Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Miért okosabb az egyik ember...

Miért okosabb az egyik ember mint a másik? Mit gondoltok arról ha valaki kémiailag akarna tanulást/munkamorált serkenteni?

Figyelt kérdés

Itt az általános intelligenciára illetve emlékezetre/memóriára és tanulási képességekre gondolok, hogy miért egyénenként eltérőek ezek?

A kérdés második része tudom hogy hülyén hangzik de gondoljatok bele. Miért különbözik az hogy valaki mennyire okos, egészséges életmódtól és tanulási technikáktól függetlenül.


Valójában a neurotranszmitterek azaz az idegi ingerületátvivő anyagok/receptorok/agyi kapcsolatok sokszorossága felelősek mind az összes kognitiv funkciókért azaz hogy ki okos és ki nem, ki lesz sikeres az életben? Vegyük példának az ADHD-t ott alacsony a DA, NE (dopamin, norepinefrin) szint de mi van ha ők csak normális emberek? Amerikában minden második gyereknél diagnosztizálják. A sok sikeres ember aki vitte valamire nyilván nem funkcionális analfabéták meg értelmi fogyatékosok, szerintem a kettőnek mind van köze az agyi kapcsolatokhoz illetve a neurotranszmisszió hibás működéséhez.


Én régóta tanulmányozom/kutatom az olyan gyógyszereket, melyeket nootropikumoknak neveznek, ezeket a szereket több évtizede ismerik, használják, főképp a demenseknél, most például az ADHD és a demencia nem annyira különbözik mindegyik bizonyos agyi kemiai ingerületátvivő anyagok hiánya, jó mondjuk az alzheimeresnél béta amyloid plakkok is vannak meg ugy alapjaban karosodott a neuronalis funkcio. Ezeknek a nootropikumoknak egyáltalán nem vagy csekély mellékhatásuk van, jómagam is teszteltem és jelenleg is szedem ezeket a szereket, Amerikában tulajdonképpen vénynélkül kaphatóak míg itthon neurologusnak kell felirnia és az is csak indokolt esetben fogja mivel ahhoz nagyon demensnek kell lenni hogy valaki nootropikumot kapjon akkor meg már minek?


Feltételezem én hogy az egész nootrop szereknek több értelme lenne normál aggyal, idegi funkciokkal rendelkező embereknél esetleg csökkent tanulási képességűeknél a képességeik továbbfejlesztésére mint a károsodott funkcioval szenvedő embereknél való alkalmazásuknál. Mivel Alzheimer-Parkinsonban elpusztultak az idegsejtek és velük együtt a receptorok is, nincs mire hatniuk az adott szereknek hiába növelnék ők az acetilkolint meg dopamint ha az erre "szakosodott" neuronok elhaltak és nuku a jelátvitel vagy signalling. Sok esetben a kolint acetilkolinná átalakító enzim is hiányzik az alzheimeresek agyából.


Ezeknek nootrop szereknek extrém alacsony toxicitásuk van, vagy egyáltalán nincs, ezek jobbak mint a Ritalin mert ellenben a methylphenidate az egy kábítószernek számító hatóanyag amfetamin származék mig a nootropikumok nem számítanak pszichoaktiv szereknek, de ami jelentős pozitiv dolog, hogy Neuroprotektívek! Tehát védik az idegrendszert a különböző károsodásoktól, a neurotranszmitterekre indirekt hatásuk van. Bárki bármilyen módon próbálná növelni a dopamint és hosszútávon az ha felhalmozódik olyan dopamin melléktermékeket gyárt pl. oxidopamin ami tönkreteszi, károsítja a dopaminerg és noradrenerg idegsejteket, ezt pl. parkinson kór okozására használják állatoknál.


Ismert az is, hogy a stimulánsoktól különösen az amf. szerű stimulánsoktól lehetséges a stimuláns pszichózis, illetve a skizofrénia egy kockázata lehet a túlzott dopaminszintnek. Namármost vannak olyan nootropikumok melyek gyenge antipszichotikus tulajdonságokkal rendelkeznek pl. phenylpiracetam, bakopa. az elsőt a WADA bannolta mert növeli a sportteljesitményt de nem a mellékhatások miatt. nevetséges hogy a legtöbb dolgot betiltják ami jó, pl. a béres cseppet is betiltották a kobalt tartalom miatt és a meldoniumot is ami egy szív védő vitamin. A bakopa pedig képes arra hogy a felesleges dopamint csökkentse.


