Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Az űrrakéták hajtóanyaga...

Az űrrakéták hajtóanyaga folyékony oxigén és nem tudom még mi, mitől van akkora ereje hogy az űrbe is képes eljuttatni a több tonnás űrrakétát?

Figyelt kérdés
nyomása? vagy a keletkezett hők?
2016. febr. 3. 12:18
 1/6 anonim ***** válasza:

[link]


Igen, az uzemanyag oxidalasakor keletkezo ho altal keltett es az egestermekekre hato nyomas az, ami hajtja a raketat.

2016. febr. 3. 12:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

Attol, hogy brutalis mennyisegu anyag eg el.


Maga az uzemanyag nem kulonleges: altalaban szimpla kerozin (illetve folyekony hidrogen), a kulonleges annyi, hogy adnak hozza oxidaloszert (ez legtobbszor egyszeruen folyekony oxigen), mivel hatalmas mennyisegu anyag eg el, a legkorbol nem jutna oda eleg oxigen - magasabban meg mar nincs eleg legkor.


Megemlitendo meg a hidrazin, mint gyakori uzemanyag, ahol nem kell oxigen, hanem ket, egymassal reakcioba lepo anyagot engednek ossze az egeskamraban. Itt nem kell szikra, se lang, sokkal megbizhatobbak es evekig problema nelkul elulnek a tartalyban - nem kell oket huteni, ellenben a folyekony hidrogennel, ami meg szeret is elszokni barmilyen tartalybol is). A hidrazin nagy hatranya, hogy baromi mergezo, igy a legkorben nem hasznalhato.


Illetve, az urben kis szondak mozgatasara, forgatasra, manoverezesre lehet meg hasznalni a szimpla suritett gazt, pl heliumot is. Itt szimplan kiengedik a szelepen, es kesz. Hatranya, hogy a hatekonysaga csekely.


Tehat vegulis elmondhatjuk, hogy a raketa motorja pont ugyanazon az elven mukodik, mint a repuloke, sot, mint az autok motorja: uzemanyagot eget el, a keletkezo egestermek kitagul, es munkat vegez. Auto eseteben ez egy dugattyu feltolasa, repulo sugarhajtomuve eseten pedig szinten csak hatol kiomlik a gaz, ezzel toloerot hozva letre.


A raketa viszont sokkal kevesbe hatekony - megpedig azert, mert vinnie kell magaval az egeshez szukseges oxigent. Ugye az autok eseteben ott a legkor, repulo eseteben szinten, de ott mar suriteni kell, raketa eseteben meg vinni kell magaddal :)

2016. febr. 3. 13:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:
akkor jó sok üzemanyagot és oxigént használ el, azért hogy oxigént tárol sokat belőle elég veszélyes
2016. febr. 3. 15:39
 4/6 anonim ***** válasza:
Nem az oxigen a veszelyes, hanem az uzemanyag. Az oxigen onmagaban nem eg, ellenben az uzemanyag - foleg az also, surubb legretegekben - igen.
2016. febr. 3. 15:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

Tobbet, mint gondolnad!


A Saturn V raketa (amivel a Holdra mentek) also fokozata 770.000 liter kerozint egetett el 1.204.000 liter oxigennel, mindosszesen 168 masodperc alatt. Csak osszehasonlitaskeppen, egy atlagos szemelyauto fogyasztasa olyan 6-8 liter / ora :)


Csak a turbopumpa ami okadta ezt az uzemanyag mennyiseget az egesterbe, 55.000 loeros volt, 58.000 litert tudott tovabbitani percenkent.


Messzirol, keprol elnezve ezek a raketak nem is tunnek (annyira) nagynak - kozelrol el sem tudom kepzelni, milyen fantasztikus latvany lehetett! Kepzeld el, ahogy foled magasodik egy 110 meteres (valamivel tobb, mint 3 darab tizemeletes panelhaz egymas tetejere pakolva) raketa, dugig toltve uzemanyaggal.


Azert nem kis batorsag kellett, hogy valaki ennek a teteje uljon, es megvarja, hogy begyujtsak alatta :)

2016. febr. 3. 15:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
kemény
2016. febr. 3. 18:15

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!