Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Amikor tanultok, ti értetek...

Amikor tanultok, ti értetek mindent, vagy van, hogy el kell fogadni bizonyos dolgokat, hogy az biztos úgy van?

Figyelt kérdés
Nagyon nehezen megy nekem a tanulás amiatt, hogy mindent értenem kell. Vegyük például azt, hogy tanulunk elektromosságtant, és van egy egyszerű áramerősség képlet. Na én azt addig nem tudom felfogni, hogy az mi, amíg nem tudom mi az, hogy áram. De nem tudom felfogni mi az az áram amíg meg nem értem mi az a töltés, meg hogyan áramlik, milyen áramlási szabályok vannak. De a töltést sem tudom felfogni amíg nem értem meg az elemi részecskéket... és akkor pár óra múlva már azon kapom magam, hogy Higgs-bozonokról olvasok, meg sugárzási törtvényeket nézek, meg kötésekről tanulok, és a vizsgán megbukok, mert így az anyag feléig sem érek el. Ha meg nem megyek bele a dolgokba ennyire mélyen, akkor elfelejtek mindent 2 héten belül, és semmi értelme az egésznek, mint ahogy középiskolában sem csináltam ezt, így onnan szinte semmi nem maradt meg :D Most ilyenkor hogy tanuljon az ember jól? Van még valami hasonló problémával?
2016. márc. 8. 13:23
 1/5 anonim ***** válasza:
84%

Hát az elektromosságtanhoz teljesen fölöslegesek a bozonok. Van összefüggés, de nem veszed figyelembe a fontossági sorrendet.

Az olvasáshoz könyv kell, de nem kell értened a könyvnyomtatást. Fény is kell hozzá, de nem szükséges minden keletkezési módját ismerni hozzá. Sőt, a szemed működési elve se kell. Ha már itt tartunk, a szemed nem látna az agyad nélkül, de ne képezd magad agyspecialistának. Se szívspecialistának, mert ha nem működik, akkor is fuccs az olvasásnak.


Az olvasáshoz elég a betűk ismerete, utána a szavak jelentésének ismerete, meg némi nyelvtan. Az olvasottak értéséhez már kellhet fizika, biológia, sőt, költészet is. Csakhogy az értésnek is sokféle szintje van. Gondold végig, első osztályban csak a betűket és számokat tanítják meg. Eztán kezdik elölről és egy csomó más tulajdonságukat is elmagyarázzák. Végső soron még az egyetemeken is ezt teszik. Sőt, egész életünkben - a korábbi ismeretekre alapozva - egyre újat és újat tanulunk ugyanarról.


A kulcsszó az eredményességhez: fontossági sorrend, következetesség és szorgalom.

Az elektromosságtan az Ohm törvényen alapul. Ha ezt alaposan körbejártuk, mehetünk egy szinttel lejjebb. Jöhetnek a töltések. Azok tulajdonságai. Azok sajátosságai, működésük szabályai. Az utána következő szint lehet a töltések speciális (másutt nem jelentkező) szabályai, de ez már elektrodinamika, netán atomfizika. ÉS nincs köze ezen a szinten az Ohm törvényhez.


Viszont a saját szintjén érdemes érteni a dolgokat. Különben magolás, puszta összefüggéstelen adatok emlékbe vésése. Az agy nem ezen az elven működik, tehát elfelejted. Az agy az összefüggéseket szereti, de nem mindent mindennel. Ennek szakszerű módszertanát használják az iskolában, tantervnek nevezik.

2016. márc. 8. 13:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

Szia!


Lehet, hogy az absztrakciós képességeddel van a baj? Az áramot úgy is fel lehet fogni, mint egy absztrakt valamit, aminek a viselkedésére leegyszerűsítő modelleket használunk (pl. Ohm-törvény, Kirchoff-törvények).


Az elektromosságtant föl lehet építeni az elektronoktól indulva, de föl lehet a töltés fogalmától vagy akár az áramerősségtől indulva is. Ilyenkor néhány dolgot elfogadunk, a matematikai alapfogalmakhoz hasonlóan, és ezekre építkezünk. Próbáld meg ezt a szemléletet alkalmazni, és csak akkor kezdj el a mélyebb dolgoknak utánaolvasni, ha többit már megtanultad.

2016. márc. 8. 14:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

Nehezebb anyagrészeket úgy kell megtanulni, hogy megtanulod a vázát a dolgoknak, utána pedig a részleteket, és akkor össze fog állni a kép.

Illetve felmondom magamnak sokszor, és akkor meg is jegyzem.

