Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Milyen típusú feladatok...

Milyen típusú feladatok vannak a Mensa IQ-teszten?

Figyelt kérdés
Kitöltöttem az online próbatesztet, elértem a maximumot (125+), de túl egyszerűnek tűntek a feladatok, nem hiszem, hogy élőben is ilyesmi lesz.

2017. aug. 28. 20:58
1 2 3 4
 1/36 anonim ***** válasza:
76%
Az elején egyszerűbbek a feladatok és a végén egyre nehezebb.
2017. aug. 28. 21:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/36 A kérdező kommentje:

Értem, köszönöm.


És ugyanolyan ábrás feladatok vannak, mint az online tesztben, vagy van egyéb is (pl. számsorozatok)?

2017. aug. 28. 21:26
 3/36 Molyember ***** válasza:
100%
A neten szinte mindenki a maximumot éri el. Nem akarom kétségbe vonni az IQ-d, vagy elvenni a kedved, de úgy tudom, az élő tesztjük már fizetős. Érted...
2017. aug. 28. 21:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/36 A kérdező kommentje:
Rájöttem, hogy élőben annál biztos nehezebb lesz, csak kíváncsi vagyok, hogy mennyivel, mire számítsak.
2017. aug. 28. 21:40
 5/36 2*Sü ***** válasza:
82%

> Milyen típusú feladatok vannak a Mensa IQ-teszten?


Raven-teszt feladatok vannak. Hogy a műveltséget – akár azt, hogy valaki tud-e írni – szét lehessen választani a likvid intelligenciától – amit a teszt mér –, és hogy nemzetközi szinten lehessen sztenderdizálni a tesztet, ezért kizárólag olyan feladatok vannak benne, amiben nincsenek számok, szavak, jelentéssel bíró ábrák. (A színvakok miatt még színek sem.) Mindegyik tesztfeladatban egy 3x3-as ábra jobb alsó sarkába kerülő ábrát kell kiválasztani 8 lehetséges válaszból. Valami ilyesmi: [link]


Ha jól rémlik, akkor 36 feladat van, ennek megoldására 40 perc áll rendelkezésre.


> A neten szinte mindenki a maximumot éri el.


Szinte… Bár nem tudom ezt pontosan mire alapozod – gondolom aki csak átlagos, vagy átlag alatti eredményt ér el, az nem szokta reklámozni –, de sejtésem szerint nem állsz távol a valóságtól. Hiszen az, hogy valaki netezik kocsmázás, vagy tévébámulás helyett, és érdekli, hogy mennyi lehet az IQ-ja az maga is egy jó IQ szűrő. Elvégre a legtöbb ember az ember azt a tulajdonságát méretteti meg, amiről azt gondolja, hogy abban jó. Aligha fog IQ tesztet írni, aki úgy érzi, hogy ebben a tulajdonságában nem kimagasló.


> de úgy tudom, az élő tesztjük már fizetős


Igen, a tesztírás díja 3000 Ft.


> Érted...


Tartok tőle, te érted rosszul. Én az egyik vidéki Mensa csoport tagja vagyok, és szervezünk tesztírást. A tesztírások amennyire én tudom nagyjából nullszaldósak összességében. Az egyesületnek inkább a tagdíjakból van bevétele.


A tesztíráshoz kell egy terem néhány órára. Vidéken még csak-csak lehet olcsóbban találni (10-20 ezer forint / óra), de Budapesten ennek a többszöröse pusztán a termet kibérelni (ott a tesztdíjak a terembérletet sem fedezik). Viszont tesztet íratni csak a megfelelő végzettséggel lehet, így vidéken – ahol nincs erre kiképzett ember – a benzinköltség nyomja meg a tesztírások költségét. (Meg persze vannak egyéb költségek, a ceruzától kezdve a táskáig, amiben a tesztírásokhoz szükséges cuccokat szállítjuk.) Akik a tesztírásban segédkeznek, azok önkéntesek, semmiféle fizetséget nem kapnak érte. (Ha kapnának, akkor az sem lenne túl jó órabér, ha a tesztírás díját egyszerűen szétosztanák.) Illetve a Mensa egyetlen tisztségviselője sem kap semmiféle anyagi javadalmazást, így a tagság egyetlen tagját – ide értve az elnököt, a tisztségviselőket – sem fűzi semmiféle anyagi érdek ahhoz, hogy a tagság nagyobb legyen.


