Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Környezetvédelem és mentalitás...

Környezetvédelem és mentalitás. Autó nélkül hogyan képzelitek el az életet?

Figyelt kérdés

Manapság nagyon elterjedt az autóellenesség. Mintha az autó tehetne minden rosszról és az autósok önző bűnösök lennének!


- Beteg ember szállítása, pl akár fiatal feleséget kemoterápiára.

- Kisebb költözések. Például lakótárs, aki szobát bérel.

- Nagy-nagy bevásárlás, sok vécépapírral, papírtörlőkendővel, tejjel, üdítővel, mosóporral és egyéb tartós dolgokkal, hogy párnaponta csak a legszükségesebbekért kelljen boltba menni. Nagybevásárlást lehetőleg NEM rendelve, hogy láthassuk, megnézhessük, megfoghassuk, körülnézhessünk.

- Hétvégi és csúcsidőn kívüli utazások, amikor mondjuk Budapestet nézve 10-15 perc lehet 30-50 perc helyett akár.

- Legkiábrándítóbb az, hogy sokszor csúcsidőben is gyorsabb az autó vagy maximum ugyanannyi idő.

- Kirándulások, randik. Még autófenntartással együtt is olcsóbb lehet sok kirándulás már két főnek. Nem kell állni a buszon 2 órát, és az egész út 3-4 óra helyett 1,5.

- Kirándulás családdal. Gyerekek összeszedése. Sok-sok csomag. Szendvicset viszünk, spórolunk is. Időt spórolunk (többszöröse). Nem kell fél nyolckor elindulni este, megnézhetjük a sötétedést, a csillagokat, még ezt vagy azt a programot, megvárhatjuk, amíg zárnak - mert az autó ott áll, nincs az, hogy elment a vonat.

- Kisebb szállítások pl családtagok között.

- Mindennapi logisztika a gyerekekkel. Egyik oviba, másik általános iskolába, délután egik edzésre, másik haza. Tömegközlekedéssel megoldhatatlan.


Felidegesít engem a túlzott autóellenesség.



2018. febr. 20. 19:47
1 2
 11/14 anonim ***** válasza:

Egyébként ha környezetvédelem, ha lesz elég cash, veszek egy elektromos autót, egy Teslát amiben majd újrahasznosított Li-Poly akksik lesznek.


Paks II. majd szolgáltatja a tiszta, olcsó és zöld áramot a kocsimnak, így mindenki örül. (Nem politikai céllal mondtam, nem vagyok fityeszes... de atom mindenképp kell a tiszta energiához)

2018. febr. 21. 11:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/14 A kérdező kommentje:

2*Sü



Szoktál szmogtérképet nézni?

De ha annyira zavar, menj faluba, ahol mindenki fával és műanyaggal fűt és jó kis szag van egész télen.


Én pl nagyon hamar elalszom, de nincs időm.

Este hatra hazaérek például és fél 9-kor már konkrítan aludnom kellene. Közben házimunka, vacsi és kicsi hobbizás, márha van erőm.



Jó neked amúgy 40 percet tömegközlekedésen, állva, nulla levegőben, összenyomva szenvedni?

2018. febr. 21. 12:03
 13/14 2*Sü ***** válasza:

> de azért a tömegközlekedés sem túl jó a sok büdös retkes prolival együtt, melegágyat kínálva a fertöző betegségeknek


Igen, ez lehet hátránya a tömegközlekedésnek. Bár itt azért hajlamosak vagyunk felnagyítani a problémát.


> Persze meg lehet oldani távolságival, de eleget ingáztam vidékre köszi elég volt.


Ez meg legalább őszinte álláspont. Neked egyszerűen nincs kedved tömegközlekedni és pont, nem gyártasz hozzá valamiféle ideológiát, hogy ez tulajdonképpen számodra elkerülhetetlen, szükségszerű. Megtehetnéd, de nem teszed.