Én találtam egy ilyen jó módszert ami mindenféle mellékhatásoktól mentes vagy minimalis mellékhatásai vannak viszont cserébe növelik az intelligenciát. Az utóbbi egy merész állítás volt, intelligenciát nem biztos hogy lehet növelni azonban azokat a készségeket melyek az intelligenciával asszociálódtak, és az agyi kapcsolatoknak a mennyiségét igen. Kérdés, hogy miért nem szerepelnek ezek semmilyen ADHD kezelési lehetőségként? Pedig a létező legbiztonságosabb szerek hiszen próbáltam őket, több mint fél éve és még rendszertelen szedésnél is ártalmatlanok. Függőséget nem okoznak mivel eufóriát sem okoznak, illetve indirekt módon hatnak pl. a dopamin növelése helyett megnövelik a receptorok érzékenységét és sűrűségét.


Az alkohol öl butít és nyomorba dönt, szerintem ennek a konkrét ellentéte a nootropikumok. Igaz, önmagukban gyengék de ha rátalálsz a megfelelő szerre és/vagy kombinációra akkor lehetnek hatásosak. Amerikában már eléggé bejáratott téma ez, hogy mindenki szeretné fokozni a teljesitményét nyílván az egyszerű kávé azért is terjedt el. Mi emberek ilyenek vagyunk mindig is többet akarunk tenni mint amire jelenleg képesek vagyunk, ezért kezdték el termeszteni a kávét, kólát, bételt, guaranát, a dohányt stb.-ket


Szerintem igen is jó dolog ha az ember igényes magára és többet szeretne teljesiteni hogy meg szeretné állni a helyét a munkahelyen vagy az iskolában, meg otthon is ugy általánosságban. Régen az volt a menő ha a buliba földön fetrengve folyik a nyálad meg leszedálták magukat az emberek voltak a partidrogok meg még most is vannak orvosi szinten pl. xanax, rivotril benzodiazepinek. Most már egyre több az érdeklődés a teljesitményfokozó szerek iránt mindenki okosabb szeretne lenni, meg mindenki meg akarja majd hackelni a biológiáját profi orvosi szinten. Szerintem ilyen lesz a jövő. Miért ne használhatná az ember a kémiát egyszer ugy bölcsen hogy saját maga életét jobbítaná nem pedig rosszabbítaná? ha pedig nyílván lehet jobb mivel emberenként eltérőek a kognitiv képességek akkor élünk is a lehetőséggel a szemüveget is hordjuk ha javítja a látásunk nem?


(már feltettem egy kérdést az emberi tulajdonságok témában ott írtam hozzá a kérdésre érkezett válaszokat: http://www.gyakorikerdesek.hu/emberek__emberi-tulajdonsagok_..



2016. júl. 13. 15:47
1 2
 1/15 Vree ***** válasza:
70%

Tehát a valódi kérdés nem az, amit kiírtál, hanem hogy "Hiszel-e a nootróp szerekben". :D


(Abban sem vagyok biztos, hogy a kiírt kérdés nem-e bújtatott reklám; túl sok benne a mellébeszélés, és a pozitív vélemény a negatív lehetőségek említése nélkül.)


Én a saját olvasmányaim alapján arra jutottam, hogy nincsenek ezek a szerek még ténylegesen azon a szinten, hogy érdemes legyen beléjük fektetni.


pl. az alábbi elemzés

[link]


arra hívja fel a figyelmet, hogy nagy szakadék van az agyserkentők reklámjaiban prezentált és a tényleges valóség között, pl. ilyen rendszeres állítások, hogy "egyre jobban terjed" "az orvosok is ajánlják" stb. nem igazolhatók. Amennyire meg tudom állapítani, ezeknek a szereknek a diákok közti népszerségének oka inkább hype/elkeseredett bármit-megragadás, mint a ténylegesen kimutatható eredmények.


Nem zárom ki, hogy a kérdezőnek más tapasztalatai lehetnek, nyugodtan mesélj róla, hogy mi volt a te élményed.


Persze bizonyíthatóan használható szer esetében is az ember elvégez egy haszon/költség analízist: pontosan mennyibe is kerülne ez nekem, és mennyi hasznot remélhetnék belőle? Ebbe pénzen kívül a kockázati tényezők is beletartoznak. Haszonkulcs/költséghatékonyság nélkül akkor is elutasítja, ha amúgy bizonyíthatóan működik (csak drága).

