Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Elmagyarázná valaki? (biológia)

Elmagyarázná valaki? (biológia)

Figyelt kérdés

Azt értem, hogy ideális populációkban p+q=1. Azt is, hogy (p+q)^2=p^2+2pq+q^2=1

Azt nem értem, hogy a p+q összefüggést miért emelem négyzetre. Hogy lehet egyszerre egyenlő p+q meg ennek a négyzete is eggyel? Ezt mi indokolja?

Köszönöm a válaszokat!



2018. szept. 24. 19:11
 1/10 anonim ***** válasza:
68%
Ha elefánt=1, akkor elefánt^2=1, mindegy, hogy elefánt=radír+országút, vagy túrórudi-gólyahír.
2018. szept. 24. 19:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
Ennél lehetne kicsit érthetőbben?
2018. szept. 24. 19:50
 3/10 anonim ***** válasza:

Az "elefánt" szót helyettesítsd "x"-szel.


Ha x = 1, akkor az is igaz, hogy x^2 = 1.

2018. szept. 24. 20:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
100%
Mivel 1^2 = 1. (Előző voltam.)
2018. szept. 24. 20:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:
Még mindig nem értem. Miért emelem egyáltalán négyzetre?
2018. szept. 24. 20:23
 6/10 sadam87 ***** válasza:
100%

Bocsáss meg, de mi a kérdésed pontosan? Mert amit az eredeti kérdésben feltettél, arra válaszoltak. Amit meg az 5. válaszodban, az szerintem kicsit értelmetlen. (Ha nem akarod, ne emeld négyzetre.)


Nézzük meg a dolog biológiai hátterét! Mit jelent a populációgenetikában p és q? Az allélok relatív gyakoriságait. Ha a vizsgált génnek csak két allélja van (és csak ekkor igaz, hogy p+q=1), akkor logikus, hogy a két allél relatív gyakoriságának összege 1005, azaz 1. (Az adott génből vagy az egyik van rajt a gént hordozó kromoszómán, vagy a másik, más lehetőség nincs.)

Mit fejez ki p^2, 2pq és q^2? A genotípusok relatív gyakoriságait az allélgyakoriságok függvényében ideális populációban. Megint csak logikus, hogy (ha csak két allél van) az egyed vagy az egyik allélra nézve homozigóta vagy a másikra nézve vagy heterozigóta. Más lehetőség nincs, azaz a relatív gyakoriságok összege megint 100%, avagy 1.

2018. szept. 24. 21:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:
Azt nem értem, hogy a p+q=1 összefüggésben a p+q tagot miért emelem a négyzetre.
2018. szept. 24. 21:40
 8/10 dq ***** válasza:

> Hogy lehet egyszerre egyenlő p+q meg ennek a négyzete is eggyel?


Ha valami egyenlő 1-gyel, akkor a négyzete is egyenlő 1-gyel.


Ha valami egyenlő 1-gyel, akkor az 1, tehát a négyzete is 1.


-- --


Azért emeled négyzetre, mert számolsz valamit. Mondjuk a p^2, q^2 vagy pq tagok közül valamelyiket fel akarod használni.


Jobb lenne, ha teljes könyvlapot/füzetlapot tudnál csatolni.

2018. szept. 24. 23:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim válasza:

Biológia tudásom erősen kevés, s nem tudom mi ez a képlet. De matekkal nézve.

p+q négyzete akkor egyenlő eggyel, ha p+q=1, hiszen 1 minden hatványa 1.

Pl. 0,7+0,3=1 es ennek a negyzet is egy, mert 1^2=1

A második egyenlet egyébként binomiális tétel szerint van felírva.

S ebben a felírásban több információ látható, mint a p+q

2018. szept. 25. 02:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen, megértettem. Még az lenne a kérdésem, hogy reális populációban ezt miért nem írhatom fel. Hiszen az allélok összegének gyakorisága ott is egy, nem?
2018. szept. 25. 07:20

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!