Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Szerintetek az emberek tudnána...

Szerintetek az emberek tudnának fejleszteni olyan speciális eszközöket az állatok számára, melyekkel fejleszthetők lennének a kognitív képességeik?

Figyelt kérdés

Olyan képességek fejlesztésére gondolok, amelyekkel az evolúciójukat begyorsítva a lehető leggyorsabban eljuttathatóak lennének a mai ember képességeinek szintjére a következő néhány tíz-/százezer évben.


Az alap intelligencia már sok állatfajban jelen van: elefántok, delfinek, csimpánzok, gorillák, orangutánok, majmok, varjak, disznók, egerek, farkasok stb., gond talán csak azzal lehet, hogy nem a megfelelő arányban állnak rendelkezésre az egyes intelligencia komponensek, vagy nincsenek megfelelő perifériáik (kéz, láb, hangszál stb.).


Hogyan lehetne technikai eszközökkel segíteni nekik, hogy ezek a lehető leggyorsabban kifejlődjenek?



2017. okt. 16. 15:52
1 2 3
 11/22 Pombe ***** válasza:

Még mindig nem érthető, amit írok. Nyilván az én hibám. Ráfeküdhetünk egyes szelektív tényezőkre, ami szerintünk az intelligenciát növeli, és örülhetünk is egy hosszadalmas ilyen koncepciókkal megspékelt tenyésztés után, hogy na most már tuti okosabb a kutya a farkasnál, ám ha ezt az így kitenyésztett populációt mondjuk szabadjára engedjük, akkor ezer év múlva pofára eshetünk, mert azt láthatjuk esetleg, hogy a kitenyésztett populáció a természet nagy valóságában semmire se jutott, és vagy visszabutult, vagy kihalt.


Azért mert mi azt hisszük egy bizonyos általunk kitalált premisszák alapján, hogy a kitenyésztett faj az most hú de intelligens, az a sokrétű valós problémák erdejében (melyben nem ismerünk minden fontos "fát", mint meghatározó szelekciós tényezőt) akár nyomtalanul elveszhet.

2017. okt. 17. 13:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/22 Pombe ***** válasza:

"Ne láss a soraimba többet és mást, mint amit írtam."


Nem láttam. Azt írtad ezekre, hogy persze. Mire mondasz perszét, amiről semmiféle információd nem lehet még? Ez max. csak fikció jelenleg. Ha erre gondoltál, akkor meg én azt nem találhatom ki, ha nem mondod/írod. :)

2017. okt. 17. 13:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/22 anonim ***** válasza:
Na jó, látom itt mindenki ideges. Személyeskedjetek tovább nélkülem. :)
2017. okt. 17. 14:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/22 Pombe ***** válasza:

Hm. Személyeskedés? :)


Én semmi ilyesmit itt nem láttam, senki részéről.

2017. okt. 17. 14:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/22 Wadmalac ***** válasza:

"Nem láttam. Azt írtad ezekre, hogy persze. Mire mondasz perszét, amiről semmiféle információd nem lehet még?"


Mondom, hogy ne gondolj bele olyat, amit nem írtam. Te a "persze szóba belegondolod a kisregényt, hogy most, itt, azonnal csettintünk az ujjunkkal és máris megcsináltuk.

Semmi ilyet nem írtam. Azért áll ott a persze, emrt az is egy megvalósítási irány.

Kapíse?


"ám ha ezt az így kitenyésztett populációt mondjuk szabadjára engedjük, akkor ezer év múlva pofára eshetünk"

Miért, ha most kivered a pusztába az összes cocker spánielt, akkor az ezer év múlva szerinted spánielebb lesz?

Természetesen a nemesítés az annyi, amennyi és addig ér valamit, amíg fenn van tartva a célirányos szelekció, amint azzal leállsz, a továbbiakban az evolúció visszaveszi a kormányt. A szabad természetben meg nem feltétlenül lesz egy emberi szempontból nézve okos kutya jobb, mint amelyik többre emlékszik a farkas múltjából.


Tulajdonképpen min és kivel vitatkozol?

:)

2017. okt. 17. 14:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/22 Pombe ***** válasza:

@Wadmalac


Magamtól: "ám az általános, a spontaneitást jobban domborító intelligenciateszteken mégis jobb eredményeket érnek el a kutyáknál"


Hoppá, hoppá! Ezt így nagyon félreérthető tényleg, mert ez így azt is jelentheti, hogy a kutyák teljesítettek jobban az általános jellegű intelligenciateszteken, holott azt akartam írni, hogy a farkasok jobb eredményeket értek el a kutyáknál. A kutyákkal szemben, na! :D


Wadmalac! Bocsika, bocsika :)

2017. okt. 17. 14:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/22 Pombe ***** válasza:

Wadmalac: "Azért áll ott a persze, emrt az is egy megvalósítási irány.

Kapíse? "


O.K.


Wadmalac: "Tulajdonképpen min és kivel vitatkozol?"