> élőben annál biztos nehezebb lesz


Attól függ… Ha nagyon magas az IQ-d, akkor csak kicsivel tűnnek majd nehezebbnek. Ha viszont 125 felett nem sokkal van, akkor jóval nehezebbnek fogod őket tartani. Egy analógiával, ha valaki 80 kg-ot tud megemelni, akkor neki a 90 kg-os súly sokkal nehezebbnek fog tűnni a 70 kg-hoz képest, mint annak, aki 120 kg-ot tud felemelni. Illetve mivel tovább tart a teszt, kicsit jobban igénybe veszi az intelligenciádat a kitöltése is. Viszont a tesztírás előtt van egy rövid előadás, amit szerintem önmagában érdemes meghallgatni.

2017. aug. 28. 22:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/36 A kérdező kommentje:

Köszönöm!


Ez se volt nehéz (az 5-ös a megoldás), bár kellett egy kis idő hozzá, 36 db. 40 perc alatt lehet, hogy necces lesz.

2017. aug. 28. 23:34
 7/36 2*Sü ***** válasza:
100%
Az az igazság, hogy az elsők nagyon könnyűek. A legtöbb tesztkitöltő 10 perc alatt általában végez legalább a feladatok felével, 30 perc meg 18 feladatra nem olyan kevés. Amúgy azért 40 percben limitálták az időt, mert 40 perc eltelte után már nem érnek el sokkal jobb eredményt az emberek. (Nota bene te a többi ember teszteredményéhez méretteted magad, ha neked necces a 40 perc, akkor mindenkinek ugyanolyan necces volt, aki valaha megírta, és azt, hogy a gauss-görbe melyik pontján vagy, azt ugyanabból a „necces” tesztből állapítják meg. Ha több időd lenne, másoknak is több idejük lenne, ergo ugyanott vagy.)
2017. aug. 29. 00:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/36 anonim ***** válasza:
73%

1. lehetséges teszt: [link]


2. lehetséges teszt: ahol nyelvtant meg térbeli logikai dolgokat is kellett alkalmazni, de azt most nem találom

2017. aug. 29. 00:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/36 A kérdező kommentje:

Értem.

Arra lennék még kíváncsi, hogy abból a 36-ból kb. mennyit lehet rontani, hogy legalább a 130 IQ kijöjjön? Vagy bizonyos kérdések kevesebbet érnek, mások többet?

2017. aug. 29. 01:07
 10/36 2*Sü ***** válasza:
100%

1. Minden helyes válasz egy pontot ér.


2. Az IQ-t az életkorodhoz (korcsoportodhoz?) képest méri a teszt. Tehát mikor azt az eredményt kapod, hogy az IQ-d magasabb, mint az emberiség 98%-a, azt úgy kell érteni, hogy a veled egykorúak 98%-a. A mentális teljesítmény viszont az életkorral csökken, így elvileg van az az életkor, mikor az, hogy nem felejtettél el elmenni a tesztre és fel tudtad írni a nevedet a papírra, egyáltalán tudod, hogy hogy hívnak, azzal a mentális teljesítménnyel már bekerültél a felső 2%-ba. Bár lehet ez az életkor magasabb lenne, mint az IQ-d :-) Ha jól sejtem, akkor egyszerűen bizonyos életkorokat átlépve kapsz plusz pontokat.


3. A teszt 100 és 135 között sávokban mér. Sávokban, azaz nem pontos értéket, hanem egy intervallumot kapsz eredményként. (Bocs, ha rosszul mondanám, én még a régi, 24-es szórású tesztet írtam meg, nem tudom pontosan a jelenlegi 15-ös szórású tesztnél ez a határ most 134-nél vagy 135-nél van.) Van egy olyan eredmény, hogy az IQ-d 130 és 134 között van, és van olyan eredmény is, hogy az IQ-d 135+. Ergo egyet biztosan lehet tévedni még a legfiatalabb korosztályban is. De úgy sejtem, hogy többet is. (Ugye 100 az átlag IQ – definíció szerint – a szórást 15-nek szokás megválasztani, egy gauss-görbén két szórással felfele (100+2*15 = 130-as IQ) az emberek 2%-a van, ez a Mensa tagság feltétele, 134 vagy 135 felett az emberek 1%-a.)


