Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Tételezzük fel hogy a jövőbe...

Tételezzük fel hogy a jövőbe látás létezik! Milyen következményei vannak ennek? Mi lehet rá a tudományos magyarázat?

Figyelt kérdés

2015. nov. 30. 23:08
 1/9 anonim ***** válasza:
26%
Ha elmúlik a fű hatása, akkor leginkább fejfájás a következménye.
2015. nov. 30. 23:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
72%
Ha létezik a jövőbe látás képessége, akkor az az ok-okozati logika amit eddig sikerrel alkalmaztunk az élet minden területén, hirtelen igen nagy szarban találja magát. Nem tudom, inkább maradnék annál a variációnál, hogy nem létezik ilyesmi.
2015. dec. 1. 00:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%

"Tételezzük fel hogy a jövőbe látás létezik!"


Hát jó, tételezzük fel.


"Milyen következményei vannak ennek?"


Hát pl. el lehet gondolkodni a dolgon, és különböző filozófiai elméleteket gyártani a témával kapcsolatban.


"Mi lehet rá a tudományos magyarázat?"


Az, hogy az emberi agy olyan bonyolultságot, fejlettséget ért el, hogy olyan absztrakciókon is el tud gondolkodni, hogy a jövőbe látást fel tudja tételezni.

2015. dec. 1. 01:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 Ozmium42 ***** válasza:
100%
Létezik a jövőbelátás, a tudományos magyarázat pedig nem más, mint az ok-okozati viszonyok és a szükséges paraméterek ismeretében felállítható előrejelzés. A trükk ott van, hogy sem az ok-okozati rendszert nem ismeri senki teljességében, de sokkal inkább a szükséges paraméterek mindegyikét nem ismeri senki, így pedig az előrejelzés annál bizonytalanabb, minél távolibb, és a hiányzó paraméterek minél jobban befolyásolják a rendszert, amire az előrejelzés vonatkozik. Bizonyos esetekben rendkívül pontos közelítő előrejelzēseket tudunk tenni, bizonyos esetekben csak találgatunk. Tovább fokozza az izgalmakat, hogy a kvantumfizika szerint nem is teljesen determinált a világ, vagyis elvileg a legpontosabb előrejelzés is csak valószínűségeket adhat meg, nem garanciát.
2015. dec. 1. 02:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
100%

A jövőbe látást más néven szabálynak nevezzük. Mivel sokféle erősségű szabály van, így a jövőbelátás minősége is sokféle. Mondok példát.

Létezik a gravitációs törvény. Ha a 10. emeletről kidobom a TV-t, előre megjósolható, hogy valahová becsapódik. Ha pontosabban meghatározom, mi módon dobom ki, akkor a becsapódás több tulajdonsága is megjósolható.

Létezik sokféle energiatörvény. Közülük egy, ha felkapcsolom a villanyt egy sötét szobában, akkor olvasni is tudok. Persze itt is van néhány feltétel. Az égő ne legyen hibás, minden működjön, ismerjem a betűket és a nyelvet, legyen könyv, stb. Egy másik energiatörvény szerint viszont soha nem fogom tudni megszámozni a molekulákat, és ezért egy konkrétról soha nem fogom tudni megmondani, hol van. Persze bizonyos előre megadott pontosság mellett azért sok mindent tudhatok jósolni. Például azt is, hogy a lábas alján lévő molekula melegítés hatására egészen biztosan feljön a tetejére. További adatok (és pontossági kritériumok) mellett további tulajdonságokat is meg tudok jósolni.

A tudomány mai (és gyanítom jövőbeni - lám még egy jóslás) állása mellett kijelenthető, hogy soha nem lesz olyan konkrét időpont, ahol egy konkrét ember mindenről meg tudja mondani, mi lesz vele fél óra múlva.

2015. dec. 1. 11:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

Az egyik érdekes kérdés, hogy a jövő ismeretében megváltoztatható-e. Ha ismerem a jövőt, akkor megtehetem, hogy a döntéseimmel más irányba terelem a történéseket, de akkor mit láttam korábban? Esetleg egy jövő alternatívát? Ez viszont ellentmondani látszik a determinált világgal, tehát ha a jövő elvben kiszámítható, akkor hogyan léteznek alternatívái?