2016. júl. 13. 16:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 Tom Benko ***** válasza:

tl;dr, wall of text. A rivotril mióta partidrog? Meg a Xanax?

Az egyik ember azért okosabb, mint a másik, mert más mennyiségű és minőségű ingerek érték.

2016. júl. 14. 14:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 A kérdező kommentje:
Hosszú távon szedtem a nootropikumokat több mint fél éve. Ha a piracetámot nem szedem akkor dadogok, és egyébként ezt felírják beszédképtelenségre is azért mondom. Az NMDA és AMPA két glutamát által mediált receptorokon hat növeli a glutamátot. mint tudjuk a glutamátot lebontja a glutamate decarboxylase enzim GABA-vá innen az anxiolitikus szorongásellenes hatás, az aniracetámot pl. olaszba insomniára meg szorongásra is felirják. Egyébként az AMPA receptorokon ható gyógyszerek az Ampakinek vagy ampakinok nevüket a pozitiv alloszterikus ampa receptor modulatiorol kapták. A Piracetám vezetett el az Aniracetámhoz az első ampakine-hez a piracetámnál igen gyengén de megvan ez a másodlagos hatásmechanizmus. Namostmár az aniracetámtól eljutottak a tudósok kutatók a CX 717-ig amik kutatások alapján katonáknál szeretnének használni vmint ADHD, Alzheimer és állítólag a glutamate pathway-nek köze lehet a skizofréniánál is. ez a CX717 hatóanyaga állami titok a DARPA is invesztigált a kutatásokban. Az általam leghatásosabbnak vélt kombó a piracetám nicergolin és a memantin kombója nekem olyan durva visszaemlékezéseim voltak rég elfeledett emlékek ugrottak be randomra. A tudósok kideritették amúgy hogy melyik a fotografikus memoria hormonja. A vazopresszin(antidiuretikus hormon). ezt lehet növelni dezmopresszinnel ami egy szintetikus analog de vizmérgezést okozhat amik indirekt módon növelik a vazopresszint azok biztonságosak. A ginkgo biloba növelheti gyengén a vazopresszint mivel prolyl endopeptidase gátló. az acetilkolin növeli a vazopresszint igy a racetámok is növelik mivel ezek a racetámok glutamate/acetylcholine pathwayen a legújabbak meg enyhe noradrenerg/dopaminerg rendszeren is hatnak. mindegyik rendszernek kiemelkedő fontossága van a tanulásban. A piracetám katonai teljesitményfokozó gyógyszer(ek) feltalálásához vezetett Gary Lynch találta fel az ampakinek fogalmát. nagyjából mindenfele mellekhatastól mentesen/inszomniát nem okozva növelik a koncentrációt/éberséget kognitiv képességeket. A mellékhatások pedig szubjektivek többnyire 12 gramm piracetám nekem meg sem ártott semmit se mig más a regular dose-nál adja a nocebo hatást azaz a negativ placebot szédülés hányás stb ezek mind nevetségesek. volt egy két fejfájás de kolinpotlás aztán kész vége is az egésznek. Nekem muszáj volt visszatérjek erre a stack-ra mert nagyon nem éreztem jól magam a bőrömben 40-60% esés lett a verbális fluiditásba de a short term memory maradt a régi, sőt még jobb is ugyanis szedtem közbe 1-2 étrendkiegészítőt melyek közbejátszhattak. A piracetám akkoris visz mindent. emellett a nicergoline ami ráerősít a hatására: acetilkolin/glutamate pathway-en keresztül hat. növeli az ACh-t növeli a szintézisét (ChAt enzim aktivitás növelő) plusz acetilkolinészterázgátló de gyenge. A nikotin azért is kognitiv enhanszer mert acetilkolint modulálja sok kutatás van róla hát a piracetám ugyanerre képes mindenféle káros mellékhatások nélkül. egyébként meg a memantin enyhe d2 agonista tehát figyelemzavarra is jó meg NMDA antagonista elsődlegesen nem engedi a piracetám toleranciáját kiépülni illetve szinergikus vele. nem mondom h nincsenek mellékhatások, nekem mikor a kombót először csináltam durva fejfájás/ nyomás érzés volt a fejemen ez azt jelenti h van valami differencia a neurokémiában aztán 1 hét után elmúlt. Más témában is felraktam már a kérdéseimet oda kutatásokat is linkeltem h alzheimeres szerek növelték a kognitiv funkciokat normal egeszseges egyedeknél. nézegesd át. amugy meg a sok dohányzó ember azért tud jobban tanulni meg irni különösen az ujságirok szeretik előszeretettel a nikotint nahát a cigi az marhadrága a piracetám meg olcsó. mindkettő az acetilkolint modulálják de a piracetám jobb.
2016. júl. 14. 17:48
 4/15 A kérdező kommentje:
Amugy meg a benzodiazepinek pl. a xanax erősebb 10x mint a válium az ugye egy drog... azért drog mert elkábít GABA agonista aztán szépecskén elvesztegeted a receptoraid mert az agonisták csökkentik a receptorszámokat az antagonisták meg növelik. igy kell majd a dózis növelése. Amúgy meg mindenbe kell befektetés legyen az bármi de hosszútávon megtérül. Ha vkinek annyira jó szer kell ami drága de kvajó és biztos h hat akkor phenylpiracetam NMDA antagonistával+plusz valamilyen acetilkolinészterázgátlóval van NMDA antagonista+Ach észteráz gátló ugy hivják Huperzine. olcsón, pár dollárért beszerezhető a swansontól a phenylp meg drága 50 eur az egyhavi adag de ez feniletilaminvázas piracetam amfetaminként gyenge de piracetamként erős elég csak néha bevenni megérzed a hatását az NMDA antagonista azért kell mert gyorsan kiépíti a toleranciát.
2016. júl. 14. 17:53
 5/15 A kérdező kommentje:
Véleményem szerint a nootropikumok a legközelebbi dolgok a csúcshatás(limitless) c. filmben látott NZT-48 nevű szerhez... Sok befektetés kell majd kezdetekben de meg lesz az eredménye. én rájöttem h nálam melyik szer hat és melyikre felesleges pénzt kidobni...a vinpocetine azaz a cavinton ami tutira nem éri meg dopamint szabadit fel a raktárakból és csökkenti a dopamint. klinikai kutatások igazolják, anhedoniát depressziót okozhat. Olyan kutatás egyébként van a ginkgo bilobáról h növelheti a vazopresszin szintjét ami a fotografikus memóriáért felelős de ez csak prolyl endopeptidase gátló de ez csak másodlagos mechanizmus. Amúgy meg amiket az egyetemisták/tanulók szednek supplementeket azaz táp.kiegeket meg ilyesmiféléket javarészt a hype-ról szól ebben egyetértek pl. a memolifeban minimalis mennyiség van az összetevőkből az átlagos mennyiség negyede mekkora lehúzás már...
2016. júl. 14. 18:41
 6/15 anonim ***** válasza:

