Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Lehet, hogy fel sem ismernénk...

Lehet, hogy fel sem ismernénk az idegen létformákat, még akkor sem, ha ide jönnének?

Figyelt kérdés
Direkt tettem a tudomány kategóriába a kérdést. Szóval mi van, ha nem kis humanoidok jönnek, űrhajókkal, hanem energia lények, vagy moszatok és spórák, az aszteroidákban megbújva. Ilyesmire gondolnak a tudósok is, vagy közületek valaki?

2017. szept. 3. 13:38
1 2 3
 1/29 anonim ***** válasza:
55%

Szia!

Érdekes felvetés. Az biztos, hogy az élet -bárhol is legyen az univerzumban-, alapvetően hasonló. Itt természetesen, nem a materiális hasonlóságokra gondolok (bár nagy valószínűséggel, ott is lenne konvergencia), hanem az élet legalapvetőbb tulajdonságaira (a környezettől el kell határolnia magát, de nem izolálódhat, anyagcsere, információ -> reprodukció, sőt a halált is idevehetjük). Azaz a Gánti Tibor által megfogalmazott, abszolút- és potenciális életkritériumok biztosan igazak rá (a zárójelben nem soroltam fel mindet). Az is elég valószínű, hogy szénen alapszik a materiális struktúrájuk, mivel ez az (általunk ismert) egyetlen alkalmas elem erre a "célra". A szilíciumot szokták még mondani, de ez nagy számban nem olyan stabil, mint a szén. Arra nagyon kicsi az esély, hogy ne tudnánk elkülöníteni a földi élettől, tehát moszatok és ehhez hasonlók, valószínűleg nem lennének (esetleg, csak nagyon hasonlóak). "energia lény" alatt mit értesz? Az élet nem állhat energiából, ez biztos.

Remélem tudtam segíteni! :)

2017. szept. 3. 13:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/29 A kérdező kommentje:
Tudtál segíteni 1., köszönöm. Arra gondolok, hogy az általunk ismert ÖSSZES élőlény a Földön van. Ezért nem tudunk elképzelni gyökeresen más életformákat, nyilván én sem. De mi van, ha azok pl. mikroszkopikus méretűek, vagy nem egyéb-"hagyományos" alakban lennének. És nem is akarnának velünk kapcsolatot létesíteni, mert ez nekik nem számítana. Tudom, hogy ez így zagyvaságnak tűnik, de tudományos szempontból érdekel a kérdés.
2017. szept. 3. 14:16
 3/29 anonim ***** válasza:
49%
Ahhoz nem kell ismernünk földönkívüli életet, hogy tudjuk, hogy az életkritériumoknak megfeleljen, hiszen, ha nem felelne meg, akkor nem nevezhetnénk életnek. Azt elég nehéz elképzelni, hogy mikroszkopikus méretű organizmusok intelligenciára tegyenek szert (bár nem lehetetlen). Ha, pedig véletlenül jutnának ide, nem teremtenének kapcsolatot, mert öntudatlanok lennének. Itt arra gondolok, hogy aszteroidákkal érkeznek prokarióta-szerű organizmusok, melyek túlélték a kozmoszban telt utazást. Ennek az esélye tényleg minimális (bár hozzáteszem, hogy van olyan hipotézis, mely szerint így jutott a Földre az élet (pánspermia hipotézis).
2017. szept. 3. 14:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/29 A kérdező kommentje:
Oké. És mi van akkor, ha tudatosan jönnek a Földre, de nem azért, hogy velünk kommunikáljanak, mert az nekik egyáltalán nem fontos, de leigázni sem akarnak minket, mint a filmekben. Egyszerűen idejönnek, és húznak is az óceánok mélyére, vagy a föld alá, mert az a céljuk. Mi meg itt vágyakozunk a kapcsolatra, de ők nem.
2017. szept. 3. 14:42
 5/29 anonim ***** válasza:
61%

Ez utóbbi, már inkább a sci-fi kategóriába esik, nehéz erre tudományosan objektív választ adni.