4. A pontos értékeket nem tudom és nem is tudhatom. A tesztet pszichológus értékeli ki. Mert bár egy egyszerű sablon alapján lehet javítani a tesztet, amire egy kisiskolás is képes lenne – egy jó válasz = 1 pont, X életkorban plusz Y pont –, az IQ mégiscsak valamiféle diagnózis a mentális állapotodról, amit viszont csak pszichológus állíthat ki. Rajtad és a pszichológuson kívül másra nem tartozik, hogy milyen mentális képességekkel rendelkezel, ez az orvosi titoktartás alá tartozik. Ő tudja, hogy adott életkorban hány ponttól éred el a mensás szintet. De mi – tagok – elvileg a tesztkérdéseket sem nagyon nézegethetnénk (azon túl, hogy megírtuk a tesztet). A teszt nemzetközi sztenderdizálása nagyon hosszadalmas és költséges feladat. Gondolj bele, egy új feladatsort kell kreálni, ami se nem túl könnyű, se nem túl nehéz, és a feladatok nagyjából egymásra épülnek. Aztán mindenféle korosztályban a világ mindenféle területéről kell mindenféle nemű, hitű, szociális helyzetű, foglalkozású, nemzetiségű embernek kitöltenie a tesztet, méghozzá a világ egészének megfelelő arányában ahhoz, hogy meg lehessen mondani, hogy a te korodban az emberek hány százaléka ér el egy bizonyos eredménynél jobbat úgy a világon általában. Jó pár ezer embernek ki kell tölteni a tesztet, ami alapján sztenderdizálni lehet. A teszt licenszelése pont emiatt nem olcsó. Ha nyilvánossá válnának valamilyen módon a tesztkérdések, akkor azt a tesztet lehet a kukába dobni, mert sokan lennének, akik a kérdések és a helyes válaszok tudtával mennének el tesztet írni. Egy új teszt megalkotása meg se nem gyors, se nem olcsó. Mindezt tetézi, hogy négy különböző tesztfüzet van a puskázások elkerülése miatt. (Bár elég furának tartom, ha valaki meg akarná hamisítani az eredményét.)


5. A tesztet egy előadás előzi meg. Ott lehet feltenni kérdéseket, korlátozott időkeretben az előadás után, meg kötetlenebbül a tesztírás után is. Lehet, hogy az előadó valamit jobban tud, mint én, relevánsabb válaszokat tud adni.


~ ~ ~


Plusz információ. A tesztkérdések nagyjából nehézségi sorrendben vannak. Illetve ennél többről van szó. A teszt megmutat egyfajta logikát, majd azt bonyolítja, hogy felismered-e az összefüggéseket akkor is, mikor kettő, mikor három, mikor négy különböző tulajdonság épül ugyanarra a logikára. (Lásd a linkelt ábrát, ahol a függőleges és vízszintes „vonalak” száma és mintázata is ugyanazon logika mentén, de egymástól függetlenül változik.) Megnézi azt is, hogy felismered-e a mintát akkor is, ha esetleg van valami „zaj” – a logikába nem passzoló, véletlenszerű tulajdonság – az ábrákon. Aztán megmutat egy másik logikát, azt is elmélyíti. Majd ezeket esetleg kombinálja is. Tehát érdemes a tesztet sorrendben tölteni.


De előfordul, hogy valami hirtelen nem áll össze az egyik feladatnál. Ne időzz túl sokáig, lépd át, haladj tovább, a végén valószínű lesz időd visszatérni rá. Illetve ceruzával – radírral a végén – töltöd ki a válaszlapot, nyugodtan lehet tippelni, utólag javítani is.


Még néhány tanács:

- Ne parázz, nem érettségizni mész. Nem kell rákészülni, nem kell izgulni.

- Azért kipihenten menj a tesztre. Az sokat ront a koncentrálóképességeden, ha éhes vagy, álmos vagy, vagy fáj a fejed. Eleget, hogy egy sávval lejjebb kerülj, mint amibe tartoznod kellene.

- Néhányan hoznak különböző „doppingszereket”, üdítőt, csokoládét, szőlőcukrot. Persze ha szereted ezeket fogyasztani, akkor nyugodtan, de az eredményen nem fog javítani. Amennyit segít, annyit ront is azzal, hogy elvonja a figyelmedet.

2017. aug. 29. 02:27
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!