"Miért okosabb az egyik ember mint a másik?"

Az "okosság" kb. tudás mennyiségét jelenti, ami meg leginkább a családi háttér/tágabban vett környezet és az emberrel született genetikai potenciál kombinációja ként jön össze.


A kémiai serkentőkre kitérve, én egészen biztosan nem szednék ilyeneket. Véleményem szerint az agy van annyira bonyorult, és finoman szabályozott, hogy abba ilyen lórúgás kemikáliákkal bekavarni ésszerűtlen. Én nem hiszek abba, hogy ezek a szerek biztonságosak. Az, meg hogy amerikában ezeket úgy szedik, mint a francia drazsét, hát egy cseppet sem nyugtat meg. Elképesztően erős amerikában a gyógyszerlobbi, és simán elérik, hogy irreálisan lazán legyenek a szabályozások (pl. ennek köszönhető, az amerikai metanfetamin hullám).


Ha már mentális teljesítményfokozás, akkor inkább az elektromos stimulációt próbálnám ki (bár azt se folyamatosan, inkább kúra szerűen, ha valami miatt extra terhelés alatt állok). Az amerikai hadsereg fejlesztette ki, hogy a harci helyzetekhez gyorsabban tréningezzék a katonákat. Ha tudsz angolul, ez biztosan tetszeni fog: [link]

