Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Szolfézs: kérdés a hangsorokról?

Szolfézs: kérdés a hangsorokról?

Figyelt kérdés

Heló!

Hogyan lehet felismerni egy dalban, hogy mi a hangsora?

Mitől függ, hogy lá sor vagy do sor?

És hogyan lehet kigobózni, hogy tá-val vagy fi-vel (vagy má-val - de az már nem érdekes)?

Köszi! Naaagyon fontos lenne!!


2010. máj. 25. 16:52
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

Sajna csak hallás után. Meg kell próbálni leszolmizálni.

A dó sorok két nagy szekunddal indulnak, dó-ról:

dó - ré - mi

dó - ré = nagy szekund

ré - mi = nagy szekund


A lá sorok egy nagy és egy kis szekunddal indulnak, lá-ról:

lá - ti - dó

lá - ti = nagy szekund

ti - dó = kis szekund


A harmonikus mollt így tudod szolmizálni:

lá - ti - dó - ré - mi - fá - szi - lá


A melodikus mollt így:

lá - ti - dó - ré - mi - fi - szi - lá


Dalnál úgy tudod felismerni, hogy megnézed, milyen hangok vannak benne, azt sorba állítod (skálába), és megállapítod.


De ha megnézed a záróhangot, az is sokat segít. Ha lá-ra végződik (szolmizálva), akkor valószínűleg moll jellegű hagsora lesz, ha dó-ra, akkor dúr jellegű lesz.


Ahhoz, hogy megállapíthasd, hogy milyen mollról vagy dúrról van szó, ahhoz az előjegyzést is meg kell nézni. Pl. lá-ra végződik, de nincs előjegyzés, akkor a-moll. Dó-ra végződik, és nincs előjegyzés, akkor C-dúr. Ha dó-ra végződik, és 1 kereszt az előjegyzés, akkor G-dúr lesz, stb.


Azt, hogy van-e benne tá vagy fi, azt úgy tudod megnézni, hogy kikeresed a módosított hangokat (az előjegyzés ilyenkor nem számít). A kereszt felfelé módosít fél hangot, vagyis a fából fi lesz, a bé lefelé módosít fél hangot, a ti-ből lesz tá.


Ez persze ennél bonyolultabb, de a kérdésből ítélve még kezdő lehetsz, így ennyit bőven elég (lenne) tudnod. Segítettem?

Ha van még kérdésed, szólj!

2010. máj. 26. 20:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:

köszi! kár, hogy mostmár mindegy, mert mostmár levizsgáztam xD

amúgy nem vagyok kezdő, csak más szempontból tanultam eddig a szolfézst.

2010. máj. 26. 21:40

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!