Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Az IQ-t felnőtt korban is...

Az IQ-t felnőtt korban is lehet növelni? Ez egy adott dolog, ami nem csökkenhet?

Figyelt kérdés

A nem csökkenhet-et úgy értem, hogy nem éri valamilyen extrém hatás az agyat.

Van néhány afrikai ország, ahol 60 körüli az átlag IQ. Ha egy 60-as IQ-val rendelkező felnőttet kitanítanák, megkapná egy mostani magyar diák oktatását, akkor növekedhetne az IQ-ja akár 80 fölé is?


Az én IQ-m 2 éve 118 volt, nemrégiben pedig 122 lett az IQ pontom. Azért tettem fel a kérdést, mert én fiatal koromban nem tanultam semmit sem, és érdekelne, hogy ebből származik-e valamilyen bepótolhatatlan hátrányom?


2018. febr. 25. 18:54
1 2
 1/15 Bubuka508 ***** válasza:
100%
Egy bizonyos mértékig növelhető, főleg ha járatos vagy az IQ-tesztek megoldásában. De csökkenhet is, pl. az életkorral vagy bizonyos betegségeknél. Azonban az intelligencia nemcsak az IQ-tól függ, annál összetettebb valami. Az IQ magában csak egy viszonyszám. Hogy nem tanultál, az az intelligenciádat nem befolyásolja, legfeljebb csak a műveltségedet, a kettő nem ugyanaz. De a 60-as IQ marhaság, ezt nem tudom, honnét szeded, mert a 85-ös érték már fogyatékosságra utal. Ennél kevesebbel már idióta az ember.
2018. febr. 25. 19:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 A kérdező kommentje:

1.: Szóval akkor csak kevésbé vagyok művelt, de az intelligenciám ugyanannyi, mintha tanultam volna egész nap?


Innen szedtem a 60-as IQ-t [link] .

2018. febr. 25. 19:26
 3/15 anonim ***** válasza:

Az IQ teszt validitását sokan vitatják. Nem is véletlenül. Az emberi kognitív képességek sokkal összetettebbek, mint egy ilyen speciális teszttel kimutatható értékkel leírnánk.


Pl egy mérnöki munkában hogyan tudod használni az intelligenciádat, felfogásodat, kreativitásodat, műveltségedet az határozná meg az igazi intelligenciád... ott kezd bonyolulttá válni a téma, hogy egy egy kihívást jelentő feladatot sok irányból és sok módon meg lehet közelíteni. Ilyen szempontból hót mindegy, hogy valakinek mekkora egy időre elvégzett mesterséges teszten kijött pontja.

2018. febr. 25. 19:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
Egyébként az agyi plaszticitás nyilván fiatalabb korban erősebb, tehát valamilyen előnyben biztos lesz az, aki mondjuk 25 éves koráig végig használta az agyát. Későbbiekben az új ismeretek és skillek megszerzése sokkal nehezebb lesz, de természetesen nem lehetetlen. Akár 30 évesen is el lehet végezni egy egyetemet és élesben használható tudást felszedni. Szorgalommal sok minden pótolható.
2018. febr. 25. 19:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
100%

Ahogy nekünk mondták laboron, a hőmérő mindig a hőmérő hőmérsékletét méri. Analóg módon, az IQ teszt azt méri, hogy mennyire vagy jó IQ teszt megoldásban.