2016. márc. 8. 14:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 Wadmalac ***** válasza:

Tudod, ha látom, hogy hogyan rakja valaki a falat téglából, ahogy a téglákat meg a maltert rakja, sőt, még meg is értem, akkor készséggel elhiszem, hogy az egész ház felépítése erre alapul, akkor is elhiszem, ha az egész építészeti procedúrát nem is tanultam, nem látom át.


Valahogy ez így megy mindennel. A rel. elmélet alapjait felfogom, számításaival együtt, de kompletten az egészet nem tudom lekövetni. Viszont értem a felépülését, logikáját. Innentől a legnagyobb korlátoltság lenne kételkednem mindabban a (sokszorosan gyakorlatban is bizonyított) további, bonyolultabb aspektusaiban, amit már nem értek, csak azért mert nem értem.


Az evolúció alapfogalmait, elveit ismerve, ok-okozatát bizonyító jelenségek ezreit látva dőreség lenne kételkednem az evolúcióban.


A kvantumfizika hétköznapi tapasztalatainkkal gyökeresen ellentmondó jelenségeit, logikáját legalább az alapok szintjén megértve nincs okom kételkedni a kvantumfizika számomra már túl magas rendű eredményeiben sem. Főleg, hogy ezekre is egyre több gyakorlati alkalmazás is alapul.


A matematika, fizika ma már ott tart, hogy egyetlen ember nem értheti meg, láthatja át kompletten az egészet. Még ha nagyon okos is, a szükséges tudásanyaghoz kezd az emberélet rövid lenni. Bizony vannak dolgok, amit "készen" leszel kénytelen elfogadni.


Na de azért a középiskolás tananyag fizikából, matematikából nem vár el semmi olyan tudást, amit ne tudnál magadnak is levezetni, bizonyítani megérteni. Ha ezzel problémád van, nem szabad annyiban hagyni. Ha a tanárok nem képesek, nem akarnak ebben segíteni, de benned megvan az akarás, mindent megtalálsz neten, ami szükséges a megértéshez.

2016. márc. 9. 12:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 Vree ***** válasza:

Szia jóbarát :D

Hasonló élményem nekem is volt, volt az életemben olyan időszak, amikor az agyam "fellázadt" a memorizálás ellen, azaz elege lett abból, hog rövid távra tárol el rengeteg információt, amit utána elfelejt, vagy hogy olyat tanuljon meg kényszerből, amivel nem ért egyet: valódi tudásra vágyott. Nálam mondjuk ezt a memorizálás-undort olyan jól sikerült időzíteni, hogy pont az érettségi előtt nem bírtam ránézni a tankönyvekre. Szegény töritanár (akinél végig jó tanuló voltam) nem nézett a szemembe utána, miután úgy bukdácsoltam át...De hát mit lehet tenni, legalább megtanulja, hogy az élet nem habos kolbász, akarom mondani, kerítés. (Ja nem, az se jó.)


Szal annyi tanácsot próbálnék adni (bár úgyis magadnak kell majd kitalálnod), hogy egyrészt nagyon is helyes, hogy nem elégszel meg a felületes magolással, hajrá.

Másrészt azt tudnám mondani, hogy azért csak jól jön néha a rövidtávú megjegyzés, ha energiát akarsz spórolni, szüval ezt a plusz figyelmet olyan dologra pazarold el, amire érdemes.


Pölö itt van most előttem egy kötelező vállalati tréning, aminek köze nincs a munkámhoz. 2 óra olvasás, majd teszkitöltés.

Amit tehetek:

- felelősen utánajárok minden részletnek, amyg úgy nem érzem, VALÓBAN értem és megjegyeztem. 2 óra helyett eltöltök vele 2 napot.

- utánajárok, hogy ki utalta ki nekem ezt a tesztet és miért ad ki a vállalat olyan kötelező tréninget, ami nem releváns egy adott pozícióhoz, vagy legalábbis gondolkodom rajta, hogyan lehetne hatékonyabban csinálni. (Ki tudja, lehet hogy a főnöknek hasznos infó ez a visszajelzés.)

- bedomon a rövid távú memóriába, és 2 óra alatt meg is vagyok. Úgyse lesz rá a továbbiakban szükségem. És helyette foglalkozhatom a VALÓDI sürgős feladataimmal.


Vizet prédikálok, mert ha tehetem, én is megteszem az 1-2-t. :D Legalább elgondolkodás szintjén. Szerintem nagyon is fontos, hogy az ember visszajelzést adjon arról, ami nem működik, vagy igyekezzen úgy helyezkedni, hogy a neki legmegfelelőbb tudást kapja. De csakjelezni szeretném, hogy lehet olyan helyzet, ahol a 3 a megfelelőbb mindenki érdekében.


Ööö visszaolvasva ez nem tűnik valami jó tanácsadásnak, de mind1. :D Nem vagy egyedül.

2016. márc. 15. 16:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!