Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Szerintetek működne az a házi...

Szerintetek működne az a házi "légkondi"?

Figyelt kérdés

Arra gondoltam, hogy veszek egy álló ventilátort. A hátsó panelt/borítást leszedem és helyette egy (kézzel, előre feltekert) csiga formában helyettesítem egy réz huzallal/vezettékkel. (Azért réz, mert ez a legjobb hővezető. Vagyis nem, de az olcsó, könnyen beszerezhető anyagokból igen)

A réz huzal meg lelőgna a földig, az álló ventilátor aljába, ahol egy többszörösen szigetelt láda lenne, ami tele lenne rakva jéggel. A réz huzalnak/vezetéknek a vége itt lenne, a jégben.

Az elméletem az, hogy a réz felveszi a hideget, majd "eljut" a ventilátorhoz, oda, ahonnan a ventilátor szívja a levegőt. Itt van a réz, és körülötte (elvileg) lehűti a levegőt. A ventilátor meg innen szívja a levegőt. Elvileg működhet?

Persze nem várom el tőle, hogy lehűtse az egész szobád, de azzal is tökéletesen megelégednék, ha hűvös levegőt fújna ezáltal az arcomba.

Olyan "home made" légkondival találkoztam youtube-on, ahol egy zacskóba tettek jeget és azt tették a ventilátor mögé, de szerintem ez a rezes megoldás kicsit esztétikusabb lenne.



2018. jún. 18. 19:02
1 2
 11/15 anonim ***** válasza:
Teljesen hasztalan. Ennyi erővel jeges tasakot is tehetsz a venti elé, mint a jéggakkus semmit sem használ. A légkondi vételt nem úszod meg ombre
2018. jún. 19. 11:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/15 anonim ***** válasza:

Elvileg működik, de az elérhető hűtőhatás elhanyagolható. Gyakorlatilag a ventillátor motorja több hőt fog termelni, mint amennyit a hűtés elvonna. Plusz a lapátok és a levegő közötti súrlódás.


Még ha azt csinálnád, hogy a jeget egy nejlonzacskóban felhalmozod, és ezt teszed közvetlen a ventillátor mögé, sajnos még az is kevés.


Nem véletlen, hogy a légkondicionáló berendezések nem ezt az elvet használják.


Valamikor régen, amikor még nem létezett hűtőszekrény, a föld alá jégvermeket ástak. Kis jégvermek esetén is elég sok jeget kell szállítani, hogy a kellő hideg előálljék.

Plusz ott az is fel van használva, mint a hűtőtáskáknál. Praktikusan az ember a hűtőalkalmatosságot (jégakku) a hűtendő tárgy (élelmiszer) köré helyezi közvetlen.

2018. jún. 19. 11:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/15 Wadmalac ***** válasza:

Európa első légkondicionált épülete a magyar Parlament volt, pontosan ilyen jégvermes módszerrel.

Itt is igaz, ami sok más esetben is, hogy a nagy tételek javítják a hatásfokot.

2018. jún. 19. 12:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/15 Szirty ***** válasza:

Mielőtt túl sok energiát fektetsz a dologba, tégy egy próbát:


Fogj egy másfél méteres réz huzalt és egy pohár jeges vizet.

A huzal egyik végét lógasd a pohárba és nézd meg hideg lesz-e a másik vége! :)

2018. jún. 20. 08:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/15 Wadmalac ***** válasza:

Kéne egy nagy hűtőbordákkal felhegesztett alu vödör, telerakni sózott jégkockával, rá a ventilátor és kész.

Az még produkálna is valami érezhető eredményt.

2018. jún. 20. 09:37
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!