És ha egy populációban nem 100 az emberek átlag IQ-ja, akkor rosszul van kalibrálva a teszt. Mert hogy az a szabály, hogy olyan normális eloszlássá kell a teszt eredményeket transzformálni, aminek az átlaga 100 és a szórása 15. Szóval egy országban nem lehet 60 vagy 78 vagy 99 vagy 101 vagy 141 vagy vagy 100,1 vagy 35436 vagy semennyi más az átlag IQ, csakis 100. Ha odamész valakikhez egy rosszul kalibrált IQ teszttel, akkor csak annyit csinálsz, mintha egy rossz hőmérővel mérnél hőmérsékletet. Kapsz egy teljesen értelmetlen adatot. A Flynn-effektus is bizonyítja, hogy az IQ nem az a belülről fakadó valódi értelem mérőszám, aminek megálmodták. Hanem a kortól, képzettségtől, pénztől, kultúrától és ezer más dologtól függő teszt-megoldó képesség mérés. Ha elviszel egy angol tesztet egy kis faluba Csádban, akkor rosszul fognak rajta teljesíteni, mert azt a tesztet az angolokra tervezték. Nem véletlen, hogy egy brit professzor tesztje a briteknél pont a megfelelő 100-as értéket adta. Nem azért, mert a britek pont közepesen okosak, hanem mert egy brit professzor csinálta a tesztet, akinek a brit tesztekben van tapasztalata, és Nagy-Britanniában kalibrálta.


Szóval ne fordíts nagyobb figyelmet az IQ-ra, mint amit megérdemel.

2018. febr. 25. 20:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 A kérdező kommentje:

5. Egy kicsit rosszul fogalmaztam meg a kérdést. Egyenlítői Guiena-ban 59 az IQ. Nincs rosszul kalibrálva a teszt, mert a világátlaghoz van kalibrálva, ami 100.


Szóval az új kérdésem. Ha elhoznánk 10 ezer egyenlítői guinea-i gyereket, és elhelyeznénk őket 10 ezer véletlenszerűen kiválasztott brit szülőhöz, akkor lehetne az átlag iq-juk 80-90 körüli a többi brit gyerekhez képest?

2018. febr. 25. 20:31
 7/15 anonim ***** válasza:

Elméletben igen. A környezet ráhatása óriási.


...de a genetikai paramétereket csak úgy lehetne érdemben vizsgálni, hogyha fognál 1000 afrikai, kaukázusi, ázsiai babát és egy intézetben nevelnéd őket teljesen azonos körülmények között vegyes csoportokban.

... de nyilván ez nem lenne etikus, szóval nem lesz ilyen.


A kérdésre az a válasz, hogy bár sejthető, feltételezhető némi genetikai alap, amire az intelligencia épül, ezt országonként, népenként kimutatni lehetetlenség a környezeti változóktól függetlenül.

Az pedig könnyen lehetséges, hogy más genetikai anyaggal rendelkező vonalaknak más fajta nevelés kell ugyan ahhoz az eredményhez... de én hiszek az agy zsenialitásában, és szerintem felhozható mindenki egy adott szintre, maximum több/kevesebb idő és más módszerek kellenek.

2018. febr. 25. 20:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:
De csökken sajnos. Ha sokat iszol piát vagy ha hülyeségeket olvasol lecsükkenik. Nekem is lement 160-ról 120-ra :/
2018. febr. 25. 22:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:

Az IQ nem függ a műveltségtől, tanulástól, az a logikai absztrakciós képességet tükrözi. Épp ezért a valódi IQ teszteken semmilyen szöveges elem nincs, csak ábrák.

Nem tudom, hány éves vagy és milyen tesztet csináltál, de az IQ nagyjából állandó, csak öregkorban szokott hanyatlani.

A neten fellelhető, pláne ingyenes IQ tesztek semmit sem érnek. A Mensa próbatesztjét megcsináltad? Az lehet mérvadó valamennyire, mert azt hivatalosan statdardizálták.


Egyébként meg olyan nincs, hogy 60 körüli az átlag IQ. A teszteket adott országra standardizálják, 100-as átlaggal és 15 vagy 25-ös szórással, ergo az "átlag IQ" az mindig 100.

2018. febr. 26. 14:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim válasza:
Én kitöltöttem a hivatalosat, 130 feletti jött ki. Semmi értelme az egésznek, előtte néha kitöltöttem párat, gyakorlással ezt is jobban meg lehet csinálni, feltéve ha alapvetően jól meg tudod látni a formák változásával a logikát.
2018. febr. 27. 07:46
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!