***** válasza:
50%
Szerintem itt a kötelesség szó nagyon mikroszkopikus jelentőségű a kényszer szóhoz képest.
2015. nov. 2. 09:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 spd45 válasza:
92%

Egy ha egy másik bolygót kolonizálunk azzal veszük el azon bolygón az élet kialakulásának esélyét, de mivel mi ezen a bolygón fejlődünk ki ezért mi is része vagyunk a Föld ökoszisztéméjának és mivel minden élőlény hat a bolygókra ha azon él.

De mivel a világ változik azért mi is változunk és igen pár milliárd év múlva el kell hagyni a bolygót, de nem ezen érdemes filozofálni hanem, hogy miképpen éljünk összhangban a természettel úgy hogy a legkisebb káros hatással legyünk bolygónkra mivel a miénk és mi is a része vagyunk bolygónk életének. A cél a bolygók kolonizálása akár teraformálása és az emberi faj fenntartása és fejlődése a leghatékonyabban és leginkább környezet barát módon.

Példának pedig azt tudom mondani mintha azt akarnád hogy a szülöhelyedet,otthonodat hagyd el azért, hogy a hajléktalanoknak legyen hol aludni.

2015. nov. 13. 23:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim válasza:
77%
Szerintem semmiképpen sem. Arról lehetne szó, hogy az emberiség egy bizonyos hányada elköltözne egy másik bolygóra, mondjuk a Marsra. A Földön maradna mondjuk ötmilliárd ember, a többiek a Marson élnének, terraformálnák azt, településeket, országokat, civilizációkat alapítanának. Azután tovább és tovább terjeszkednénk, mígnem az egész Naprendszer is az emberiség birtokában volna. Én személy szerint úgy gondolom, habár a világegyetemünk óriási és a Föld csak egy aprócska pontja, ez a bolygó mégis csak a mi szülőföldünk, ami életet adott számunkra, ezért szeretnünk kell(ene). Szerintem az ember egy nagyszerű teremtmény, azonban a világ egyes vezetői és egyes társadalmak tagjai nem becsülik meg ezt a bolygót. Szerintem, ha erősen ráfeküdnénk a környezetvédelemre, a tudományos fejlesztések pedig a jelenlegi ütemben haladnának, akkor akár még ötmilliárd évünk is lehetne ezen a bolygón, sőt, ha addig fennmaradunk, akkor akár még több is. Valóban, szerintem lehetne egy "mű-Napunk", ami pótolná a mostani Napot. A bolygóról való elköltözést nem támogatnám, azaz úgy, hogy az emberiség központja itt maradna a Földön és lennének úgymond társbolygók is. Hiszen itt születtünk, itt vannak a gyökereink, itt van a hazánk, a szülőföldünk, nem lenne jó, ha itt kellene hagyni. Viszont az is szép lenne, ha egy napon "ismét" a Föld lenne a világegyetem központja, amit úgy értek, hogy az emberiség - ami a tudomány jelenlegi állása és az én felfogásom szerint is - az egyetlen civilizált és a világon a legfejlettebb élőlény, az egész világegyetemet uralná és az emberiség központja itt lenne, a Földön. Az emberek egy jelentős része itt maradna a bolygón (mondjuk ötmilliárd ember), míg a többiek fokozatosan terjeszkednének, míg egy napon az egész naprendszer az ember birtokában volna, majd a galaxis, végül újabb és újabb galaxisok. Habár a világegyetem végtelen és így sosem tudjuk az egészet "elfoglalni", ha már sok csillagrendszer az emberiség által lakva van, akkor már megérte. Azonban ez veszélyeket is rejt, hiszen mi van akkor, hogyha rossz kezekbe kerül ez a kincs? Viszont bizakodni kell, hogy ez sosem fog bekövetkezni. Ez azonban hosszú, hosszú évezredek múlva valósulhat csak meg, addig is nekünk, embereknek óvni kell környezetünket, a pazarlás helyett takarékoskodnunk kell és őriznünk kell azt, amit az emberiség eddig alkotott, mert csak ezekre az alapokra építhetjük később a "birodalmunkat". Őriznünk kell államainkat, történelmünket, ápolnunk kell a helytörténelmet, hogy azok az emberek, akik valaha alkottak valamit (legyen szó akár egy kisváros alapítójáról), sose merüljenek feledésbe, mert ők ezt megérdemlik. A múlt alapjaira kell építenünk a jövőt, harmóniában a természettel, a megújuló energiaforrásokra támaszkodva. Törekednünk kell a biológiai sokszínűség fenntartására, hogy minél több állat - és növényfajjal éljünk együtt, hiszen mi sem örülnénk, ha egyszer csak egy nagyobb faj kiirtana minket. Emellett erkölcsös életet kell éljünk és erre kell neveljük gyermekeinket, mert ha nem leszünk erkölcsösek, bekövetkezhet az - ami már most is a küszöbön van egyébként - hogy rossz kezekbe kerül az emberiség, a világunk. Továbbá, őrizni kell az elmúlt több ezer, sőt több millió év történelmi emlékeit és a tudomány vívmányait.
2016. aug. 8. 18:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim válasza:
0%
De nekünk, az európai kultúrkör tagjainak meg kell álljunk egy pillanatra a nagy tudományos rohanásban, és vissza kellene térjünk keresztény erkölcseinkhez, mert "Európa vagy keresztény lesz, vagy nem lesz" és ez igaz az európai kultúrkör (értem itt az észak-amerikai, ausztrál, stb. állampolgárokat is) összes tagjára.
2016. aug. 8. 18:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim válasza:
85%
inkább a bolygonk szennyezését, pusztitását kellene végre befejezni... vagy legalább visszafogni
2016. aug. 22. 23:18
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!