Azzal, hogy nem kell az evolúció működéséhez halál, és a szelekció nem automatikusan egyenértékű az "erősebb kutya" izéllel, és nem egyenértékű a gyilkolással. És még azt domborítom, hogy hiába van az okosításra szelekciós forgatókönyvünk, vagy magunk kitalálta technikai leírásunk a szó szerint értelmezett génsebészeti eljárásokra, mivel rettentő sok tényezőt nem tudunk előre figyelembe venni. A természet rettentő sok variációból emel ki sikeres megoldásokat, mi viszont a saját módszereinkkel - durván számolva - egy vonalat építünk csak föl mesterségesen, aminek a sikere így még a távoli jövőbe tekintve is enyhén szólva kérdéses marad.

2017. okt. 17. 14:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/22 Pombe ***** válasza:

Wadmalac: "Természetesen a nemesítés az annyi, amennyi és addig ér valamit, amíg fenn van tartva a célirányos szelekció, amint azzal leállsz, a továbbiakban az evolúció visszaveszi a kormányt."


A környezet és a belekerülő taxon képességeinek viszonya határozza meg az evolválás irányát. Már akkor is más evolúciós irány alakul ki ilyenkor, ha közben a természetes környezet semmit se változott. Ha a taxon minden téren jobban fel tudja magát találni, akkor az adott környezeti feltételeket jobban ki tudja használni a saját hasznára, vagyis ha jól sikerült az okosításunk, akkor bizony kell változnia az evolúciós iránynak, méghozzá jobban az általános intelligenciaszint növekedése felé. Ha ezt nem sikerül elérnünk, netán a valóságban rosszabbul alakul a taxon sorsa, mint amilyenje eredetileg volt, akkor meg kell állapítanunk, hogy a taxont valójában nem okosabbá tettük, hanem konkrétan butábbá, és életképtelenebbé.


Ha csak a mi pátyolgatásunk mellett tud látszólag okosodni, akkor valójában nem lett okosabb egy cseppet se, mivel a mi okosságunk révén marad fenn a taxon.


Most már így érthető, hogy min vitázunk?

2017. okt. 17. 15:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/22 Wadmalac ***** válasza:

"Ha csak a mi pátyolgatásunk mellett tud látszólag okosodni, akkor valójában nem lett okosabb egy cseppet se, mivel a mi okosságunk révén marad fenn a taxon."

Igen. Na és? Ezt ki cáfolta, tagadta?



Az a baj, hogy szó szerint veszed, veszitek a kérdező "evolúció" szavát, pedig az egy nonszensz. Esetleg teljesen kordában tartott mesterséges evolúció lenne érthető alatta, vagyis nem más, mint a fejnemesítés, esetlegesen génmódosításokkal gyorsítva.


Őszintén, kit érdekel, hogy a létrehozott új fajok a TERMÉSZETBEN egymillió évig megmaradnának, továbfejlődnének-e? És akarnánk-e ezt?

Sőt, a fenének sem kell konkurens értelmes faj.

A kérdés abban a szellemben, hogy ilyet akarunk létrehozni, teljesen irreális és alaptalan.

Éppen ezért én egyértelműen CSAKIS haszonfajokban gondolkodtam, de úgy látom, a többi válaszoló is.

Haszonfajok, az emberi élet megkönnyítésére, segítőnek, játszótársnak, neadjisten rabszolgának.


Akkor meg ezeknek SOHA nem lesz természetes környezeti evolúciója. Legfeljebb a mi kihalásunk után. Az meg sok embert nem nagyon érint.

2017. okt. 17. 15:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/22 Pombe ***** válasza:

Hát a @Kérdező ezt kérdezte: "Olyan képességek fejlesztésére gondolok, amelyekkel az evolúciójukat begyorsítva a lehető leggyorsabban eljuttathatóak lennének a mai ember képességeinek szintjére a következő néhány tíz-/százezer évben."


Hát, kénytelen vagyok szó szerint venni ezt, hiszen ez a kérdése a @Kérdezőnek, és hát az emberiség önálló életet él, így hát... :)


Amúgy teljesen jónak tartom az észrevételed, hogy ez csak úgy történhet meg, ha az ember eltűnik. Így tehát mondhatjuk a @Kérdezőnek, hogy ez úgy valósítható meg, hogy mi innen idővel elköltözünk, vagy öngyilkosok leszünk, de előtte elképesztő nagyságú tudásra kell szert tennünk ahhoz, hogy a megfelelő szelekciós útvonalat kiépítsük az okosításra kijelölt taxon számára, valamint a szó szerint értelmezett génsebészetnek is isteni mesterei legyünk.


Na, ha mindez megvan, akkor magára hagyhatjuk az okos taxonunkat, és elrepülhetünk a Földről, vagy a kollektív öngyilkossággal zöld lámpát adhatunk a taxonunk önálló evolúciójának. :D


Talán jobb is, ha már nem látjuk, hogy esetleg a kísérletünk kudarcba fulladt... :)

2017. okt. 17. 15:46
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!