> gyakran 5-20 perc közötti időtartamokat késnek. Ez idegörlő tud lenni


Nem ez, hanem az ehhez való viszonyulásod őrli az idegeidet. Te stresszeled magad azzal, hogy elvesztettél 5-20 percet az életedből, ahelyett, hogy úgy fognád fel, hogy kaptál 5-20 percnyi pihenőidőt, mikor rendezheted a gondolataidat, előre tervezheted a jövőt, levonhatod a múlt történéseinek tanulságait, vagy egyszerűen csak szemlélődve a világban észrevehetnél apró, de akár érdekes dolgokat.


> Valahogy az az érzésem, főleg az autóellenes aki csóró és féltékeny azokra akik megengedhetik.


Nem hiszem, hogy az esetek egy jó részében erről lenne szó. Bár nyilván mindenki annak látja a pozitív oldalát, amit meg is él. Pl. nekem lehetne autóm, különösebb gondot nem okozna egy autó vásárlása – még csak hitel sem kellene hozzá –, a fenntartása sem okozna különösebb fejfájást, egyszerűen csak úgy érzem, nincs rá szükségem, nekem semmi problémám a tömegközlekedéssel meg a gyaloglással, mikor ezek meg nem elegendőek, még mindig olcsóbb és kényelmesebb számomra egy taxiba beülni. (Én sem vetem meg az autózást, csak ritkán érzem a szükségét a használatának ahhoz, hogy saját autóm legyen.)


Szerencsés anyagi helyzetem tehát megengedhetné az autó tartását. Nyilván szubjektív dolog, hogy nem érzem a szükségét, elfogadom, hogy más máshogyan él, és máshogyan gondolkodik erről. Van, aki esetében értem a dolgot, de ettől még meglehet az a véleményem, hogy sokszor akkor is autót használunk, mikor nélküle is könnyedén lehetne boldogulni, sőt még akár előnye is lenne, ha egy kicsit félretennénk az autót.


Jó, mondjuk én egy vidéki nagyvárosban lakom – Győrben –, kétségtelen itt más a helyzet, mint Budapesten. De erről van egy némileg vicces történetem. Egy országos méretű közösség tagjaként rendeztünk egy országos rendezvényt itt Győrben. Jöttek Budapestről is. Volt két program, aminek a helyszíne között kb. 550 méter távolság volt (6-7 perc séta). Ehhez elég volt átmenni egy gyaloghídon és már ott is voltál. Jópár budapesti viszont kötötte az ebet a karóhoz, hogy márpedig ők nem fognak gyalogolni, mennek kocsival, hiába magyaráztuk nekik, hogy annak semmi értelme nem lenne. Merthogy kocsival kb. a fél várost meg kellett kerülni, kb. 4,5 km autózás, kb. 15 perces út, de még így is gyalogolni kellett további kb. 100 métert. Persze voltak „racionális” indokok, hogy nem akarják otthagyni a kocsit. Mintha különösképpen számítana, hogy egy étteremben ülve az autód 100 vagy 550 méterre van tőled, ugyanúgy látó- és hallótávolságon kívül…


Ebből azért kiviláglik, hogy itt valamiféle szemléletbeli probléma is bőven benne van a pakliban. Akkor is az autót választották, amikor nem hogy racionális, praktikus okok nem szóltak mellette, hanem egyenesen ellene szóltak racionális okok, mégis megpróbálták indokolni azt, hogy miért mennek mégis autóval.

2018. febr. 21. 12:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/14 A kérdező kommentje:

Ha valami 40 percet késik, pont a pihenőidőből vesz el.

Pláne, ha nem tudod előre, mennyit fog késni és a pályaudvaron dekkolsz.

Esetleg 6 óra alvás helyett 5 óra 20 perc.



Nem szeretem a tömegközlekedést.



Pár hónapig bringával jártam.

Nem volt elhasznált levegő, volt ülőhelyem és nem álltak az aurámba.

Mellesleg a csodás BKV-nál gyorsabb volt a legtöbb viszonylaton, még átszállásmentesen is.



És nem volt az, hogy hazaértem fél hétre, majd a mindössze fél 9-ig tartó szabadidőmben még tornázásra kellett fecsérelnem az időmet, mert a sport megvolt a bringa képében.


Bringa, autó, gyaloglás az emberi szeritem.

2018. febr. 21. 13:00
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!