Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » A Mensa Online IQ-próbatesztje...

A Mensa Online IQ-próbatesztje mennyire megbízható?

Figyelt kérdés

Mármint arra lennék kíváncsi, mennyire írják az igazat az értékelőben...

"Ön elérte a jelen teszt maximumát, eredménye a mérési tartomány fölé esik. Próbálja ki az Ön IQ-szintjének mérésére kalibrált felvételi tesztünket, amellyel a Mensába is bekerülhet!" Mivel tudom magamról,hogy elég nehezen koncentrálok dolgokra, meg este is van, meg most a szokásosnál is fáradtabb vagyok, ÍGY EZ OLYAN MARKETING-SZAGÚNAK TŰNIK.



2016. júl. 24. 22:32
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
52%

Kb semennyire. Nekem 120 jött ki online, a rendes iq teszten meg 107.

Szerintem menj el nyugodtan, ne sajnáld az az egy darab Mátyást rá. (Pár éve még annyi volt)

2016. júl. 24. 22:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 Molyember ***** válasza:
92%
Az előző válaszoló az első, aki nem ért el maximális eredményt ezen a teszten. (Magyarul csak ő nem különleges, mi mind azok vagyunk. :D ) Legalábbis én még nem találkoztam olyannal még a neten sem, aki elmaradt volna a maximumtól. Jómagam is kiakasztottam a tesztet, természetesen. :) Szerintem van benne némi túlzás, de ha nagyon érdekel, elmehetsz az igazira, tapasztalatnak jó lesz.
2016. júl. 25. 00:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 BringaManó ***** válasza:
100%

Legalábbis aki nem éri el, az vagy nem büszkélkedik vele, vagy nem a valós eredménnyel büszkélkedik. :-)


(egyébként ezeket a teszteket igyekeztek komolyan megalkotni (sztenderdizálni), tehát amennyire lehetséges, rendesen vannak megcsinálva, nem "marketingesre" – de próbáld ki mindkettőt nyugodtan, aztán ha komolyabb eredmény érdekel, próbáld ki élőben is.

Nem egy "Mátyás", hanem kettő (asszem 2009 óta), de ezt bárki elolvashatja, talán te is láttad már: [link] )

2016. júl. 25. 03:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 BringaManó ***** válasza:
100%
(egyébként csak a kitöltők durván negyede max pontszámos)
2016. júl. 25. 03:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 aperitif ***** válasza:
94%

Nem kell túldimenzionálni. A teljes lakosság 2%-a rendelkezik 130 feletti IQ-val, azaz ha van 100 random ismerősöd, akkor nagy valószínűséggel lesz köztük kettő, akinek mensa IQ-ja van. Ha tudatosan, nem tudatosan az okos emberek társaságát keresed, akkor ez a szám még magasabb is lehet.

Tűnhet ez marketing-szagúnak, de sem a 2000 forintos tesztírás, sem a 8000 (-500) forintos éves tagdíj nem olyan nagy összeg, amiért érdemes lenne meghamisítani az eredményeket.

2016. júl. 25. 09:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
100%
Én is elértem a maximumost. A régi mensa próbateszt szerint viszont 110 körüli értéket értem el még jó pár éve. Ha jól emlékszem, abban a tesztben nem csak logikai feladatok voltak, szóval lehet az volt a baj :D. De nekem is furcsa egy kicsit ez a mostani teszt.
2016. júl. 25. 10:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 2*Sü ***** válasza:
100%

Egy IQ tesztet nem olyan egyszerű jól kalibrálni. Ugye az IQ egy gauss-görbe szerint alakul a teljes népességet nézve. Egy teszt meg egy pontszámot ad. A kettőt kell összekötni valahogy, hogy aki mondjuk a kérdések 80%-ra ad helyes választ, ahhoz a pontszámhoz mekkora IQ-t kell társítani. Ehhez a tesztet sok-sok emberrel kell kitölteni, függetlenül a foglalkozásuktól, anyagi helyzetüktől, nemüktől, nyelvüktől, műveltségüktől, lakhelyüktől, stb…


Pont ezért titkosak a Mensa hivatalos tesztjének feladatai, mert amint kikerülne a netre, be lehetne magolni a válaszokat, így nem érne semmit a teszt, torzítana az eredményeken. A Mensa nem hivatalos tesztje igyekszik minél jobban mérni, de koránt sem annyira jól kalibrált teszt, mint a hivatalos.