2016. júl. 14. 23:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
Elolvastam az összes kommented. Haver, te frankón drogos vagy. Szerintem keress meg egy szakembert.
2016. júl. 14. 23:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 A kérdező kommentje:
Hát akkor ne higgy benne amit mondok, az se zaklasson hogy több mint fél éve itt szedem ezeket a szereket többször durvább szereket szedtem össze alzheimereseknek adott acetilkolinészteráz gátlókat is semmi bajom nincs köszi jólvagyok :D Akkor meg te is drogos vagy már mindjárt reggel kezded, iszod a kávét meg cigizel. Amúgy meg ez nem a gyógyszerlobbi kampánya hanem inkább a biohackereké. Amúgy meg az aszpirin NSAID-ok is mind az agyadra hatnak sőt valamennyi gyógyszer. Nekem az az elméletem hogy mindenkiben ott a kiaknázatlan humán potenciál csak szerek kellenek amik kiaknázzák te is élsz az oxigénen na az milyen? az is egy pszichotrop tudatmódosító szer azért adják a repülőn zuhanáskor h megnyugodjanak az emberek. Nem feltétlenül serkentők a nootropikumok csak korlát ugyanugy mint a mozgáskorlátozott embereknek a kerekesszék. Én nem taszítanám le az embereket az útról hanem épp h segítenék h előre jusson/egy szintre jusson mint a többiek h ne húzzák le ellenben mai világ fullosan nem ezt vallja hanem akit beprotektálnak egy cégnél lustálkodhat egésznap más meg dolgozzon meg 3x annyit a minimálbérért. Mindenkinek meg kell adni az esélyt sztem.
2016. júl. 15. 13:33
 9/15 anonim ***** válasza:
Jajj, ez a kommented annyi sebből vérzik... de egyet hadd kérdezzek: Ha ezek a szerek annyira szuperek, és úgy túbózzák az agyad, mint ahogy írod, és hosszú időn keresztül történő szedés sem okoz semmi problémát, akkor hogy lehet az, hogy ilyen értelmetlen, fókuszálatlan, széteső mondatokat írsz: "Én nem taszítanám le az embereket az útról hanem épp h segítenék h előre jusson/egy szintre jusson mint a többiek h ne húzzák le ellenben mai világ fullosan nem ezt vallja hanem akit beprotektálnak egy cégnél lustálkodhat egésznap más meg dolgozzon meg 3x annyit a minimálbérért. " Hmm, te kis biohekker?
2016. júl. 15. 15:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 A kérdező kommentje:
Ha annyira jók? mit gondolsz egy amerikai miért vesz 200 dollárért modafinilt? Szerinted nem érné meg, meg hülyeségekre költené a pénzét aki ilyen drága összegért veszi meg ennek az eugeroikus kategóriába tartozó azaz wakefulness promoter gyógyszert? Van róla fogalmad hogy milyen az mikor annyira éber vagy és hirtelen minden belemegy az agyadba, mindent felfogsz? Bárkiben lehet találni hibát attól még hogy szedem a szereket, ugyanúgy emberi lény maradok hibákkal de te akkor is hülyébb maradsz :D Amit én tudok annak negyedét sem tudod, lehet hogy én gyorsabban írok, mert néha túlpörgök de attól még fikarcnyi köze sincs a tudásomhoz. Amúgy meg igen, így van, aki rendelkezik olyan képességekkel amivel a másik nem az mindig előbb megkapja a munkát, mindig lesz egy különbség, az emberek között. vagy legyen szó ismeretségi körökön belüli előnyökről pl. szülők vállalkozásukba felveszik a gyereket dolgozni aztán lustálkodhat szabadon a többi ember meg legyen szolga mert nem rendelkezik azokkal a bizonyos előnyökkel. Nem véletlenül nehéz hozzájutni ezekhez a szerekhez simán csak alzheimeresnek írnák fel vagy külföldről nagyon drágán lehetne behozatni. Genetika alatt igen is azt érted, hogy valakinek az agya jobban termeli a neurotranszmittereket vagy lassabban bomlanak le, de akinek nincs meg ez az éljen mondjuk acetilkolinészterázgátlókkal meg monoamin oxidáz gátlókkal, racetámokkal, dopaminerg-noradrenerg szerekkel, ennyi. Szerinted más mitől látja meg könnyebben a dolgokat mint mondjuk te? mitől fogékonyabb az információra? Amúgy meg genetikában nem lehet akkora nagy különbség mind a hétmilliárdan homo sapiensek vagyunk ugyan az a humán potenciál rejlik mindenkiben de te csak húzzad az időmet és kritizáld a szövegem, látszik hogy nem akarod hogy segítsek az embertársaimon. Akkor legalább nem kéne beszóljál. Majd ha leteszed az asztalra amit én akkor pofázzál bzmeg! Nem te vesézted ki a piracetám hatásmechanizmusát több oldalas dokumentumokban, meg nyílván nem te írtál 20 oldalas könyvet a nootropikumokról, ugye?
2016. júl. 15. 16:02
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!