Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Milyen bizonyítékok ismeretese...

Milyen bizonyítékok ismeretesek (ismertek Ti) arra, hogy a halál után nincs semmi, megszűnik a tudat, csak a semmi van (a tudat hiánya) végtelen ideig?

Figyelt kérdés

Gondolok itt pl. halálközeli élmények tisztán biológiai magyarázatára, vallásos "bizonyítékok" lelepleződésére, indirekt tudományos/nemtudományos bizonyítékokra...


Tegnap volt egy témába vágó vitám egy rokonommal. Utána - mivel most a szünetekben van időm - megpróbáltam keresgélni a témában, de nagyjából semmi értelmes megközelítést sem találtam, csak gondolkodni s összefüggésekben vizsgálódni egyáltalában nem akaró, primitíven élő öregeknek/embereknek való badarságokat.


A félreértések elkerülése végett, én nem vagyok vallásutáló, de vallásos sem egyáltalában sem, nem is leszek, MERT meggyőződésem, hogy az agy éntudata maga az élet, s így halál után nincs, ami tudjon s gondoljon (azaz éljen).

A haláltól nem félek, mert azt az örökkévaló semmi egy szinonimájának fogható fel, s a semmitől nem kell igazán félni, csak a rossztól, fájdalomtól, bűntől.....

(ezektől függetlenül végtelenül tisztelem az életet, azért is, mert tudom, hogy törékeny s véges)


A kérdésre adott válaszokat előre is köszönöm!



#halál #tudomány #élet #bizonyíték #halál bizonyítéka #hamis vallási bizonyítékok #örök semmi #Isten halandó
2016. dec. 26. 13:46
 1/10 anonim ***** válasza:
80%
Tehát most a saját álláspontodra akarsz másoktól érveket kapni? Miért? Neked nincs saját érved rá?
2016. dec. 26. 14:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:

Lehet, hogy van, lehet hogy nincs... 😉

Érdeklődésem ettől független. Vagy ez gondot jelentene?


Amúgy:

érv != cáfolat != bizonyíték (legalábbis nem mindig)


Egyéni érveim amúgy valóban vannak, ilyenek pl. Bibliatörténeti ellentmondások...


Mindenesetre most nem erről volt szó. Ez nekem inkább megakasztásnak tűnt. (de én kérek elnézést, ha nem az)

2016. dec. 26. 14:47
 3/10 Mojjo ***** válasza:
30%
Az égvilágon semmilyenek. Persze, a halál utáni életet alátámasztó "bizonyítékok" cáfolhatóak, de ez semmilyen módon nem jelent bizonyítékot arra, hogy nincs a halál után semmi.
2016. dec. 26. 16:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 Psycho ***** válasza:
73%

Tudományos értelemben nem bizonyítható.

A másik oldalról nézve a kulcsszó a vallás, ergo a hit. Az meg viszont nem bizonyíték.

A halálközeli élményekkel kapcsolatban is csak megfigyeléseink vannak, esettanulmányok, legfeljebb elméleteink, de ezek sem igazán bizonyítékok, és nagyon kevés dolgot értünk ezzel kapcsolatban. Ha kíváncsi vagy, a google jóbarát, ha jól értesz angolul, ajánlom a scholar.google.com oldalt (csak tudományos publikációkat dob fel). Itt pedig halálközeli élményekre az NDE (near death experience) és a testen kívüli élményekre (lebegés, alagútélmény stb) az OBE (out of body experience) kifejezések jó hívószavak.


Biológiai értelemben amennyire tudom, semmi sem utal arra, hogy bármi "extra" történne a halál után.

2016. dec. 26. 17:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
6%
mit jelent a 'bizonyíték'? mit jelent a 'tudat'? mit jelent a 'halál'? mit jelent a 'semmi'? mit jelent a 'van'? mit jelent a 'mit jelent?'?
2016. dec. 26. 19:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:

Ezt közvetlenül nem lehet bizonyítani mert önellentmondáshoz vezet.

Bizonyítani csak kizárásos alapon lehet, azaz addig amíg valaki nem jön vissza valaki vagy nem "hív fel telefonon" addig azt lehet feltételezni hogy azért nem teszi mert nem tud és azért nem tud mert a halál után nincs semmi.

2016. dec. 26. 20:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
63%

Amiről eddig írtak, azok indirekt bizonyítékok (vagyis pl. leírják, hogyan és mitől keletkeznek a halálközeli élmények).


Közvetlen bizonyíték csak egy van: az energiamegmaradás. Ez kizárja, hogy külső, a testedtől független lélek létezhessen.

2016. dec. 26. 21:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 Mojjo ***** válasza:
0%
@7: nem hiszem, hogy valaha bárki is ki tudta volna mérni, hogy teszem azt pár pikojoule energiának megfelelő tömeggel nem csökken-e a halálkor a test tömege. Vagy akár sok nagyságrenddel többel. (Volt valami film is Naomi Wattsal, ami mintha ilyesmiről szólt volna.) Szóval még ez sem bizonyít semmit.
2016. dec. 26. 21:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

Azért ez így igencsak soványka bizonyíték lenne (t.i: hogy a halál után valamennyi energia eltűnik). Ha tényleg lenne lélek, annak már az élet alatt is, minden másodpercben beszélgetnie kellene a túlvilággal. Hiszen a lélek ott van, nem? Legalábbis a nagy része... és nem bezárva egy az egyben a testünkbe.


Ráadásul úgy bezárva, hogy meg sem lehet különböztetni az agysejtektől. Ha úgy eltűnik köztük, hogy semmiféle hatása sincs magukra az agysejtekre - akkor miért is van ott? Miben különbözik akkor egy ember lelke egy egysejtű lelkétől?


Ha viszont hatása van, az ki is mutatható.

2016. dec. 26. 22:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 Mojjo ***** válasza:

@9: nem azt mondtam, hogy ez bizonyíték lenne a lélekre. Azt mondtam, hogy belátható, hogy az energiamegmaradás törvénye sem bizonyítja azt, hogy nem létezik lélek/halál utáni élet.


A többi kérdésedre passzolom a választ :)

2016. dec. 26. 23:23
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!