~ ~ ~ ~ ~ ~ ~


Azt is látni kell, hogy egy-egy teszt egy bizonyos tartományban mér pontosan. A Mensa próbatesztje az átlagos szint körül mér, míg a hivatalos teszt az átlag és a Mensa szint között. A próbateszten elért maximális eredmény annyit mutat meg, hogy az átlagosnál jóval magasabb IQ-val rendelkezel, így érdemes lehet megírni a hivatalos tesztet. A hivatalos teszt meg megmutatja, hogy eléred-e a Mensa szintet.


~ ~ ~ ~ ~ ~ ~


> Mivel tudom magamról,hogy elég nehezen koncentrálok dolgokra, meg este is van, meg most a szokásosnál is fáradtabb vagyok, ÍGY EZ OLYAN MARKETING-SZAGÚNAK TŰNIK.


Ezek a tényezők valamennyire módosíthatnak a teszt eredményén, de nem túlságosan. A logikai intelligencia lényege, hogy megtaláld a megoldást egy olyan problémára, amire nem ismered a megoldás menetét. Ez egy képesség. Ez a képesség fáradtan is benned van, ha dekoncentrált vagy, akkor is benned van. Most lehet, hogy 100 feladatból kipihenten 81-et oldanál meg, fáradtan, dekoncentráltan meg 78-at, azért meghatározó mértékben nem fog változtatni az eredményen. Ez olyan, hogy holtfáradtan is tudod, hogy mennyi 2+2.


Igen, az egészben van egy marketing. A Mensa célja, hogy igyekezzen felkutatni azokat az embereket, akik beleesnek a tagság kritériumába, és potenciálisan, majd valószínű realizáltan valóban tagok lesznek. De a szervezet nonprofit, ebből senki nem húz semmiféle anyagi hasznot.


A teszt díja néhány ezer forint. Pár sör ára. De ehhez tudni kell, hogy maguk a tesztfüzetek rohadt drágák – mert óriási munka van a kalibrálásukban –, és akármennyire vigyáznak rájuk, idővel amortizálódnak. Ha Budapestről kell Debrecenbe lemenni tesztet íratni, egyrészt ehhez megfelelő helyet kell bérelni – ami 10 000 Ft-os nagyságrendű lehet –, ott a benzinköltség, több ember szabadideje megy el rá, ceruzát kell venni hozzá, a teszteket ki is kell értékelni, a tesztírókat értesíteni kell postai úton, ki kell nyomtatni az oklevélt névre szólóan, stb… Van ennek költsége, a tesztírás kb. ezt fedezi. A tagdíj évi 8000 Ft, ami havi 670 Ft, alig két sör ára, cserébe kapsz egy újságot, amit megint csak szerkeszteni kell, tartalmat írni bele, kipostázni, stb… Rendezvényeket finanszíroznak belőle, stb…


~ ~ ~ ~ ~ ~ ~


#1> Nekem 120 jött ki online, a rendes iq teszten meg 107


Ez simán belefér. Egyrészt a tesztnek is van egy hibahatára. Másrészt minden tesz kicsit más területét igényli a logikai intelligenciának. Ez kicsit olyan, mintha magasság szerint rendeznéd a gyerekeket a tornaórán, a másikon meg lábméret szerint. Van korreláció, összefügg a kettő, de lehet kicsit máshol lesz ugyanaz a gyerek a tornasorban. Meg ugye ebben benne van, hogy a próbateszt kevésbé jól kalibrált.