:)

2015. dec. 1. 17:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

Jövőbelátás létezik, kísérleti szinten be tudták bizonyítani, igaz, csak nagyon szűk időintervallumra, század-tized másodpercekben mérve.


A magam részéről tapasztaltam már meg több perces olyan erős előérzetet is, ami bekövetkezett pontosan úgy, ahogy megéreztem. Ezek elkerülhetetlen, azaz tőlem függetlenül események voltak, így nehéz hirtelen olyan példát hozni, amelyben az általunk jelenleg ismert szabályrendszer felborulna.

2015. dec. 3. 00:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 San Bernardo ***** válasza:

Örök kérdés, és nem is ostobaság, szerintem mindig is érdekes lesz.

Az egész nagyon függ az Einsteini fizikától, illetve az idő fogalmától, de ne fizikuskodjak, induljunk az elejéről


Tehát TÉTELEZZÜK FEL, HOGY... (ez fontos, maga a léte a jövőbelátásnak most nem kérdés).



Ez minden


Amennyiben létezik, azonnal fellép az időparadoxon éppen úgy, mint a múltbeli utazás esetén. (Lásd: René Barjavel. Az Óvatlan utazó c. klasszikus scifijét).


Ha a jövőbe látsz, aztán a jelenben cselekszel, a jelenbeli jövődet meg tudod változtatni. Ez esetben viszon már nem láthatod a jövőben, viszont akkor nem is tudtad megváltoztatni, tehát látod a jövőben... stb.


Ez (szerintem) NEM zár ki semmiféle időbeni torzulást, bármennyire is paradoxonnak tűnik. Egyrészt tudásunk erősen korlátolt és kicsiny, az idő fogalmával ma sem tudunk mit kezdeni, másrészt az "egy irányú idő" is inkább axioma jelenleg, nem törvény.


A MAI fizikai elfogadott tudás szerint ez ugyan lehetetlen, de ha a "tételezzük fel" a kiindulópont, akkor René Barjavel következménye áll be, tehát EGYSZERRE fog létezni több párhuzamos történelem.


A kérdésedre válaszolva, egyrészt bármilyen következményei lesznek, SOHA nem fogod megtudni, mert soha nem fogsz átlépni a párhuzamos történelembe, tehát nem tudhatod, melyikben élsz, nem lesznek emlékeid. Szubjektív szempontból neked semmilyen következménye nem lesz.


Másrészt "tudományos magyarázat" sok mindenre nincs, ezt úgy kell értelmezni, mint "a tudomány jelenleg általánosan elfogadott álláspontja szerinti" magyarázat, ami pedig gyorsan változhat.


Nagyon is jó fantázia, sőt, tudományos kérdés is, szerintem nem kell leszólni. Einsteint, Hawkingot és másokat kell olvasni hozzá.

2015. dec. 3. 10:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

itt már írták az ok okozatot ami tök jó mert nem a baromságot írják le

meg ott van laplace elmélete vagyis démona inkább ami egy fajta szuper számítógép :D a lényeg ha valaki ismer minden részecske helyzetét és sebességét akkor képes lehet kikalkulálni hogy azok milyen irányba fognak mozogni és mivel ez részecske szinten van ezért így akár gondolatokat beszédet is ki lehet következtetni valamint azoknak a hatását láncreakcióját


következménye az lenne hogy a személy aki képes erre az a világot fogja uralni mindent tudó lesz majdhogy nem isteni hatalma lesz mivel mindig a tökéletes jövőt lássa majd vagyis egy képletet amibe bele avatkozhat de az is lehetséges hogy mivel lássa a jövőt és a démon ezt is bele kalkulállja ezért azt a jövőt fogja kapni amin semmi féle képen sem fog tudni változtatni mert minden amit tesz és gondol az már ki van kalkulálva azaz rá hatással van a jövőre megnyerheti a lottót meg mindent de ez mind meg fog jelenni a gépen mondhatni egy paradoxon lesz mivel!

lássa a jövőt és ezzel képes változtatni emiatt nem fog tudni semmit sem változtatni a jövőn bármit is csinál

kicsit durva gondolat menet de ilyenek a paradoxonok... :D

2020. nov. 2. 20:45
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!