"Mi meg itt vágyakozunk a kapcsolatra, de ők nem."

Erre megint csak kicsi az esély. Az intelligens élőlények mind kíváncsiak, így valószínűleg a földönkívüliek is azok lennének.

Ha meg nem lépnének kapcsolatba, akkor nem kommunikálnánk, ennyire egyszerű...

2017. szept. 3. 14:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/29 anonim ***** válasza:
83%

"Az intelligens élőlények mind kíváncsiak"

Honnan tudod, ismered a világegyetemben az összes intelligens lényt? Az előttem írt válaszokban is sok olyan dolog van, ami csak feltételezés, úgy gondolod, hogy igaz, de nincs rá bizonyíték.

2017. szept. 3. 15:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/29 A kérdező kommentje:
" Az intelligens lények mind kíváncsiak." Senkit nem megbántani akarok, de ezt sem tudhatjuk. Lehet, hogy más idegen lények már megismertek más fajokat, és nem akarnak többet. Vagy olyan a kultúrájuk, hogy ez számukra huszadrangú dolog. De én sem akarok elmenni a fantasy világába.
2017. szept. 3. 15:17
 8/29 anonim ***** válasza:
49%

"Honnan tudod, ismered a világegyetemben az összes intelligens lényt?

Én nem írtam, hogy a Világegyetem összes intelligens élőlénye kíváncsi. Utaltam rá (bár valóban nem írtam le), hogy a földi int. élőlények, jellemzően kíváncsi természetűek. Amúgy a környezet megismerésére való igény valóban feltételezhet intelligenciát.


'Az előttem írt válaszokban is sok olyan dolog van, ami csak feltételezés, úgy gondolod, hogy igaz, de nincs rá bizonyíték."

Itt melyekre gondolsz?

2017. szept. 3. 15:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/29 TR75 ***** válasza:
74%

#8 "'Az előttem írt válaszokban is sok olyan dolog van, ami csak feltételezés, úgy gondolod, hogy igaz, de nincs rá bizonyíték."

Itt melyekre gondolsz?"

Például erre gondolhat:

"Ahhoz nem kell ismernünk földönkívüli életet, hogy tudjuk, hogy az életkritériumoknak megfeleljen, hiszen, ha nem felelne meg, akkor nem nevezhetnénk életnek."


Csak a földi életet ismerjük, annak a kritériumait. Elég nagy a világegyetem, hogy ne legyen általános az a jelenség, amit mi életnek nevezünk. Nincs bizonyíték sem mellette, sem ellene.


"Az is elég valószínű, hogy szénen alapszik a materiális struktúrájuk, mivel ez az (általunk ismert) egyetlen alkalmas elem erre a "célra"."


Itt pedig te is leírtad a kitételt: általunk ismert. Az ember hajlamos mindentudónak gondolni magát, pedig nyilván a töredék töredékét ismeri csak a világnak (és amit ismer belőle, azt sem biztos, hogy jól magyarázza vagy jól értelmezi).


Szóval szerintem bizony lehet, hogy fel sem ismernénk (ahogy én azt is valószínűnek tartom, hogy arra is nagyobb az esély, hogy nem tudunk velük kommunikálni, mint hogy igen. Sőt, talán egyáltalán észre sem vesszük a kommunikációs kísérletet.

2017. szept. 3. 16:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/29 A kérdező kommentje:
Teljesen egyetértek a 9. válaszolóval (is). Mi emberek csak a tam-tam dobokat, meg a rádiójeleket tekintjük üzenetküldésnek. Lehet, hogy egy jóval fejlettebb faj már felrobbantott pár csillagot, hogy jelezzen nekünk, csak mi azt nem annak vettük. Tudom, hogy ez már sci-fi, de a holdra szállás is az volt száz éve. Nem gondolom, hogy úttörő vagyok, csak elindítottam egy közös gondolkodást.
2017. szept. 3. 16:41
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!