#2> Az előző válaszoló az első, aki nem ért el maximális eredményt ezen a teszten.


Itt van egy kis „csalás”. A csalást a kitöltők követik el. Ugyanis általában az tölt ki egy ilyen tesztet, aki valamiért magasabbnak érzi az IQ-ját a többiekénél, aki kíváncsi erre, aki egyáltalán tudja, hogy mi fán terem az az intelligencia hányados. Evidens, hogy a Kukutyinban lakó Pista bácsi, aki a kocsmában tölti a szabadidejét, nem fog IQ tesztet írni. De Kovács Béla gyári munkás, aki a munka, egy focimeccs, egy Való Világ között ingázik, ő sem. Pláne nem fog IQ tesztet kitölteni egy értelmi fogyatékos. Tehát a csalás az, hogy eleve az fog eljutni addig, hogy megszülessen benne a gondolat, hogy felmérje az IQ-ját, akinek már eleve magasabb, mint az átlagé.


Amúgy ha jól sejtem, aki a hivatalos tesztre elmegy, azoknak a negyede-harmada el is éri a Mensa szinten, ami látszólag ellentmondásban van azzal, hogy az emberek 2%-a éri csak el. De a fenti jelenség miatt ez érthető. Én sem megyek súlyemelő bajnokságra, vagy futóversenyre, mert tudom, hogy nem vagyok benne jó, maximum átlagos, vagy átlag alatti is akár. Ezért a futóversenyen elért eredményekből levont átlag nem sokat árul el a teljes népesség átlagáról.


#5> Nem kell túldimenzionálni. A teljes lakosság 2%-a rendelkezik 130 feletti IQ-val, azaz ha van 100 random ismerősöd, akkor nagy valószínűséggel lesz köztük kettő, akinek mensa IQ-ja van.


Igen, valóban nem olyan nagy szám, ha valaki eléri a Mensa szintet. Kb. ennyi a diplomások aránya is a világon, attól sem esünk hasra. Illetve a logikai intelligencia egy tulajdonság a sok közül. Sok esetben még csak nem is a legfontosabb. Szakmája, hobbija válogatja. Pl. egy magas IQ-jú ember is !lehet! lusta, műveletlen, arrogáns, agresszív, érzéketlen, munkanélküli, stb…. Egy átlagos, vagy akár átlag alatti IQ-jú ember is !lehet! szorgalmas, művelt, olvasott, tájékozott, kedves, kreatív, társasági ember, remek humorérzékkel, jól fizető állással.


Nota bene a mensások között is sokféle ember van. Ha valaki nem mondja meg, hogy ők mensások, valószínű nem jönnél rá, kb. olyan, mint bármilyen baráti társaság.


~ ~ ~ ~ ~ ~ ~


De ha maximális pontot ér el valaki a próbateszten, érdemes kitöltenie a hivatalost. Beléphet egy társaságba, ami néhány kedvezményt is biztosít, ami érdekelheti, megismerkedhet érdekes emberekkel akikkel időnként összejárhat, esetleg találhat vele azonos érdeklődési körű embereket, illetve olyan rendezvényekre juthat el, amik számára érdekesek lehetnek. Aztán ez valakinek vagy bejön, vagy nem, de egy próbát megér.

2016. júl. 25. 11:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
Nem tudom hogy csináljátok, én tán 3 év alatt kb 5x kitöltöttem, 115-117, se több, se kevesebb.
2016. júl. 25. 13:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
90%

"azaz ha van 100 random ismerősöd, akkor nagy valószínűséggel lesz köztük kettő, akinek mensa IQ-ja van"


A többségnek nem random ismerősei vannak. Elitgimibe jártam, a 25 emberből legalább 6 volt Mensa szinten.

2016. júl. 25. 13:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 A kérdező kommentje:
Köszönöm a kielégítő válaszokat! :-)
2016. aug. 7. 00:09
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!